Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Co wpływa na niższą cenę OC?

Polisa OC przypisywana jest do konkretnego auta. Ceny OC znacząco różnią się od siebie, na co wpływ ma wiele ma czynników. Firmy ubezpieczeniowe kalkulują stawki OC dla każdego klienta indywidualnie. Wycena jest robiona na podstawie przedstawionych przez nas danych.

Bezszkodowość.

Zniżki przysługują przede wszystkim kierowcom, którzy mogą poszczycić się bezszkodową jazdą. Są one naliczone plus 10 % za każdy rok. Co oznacza, że po 5 latach możemy otrzymać nawet  50% zniżki. Wszystko jednak zależy od firmy ubezpieczeniowej. W niektórych firmach po 5 latach możemy otrzymać 30 % zniżki, a w innej już 70%. Ubezpieczyciele na ogół doceniają swoich stałych klientów i  honorują kierowców, którzy z roku na rok wykupują polisę w tej samej firmie. Nie każdy ubezpieczyciel uzna zniżki, które uzbieraliśmy w poprzedniej firmie.

Rodzaj pojazdu.

Na wysokość składki przekłada się również model pojazdu, jego wiek, pojemność silnika, liczba drzwi, przebieg jest również bardzo istotny. Ubezpieczyciel uwzględnia również przeznaczenie pojazdu, czy samochód używany jest w celach indywidualnych czy służbowych.

Wiek właściciela i stan cywilny.

Najwyższe składki płacą młodzi i starsi wiekiem kierowcy. Statystycznie to oni powodują najwięcej wypadków na drogach. Tak samo ważne jest, czy jesteśmy w związku małżeńskim i czy jesteśmy rodzicami. Jeśli mamy dwoje i więcej dzieci możemy spodziewać się niższej polisy. Według statystyk osoby posiadające dzieci jeżdżą ostrożnie i powodują najmniej wypadków. Jeśli jednak nasze dziecko jest już dorosłe, to możemy spodziewać się ponownego podwyższenia ceny.

Miejsce zamieszkania.

Najwyższe składki OC płacą mieszkańcy dużych miast takich jak: Wrocław, Warszawa i Gdańsk, gdzie na pierwszym miejscu jest Wrocław. Jest to spowodowane większym natężeniem ruchu. Co więcej, jeśli nasz samochód najczęściej parkowany jest w miejscu strzeżonym lub w garażu cena OC będzie jeszcze niższa, niż gdyby był on parkowany np. przed blokiem.

Zawód.

Osoby, które wykonują zawód sportowca mogą płacić najwyższe składki, ponieważ z reguły prowadzą  one szybki tryb życia. Osoby bezrobotne również mogą płacić więcej, ponieważ jeżdżą one starszymi i bardziej awaryjnymi samochodami. Najmniej płacić będą rolnicy poruszający się po mniej ruchliwych, wiejskich drogach.

Podsumowanie.

Jak widać wiele czynników wpływa na wysokość naszej polisy OC. Ubezpieczyciel robi o nas dokładny wywiad, dlatego też warto jest sumiennie wypełniać cały formularz. Zwłaszcza w kwestii czynników płynących na naszą korzyść. 

Przeczytaj również Na czym polega odkup szkody OC?

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.