Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 lutego 2023

Welur i Velvet na nowo podbijają świat wnętrz!

Choć Welur i Velvet powstał 200 lat przed naszą erą to jego powrót, do świata mody, wciąż potrafią zaskoczyć i na nowo rozkochać w sobie niezliczone grono osób. Wśród jego zwolenników znajdują się osoby, które miały z nim styczność w ubiegłych dekadach, jak i nowe pokolenie, które urządza swoje pierwsze mieszkanie. Zobacz jak welur i velvet prezentuje się we współczesnych aranżacjach!

Welur i velevet – czym się charakteryzują?

Welur i velvet to materiały z gatunku plusz, które cechują się miękkością, delikatnością oraz posiadają charakterystyczny meszek. To właśnie meszek decyduje o tym, jak bardzo tkanina „mieni się” pod wpływem światła. W tym przypadku to akurat velvet zdobywa miano tkaniny z największym połyskiem, gdyż jego meszek wynosi max 3 milimetry. Inna nazwa, która również określa tkaniny welurowe i velvetowe to znany wszystkim aksamit.

Ponadczasowy symbol elegancji.

Welur i Velvet od wieków stanowią symbol elegancji oraz luksusu. W dawnych czasach gościły na cesarskich posiadłościach władców Chin i wykonywane były z jedwabiu! Natomiast do Europy, tkaniny welurowe dotarły ok XII wieku, gdzie w okresie renesansu zdobyły uznanie wyższych klas społecznych. Posiadanie szat lub mebli z tego materiału wiązało się, z majętnością i pozycją ich właściciela.

Welur i velvet we współczesnych wnętrzach.  

Współcześnie aksamitne tkaniny wykonywane są z materiałów syntetycznych, bawełnianych oraz wełnianych, dzięki temu są bardziej dostępne i w korzystniejszej cenie. Jednak co najważniejsze – nie utraciły swojego uroku i eleganckiego stylu.  Ponadto ten rodzaj tkanin doskonale sprawdza się na meblach tapicerowanych, gdyż posiada wysoką gramaturę oraz może być odporny na mechacenie i płowienie koloru. Inne zastosowanie tkanin velvetowych i welurowych to grube zasłony, które doskonale zaciemniają pomieszczenia, tapicerowane panele ścienne, czy dekoracyjne poduszki.

Welur i velvet tylko do stylizacji glamour?

Gdy ostatnio był modny welur i velvet to dominował we wnętrzach w stylu glamour. Czy dziś jest tak samo? Naszym zdaniem NIE. Oczywiście nadal tam pasuje, ale równie dobrze meble tapicerowane z tą tkaniną doskonale będą pasować do stylu eklektycznego, nowoczesnego oraz skandynawskiego, przykład na poniższym zdjęciu.

Tapicerowany fotel z tkaniną typu welur lub velvet może stanowić ciekawy dodatek w aranżacji salonu.

Jednak w salonie można pozwolić sobie na więcej! Tkaniny velvetowe często dostępne są w ciekawych, intensywnych barwach od fuksji po butelkową zieleń, żółte mango czy głęboki odcień niebieskiego – wybierając, narożnik lub sofę w takiej wersji sprawisz, że salon nabierze subtelnej ekstrawagancji i na długo zostanie w pamięci Twoich gości!

Przytulna sypialnia

W tym segmencie warto przypomnieć, że welur i velvet to rodzaj pluszu, a za tym kryje się  miękkość i przytulność! Czy można wymarzyć sobie lepsze zestawie do sypialni? Nie sądzimy! Zastosowanie w sypialni łóżka tapicerowanego z tkaniną pluszową jest strzałem w 10! Zdecydowanie nada pomieszczeniu przytulności oraz charakteru! Warto również dodać, że łóżka tapicerowane są „TOP of the TOP” we wnętrzarskich trendach!

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.