Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Języki na studiach wciąż na topie – poznaj najciekawsze kierunki!

To, że znajomość języków może nam otworzyć drzwi do wielu firm, wie każdy. Nic więc dziwnego, że popularność tych kierunków w ogóle nie maleje. Często młodzi ludzie wybierają możliwość studiowania dwóch kierunków na raz. Łączą filologie z marketingiem, ekonomią czy stosunkami międzynarodowymi. Wszystko po to, by mieć ułatwiony start w życiu. Jakie języki są teraz na przysłowiowym topie?

Filologia angielska

Od lat królująca na polskich uczelniach. Przyszły student musi być nastawiony na to, że oprócz nauki języka czekają go takie przedmioty jak: historia, gramatyka czy kulturoznawstwo. Dzięki temu otrzyma on gruntowne wykształcenie oraz będzie poruszał się biegle w tematach związanych z angielskimi filmami, ważnymi postaciami historycznymi czy kulturą. Ważną częścią będzie językoznawstwo – tu już nie chodzi wyłącznie o poprawne pisanie i czytanie w obcym języku. To także gramatyka, składnia i dużo praktycznych ćwiczeń. Na uczelni zazwyczaj wykłada kadra polsko – angielska, więc mamy do czynienia z native speakerami oraz różnymi akcentami. Nie bez znaczenia jest szeroki wybór specjalizacji – może to być na przykład translatoryka czy nauczanie języka. 

Iberystyka

Wydawać by się mogło, że najwięcej osób na świecie posługuje się właśnie językiem angielskim. Jednak równie popularne są portugalski i hiszpański. Na kierunku iberystyka mamy możliwość zapoznania się z nimi obydwoma. Niektórzy studenci obawiają się styczności z tymi językami ze względu na to, że mało szkół średnich ma je w swojej ofercie. Można jednak uczyć się ich poza lekcjami bądź wyszukać uczelnie, które mają je od podstaw. Ponadto trzeba zaznaczyć, że iberystyka to nie tylko nauka języków – to przede wszystkim studia cywilizacyjne oraz kulturowe. To, że języki używane są w różnych krajach, wiąże się często z postkolonializmem i problemami jakie z tego wynikły. Dlatego student uczy się historii, geografii oraz poznaje różne ciekawostki związane nie tylko z Hiszpanią czy Portugalią, ale różnymi rejonami świata, co znacznie poszerza horyzonty.

Filologia germańska

Ze względu na nasze położenie geograficzne, a co za tym idzie bliskie partnerstwo gospodarcze z Niemcami, na rynku pracy wciąż poszukiwane są osoby ze znajomością języka naszych zachodnich sąsiadów. Znajdą zatrudnienie w korporacjach, firmach handlowych czy usługowych. Podobnie jak w wyżej zaprezentowanych kierunkach, student nie tylko będzie poznawał język, jego gramatykę i zastosowanie, ale też i kulturę i historię Niemiec. Dla niektórych jest to łatwiejsza nauka właśnie ze względu na bliskość geograficzną. Dobrze jest podczas studiów udać się na wymianę językową czy też turystycznie, by szlifować język na miejscu. Na studiach już od początku jest wymagana pewna znajomość języka, jest on bowiem powszechny w liceach oraz technikach. Ciekawe są specjalizacje takie jak niemiecki prawniczy, ekonomiczny, techniczny czy językoznawstwo komputerowe. 

Kierunki związane z językami obcymi, takie jak filologia angielska czy germańska lub iberystyka to wciąż modny i częsty wybór studentów, którzy chcą zdobyć konkretną wiedzę i wynieść coś ze studiów, poza miłymi wspomnieniami tego czasu. Z pewnością nie będą mieli oni problemów ze znalezieniem pracy w większych i mniejszych miastach zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.