Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Atrakcje po Czeskiej stronie Karkonoszy — co warto zobaczyć

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, które znajduje się zarówno po Polskiej, jak i Czeskiej stronie granicy. Jest to bardzo popularny kierunek na weekendowe wypady i o ile Polska strona gór jest nam bardzo znana, to Czeska pozostaje wciąż pełna mało znanych miejsc wartych odwiedzenia. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia atrakcji po Czeskiej stronie Karkonoszy.

Źródła Łaby

Łaba jest rzeką, która płynie zarówno w stronę Czech, jak i Niemiec, jej łączna długość wynosi 1165 km. Źródła mają swój początek w Karkonoszach, na wysokości 1387 m n.p.m w niedalekiej odległości od Polsko — Czeskiej granicy, poniżej Łapskiego Szczytu. Symboliczny początek rzeki został oznaczony przez wybudowanie płytkiej, okrągłej studni dostępnej dla odwiedzających. W pobliżu znajdują się stoły i ławeczki dla strudzonych marszem turystów.

Ścieżka w koronach drzew

Kolejnym punktem na mapie miejsc wartych do odwiedzenia jest ścieżka w koronach drzew. Znajduje się ona poniżej Śnieżki, niedaleko Jańskich Łaźni. Atrakcja polega na poruszaniu się po drewnianej kładce wybudowanej na wysokości koron drzew. Cała trasa mierzy 1511 metrów i kończy się 45-metrową wieżą widokową — z tego powodu często określa się to miejsce jako ścieżka w chmurach. Z wieży widokowej możemy zejść w tradycyjny sposób lub zjechać w specjalnie wybudowanej do tego celu rynnie. Cała atrakcja jest szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi.

Wodospad Panczawski

Jest najwyższym wodospadem Karkonoszy oraz jednocześnie Czech. Jego wysokość wynosi 148 metrów, a suma kaskad na drodze rzeki do pokonania wynosi około 250 m. Wodospad znajduję się około 4 godzin od schroniska Szrenica, do którego dostaniemy się wyciągiem krzesełkowym. Od schroniska należy kierować się w stronę Łaskiej boudy. Gdy już dotrzecie na miejsce, będziecie mieli okazję podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, które już na zawsze zapadną Wam w pamięci.

Kopalnia Kovarna w Obrim dole

Znajduję się na wysokości 1000 m n.p.m., u podnóża szczytu Śnieżki. Jak pewnie się domyślacie, kopalnia w dzisiejszych czasach jest typowo zabytkową atrakcją. Pierwsze wzmianki o kopalni pochodzą z 1456 roku, natomiast okres największego wydobycia przypada na lata 1952 – 1959, wtedy też wykuto w skale najwięcej kilometrów korytarzy. W kopalni wydobywano piryt miedziowy, rudy miedzi oraz arsenopiryt. Atrakcja jest otwarta jedynie w lipcu i sierpniu, należy zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania, gdyż w kopalni jest dużo chłodniej niż na świeżym powietrzu (około 7 stopni). Od opiekunów kopalni dostaniemy kaski i latarki.

Schroniska po Czeskiej stronie Karkonoszy

Schroniska — czyli Czeskie boudy, znajdują się w miejscach z doskonałymi widokami. Dlatego też, jeżeli mamy taką możliwość, postarajcie się zostać, choć na weekend w jednym z nich. W szczególności polecamy Martinova bouda — Założoną przez uciekinierów wojny trzydziestoletniej, około roku 1642. Dziś schronisko jest oazą spokoju dla zmęczonych górskich piechurów. Jeżeli pragniecie wspaniałych widoków — zobaczcie koniecznie Lucni bouda, na miejscu będziecie mieli okazję podziwiać szczyt Śnieżki.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.