Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 sierpnia 2021

Kiedy musisz wybrać się do neruologa?

Picture of female doctor standing in front of her office

Układ nerwowy człowieka jest odpowiedzialny za większość procesów, które zachodzą w naszym organizmie. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie przetwarzać bodźce czy poruszać naszymi kończynami. To właśnie zadaniem układu nerwowego jest też koordynowanie pracy narządów wewnętrznych. Jeśli zapada na chorobę neurologiczną, to z całą pewnością powinniśmy wybrać się do specjalisty, czyli neurologa. Jeśli nie wiesz, kiedy neurolog może być pomocny, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Czym zajmuje się neurolog?

Na pewno już wiecie, że neurolodzy to specjaliści, którzy zajmują się leczeniem poważnych chorób układu nerwowego, do którego zaliczamy obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Zaliczamy tu oczywiście mózg, jednak nie należy mylić neurologii z psychiatrią, ponieważ ta druga zajmuje się przede wszystkim zmianami biochemicznymi w mózgu, natomiast neurologia skupia się na uszkodzeniach układu nerwowego.

Neurolog powinien się więc zająć profilaktyką tych schorzeń, a gdy już wystąpią, diagnostyką i leczeniem. Szczególnie dla neurologa istotne są nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy i oczywiście mózg. Najbardziej podstawowe badania, jakie wykonuje neurolog, to sprawdzanie reakcji ludzkiego organizmu na wszelkiego rodzaju bodźcie. Świetnym przykładem jest tutaj uderzenia młoteczkiem w kolano. Wyróżnić może tutaj jeszcze neurochirurgów, którzy specjalizują się w przeprowadzaniu operacji związanych z układem nerwowym – bardzo często z mózgiem.

Co powinno nas skłonić do wizyty u neurologa?

Istnieje szereg powodów, które powinny nas skłonić do wizyty u neurologa. Niestety, wiele z nich wydaje się dla pacjentów zbyt błahych, by umawiać wizytę u specjalistę. Część z nich może być bowiem wiązana ze zmęczeniem, zmianą pogodą lub chwilowym spadkiem koncentracji. Jeśli jednak zauważamy powracające się symptomy wymienione poniżej, to z całą pewnością powinniśmy się wybrać do specjalisty.

Jak więc mogą być to objawy? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jednym z przykładów jest powracające mrowienie lub sztywnienie różnych kończyn ciała. W przypadku cieśni nadgarstka będą to na przykład palce.

Inne objawy, na które warto zwrócić szczególną uwagę to:

 • mrowienie kończyn i zaburzenia czucia,
 • nawracająca sztywność i kurcze mięśni,
 • mimowolne ruchy w różnej formie (tiki, nadmiar ruchów),
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • niedowłady,
 • nagłe pogorszenie wzroku.
 • chroniczne bóle i zawroty głowy,
 • bóle obejmujące różne części ciała,
 • problemy z koordynacją ruchową,
 • zaburzenia równowagi,
 • kłopoty z zasypianiem,
 • omdlenia i utrata przytomności,
 • szybkie pogarszanie się pamięci, problemy z koncentracją.

Wymienione objawy w wielu przypadkach nie są swoiste i często nie oznaczają żadnej choroby. Należy na jednak zwrócić szczególną uwagę, jeśli powtarzają się w sposób ciągły. W takich przypadkach konieczna może się okazać wizytą u neurologa i przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki, która pozwoli wskazać właściwą metodę leczenia. Najlepiej umówić się na wizytę za pomocą strony LekarzeBezKolejki.pl. Oszczędzimy w ten sposób wiele czasu.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl