Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Kompaktowe lampy do aparatu – przełom w świecie fotografii studyjnej

Do niedawna fotografia studyjna kojarzona była z dużymi ciężkimi lampami montowanymi na statywach, natomiast lampy błyskowe do aparatu stosowane były raczej w fotografii reportażowej. Firma Profoto postanowiła to jednak zmienić, wprowadzając na rynek kompaktowe lampy do aparatu, które mogą stanowić osobną jednostkę lub integralną część aparatu. Można je stosować zarówno w fotografii studyjnej, jak i reportażowej. Przeczytaj, jakie możliwości daje to małe cudo.

Kompaktowe lampy do aparatu – jakie mają parametry?

Profoto Polska proponuje kompaktowe lampy błyskowe w trzech wersjach: A1, A1X i B2. Każda z nich jest lekka, mała i poręczna. Wszystkie mają duży i przejrzysty interfejs, a także są intuicyjne w użytkowaniu. Mogą być stosowane zarówno w studiu, jak i w fotografii mobilnej.

Profoto A1

Lampa Profoto A1 ma okrągłą głowicę z miękkim rozproszeniem, które pozwala uzyskać naturalne i piękne światło błyskowe o mocy 76 Ws. Ma także wbudowaną diodę pilotującą LED, która pomaga ustawić światło i zobaczyć powstające zależności między światłem a cieniem. Dodatkowo Profoto proponuje do niej:

 • trzy dedykowane modyfikatory światła,
 • kopułę dyfuzyjną,
 • soczewkę szerokokątną,
 • kartę refleksyjną.

Wszystkie te elementy mogą być nakładane razem, dzięki czemu da się tworzyć kreatywne efekty świetlne. Co więcej, producent wyposażył ten model lampy w magnetyczne mocowanie, które umożliwia szybkie i łatwe przyłączanie i odłączanie. Ma także wbudowany przekaźnik AirTTL, co pozwala na bezproblemowe łączenie z innymi lampami Profoto i kontrolowanie ich, a łącząc technologię AirTTL i HSS można szybko osiągnąć doskonałe rezultaty.

Co jeszcze warto wiedzieć o Profoto A1? Ma:

 • wymienny akumulator Li-lon o dużej pojemności,
 • system szybkiego ładowania – w 1,2 sekundy dochodzi do pełnej mocy, dzięki czemu fotografowi nie umknie żaden ważny moment,
 • wbudowany przekaźnik Air Remote,
 • wsparcie autofokusu,
 • duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości,
 • złącze USB i micro USB.

Profoto A1X

Lampa Profoto A1X (http://profotopolska.pl/int/a1x/) to nowsza wersja modelu A1. Daje miękkie, lekko rozproszone światło o mocy 76 Ws. Tak jak jej poprzedniczka jest równie łatwa w montażu, ponieważ ma magnetyczne mocowanie. Profoto proponuje do niej także dedykowane modyfikatory światła, pozwalające uzyskiwać zjawiskowe efekty. A1X również ma światło pilotujące LED, jednak wyróżnia ją coś bardzo istotnego dla każdego fotografa – czas ładowania. Jest ultra szybka: dochodzi do pełnej mocy błysku nawet w niecałą sekundę (jak podaje producent od 0.05 do 1 sekundy), co pozwala na robienie zdjęć seryjnych i dynamiczne podążanie za obiektem. To przełomowa technologia jeśli chodzi o kompaktowe lampy do aparatu, która sprawiła, że fotograf nie jest już ograniczony czasem ładowania błysku – nie musi czekać na lampę, aż ta będzie gotowa do następnego zdjęcia.

Profoto B2

Lampa Profoto B2 (http://profotopolska.pl/int/b2/) polecana jest przez zawodowców przede wszystkim do fotografii plenerowej. Można ją kupić w dwóch wariantach: B2 To-Go Kit z jedną głowicą albo B2 Location z dwoma głowicami. Dostępna jest także sama głowica B2, sprzedawana oddzielnie. Daje błysk mocy 250 Ws. Jej światło jest naturalne, co sprawia, że z powodzeniem można nią doświetlać nawet w słoneczny dzień. Współpracuje z dedykowanymi modyfikatorami OCF, które są łatwe w użyciu i mobilne.

Co więcej, lampa Profoto B2 ma lekki i mały akumulator. Posiada także:

 • automatyczny tryb TTL – przydatny przy fotografowaniu w trudnych warunkach oświetleniowych,
 • HSS – tryb, który pozwala kontrolować światło nawet przy słonecznej pogodzie,
 • krótki czas ładowania – od 0.03 do 1.35 sekundy,
 • baterię o dużej pojemności – do 215 błysków z pełną mocą.

Lampa Profoto B2 doskonale sprawdza się podczas różnych eventów, ślubów, często stosowana jest też do portretów.

Kompaktowe lampy do aparatu – nowe oblicze fotografii ślubnej

Te małe cuda techniki proponowane przez firmę Profoto mają szerokie zastosowanie. Docenią je reporterzy, którzy codziennie w swojej pracy borykają się z problemem trudnych warunków oświetleniowych, jednak muszą być mobilni i nie mogą sobie pozwolić na dźwiganie ciężkiego sprzętu. Kompaktowe lampy do aparatu to także doskonałe rozwiązanie dla fotografów, którzy kochają fotografią studyjną i plenerową. Te niewielkie nowoczesne źródła światła dają im nieskończone możliwości kreowania niesamowitych efektów świetlnych.

Fotografia ślubna to połączenie reportażu, fotografii plenerowej i kreacji artystycznej. W tej niełatwej dziedzinie doskonale sprawdzają się te małe lampy błyskowe, które dają więcej światła niż zwykła lampa reporterska i pozwalają na uzyskiwanie naturalnych efektów plenerowych. Jeśli cenisz lekki i niezawodny sprzęt, sprawdź, jakie efekty możesz uzyskać dzięki kompaktowym lampom do aparatu firmy Profoto.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl