Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Praca dla niepełnosprawnych

Convenient place. Nice handicapped positive guy enjoying his time in a cozy place while working on his project using his gadget

Na jakich stanowiskach najchętniej zatrudniane są osoby z orzeczeniem?

Kiedy posiadasz grupę inwalidzką, może Ci się wydawać, że będziesz miał trudności ze znalezieniem zatrudnienia, szczególnie jeśli jest to dla Ciebie nowa sytuacja. Jak obecnie wygląda sytuacja niepełnosprawnych na rynku pracy?

Rekrutacja, a grupa inwalidzka

Warto zaznaczyć, że wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Teoretycznie pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o posiadaniu takiego orzeczenia. Niemniej jednak, proces rekrutacji zawsze przewiduje badania lekarskie, w trakcie których pracownik nie może zatajać informacji o swoim stanie zdrowia. Jeżeli natomiast zostanie dopuszczony do wykonywania danego zawodu przez lekarza medycyny pracy, nie powinno być wątpliwości co do tego, że będzie w stanie sprostać swoim obowiązkom. Co ciekawe, badania te są bardziej wiążące, niż orzeczenie ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Warto nadmienić, iż coraz więcej zawodów można dziś wykonywać bez wychodzenia z domu.

Oferty pracy dla niepełnosprawnych

Fakt, że posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, nie znaczy, że Twoje poszukiwania pracy powinny wyglądać inaczej niż w przypadku osób zdrowych. Zastanów się co mógłbyś robić, czy Twoja niepełnosprawność wyklucza wykonywanie dotychczasowego zawodu? Chcesz zostać w branży, czy całkowicie ją zmienić? Dzięki internetowi możesz w prosty sposób dotrzeć do pracodawców, u których chciałbyś się zatrudnić. Jeżeli interesują Cię oferty konkretnie skierowane do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, wystarczy, że wejdziesz na popularny serwis z ogłoszeniami o pracę jobsora. Wpisz w wyszukiwarkę „orzeczenie” oraz miejscowość, która Cię interesuje. Wyświetlą Ci się głównie stanowiska związane z ochroną mienia, pracą na produkcji, czy sortowni, ale także pracami biurowymi, pracą z klientem np. konsultant telefoniczny i wiele innych. Niektórzy pracodawcy chętnie zatrudniają niepełnosprawnych z uwagi na dofinansowanie, jakie otrzymują z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to sytuacja zachęcająca, a jednocześnie korzystna dla wszystkich stron.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.