Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 czerwca 2024

Tania energia elektryczna? Cena zależy od sprzedawcy

Niemal każdego dnia docierają do nas nowe doniesienia, przewidywania i wątpliwości dotyczące cen prądu. Z jednej strony zapewnienia, że rachunki nie wzrosną, przynajmniej w najbliższym czasie, z drugiej obawy o dalszą przyszłość. Najlepsze, co może zrobić w tej sytuacji konsument, to zabezpieczyć się, wybierając najlepszą ofertę sprzedaży energii elektrycznej.

Czy czeka nas niebawem dotkliwy wzrost cen prądu? Rynek energetyczny dla klientów indywidualnych poddany jest urzędowym regulacjom, które zapobiegają takim podwyżkom „z dnia na dzień”, nie można jednak jednoznacznie określić, jak będą wyglądać nasze rachunki za energię za dwa, trzy lata czy nawet rok. Największymi zwycięzcami, wśród konsumentów, mogą okazać się osoby, które skorzystają z oferty niezmiennej stawki za kilowatogodzinę. Wasz operator energetyczny nie oferuje takiej gwarancji? Żaden problem, nie ma nic prostszego niż zmiana sprzedawcy prądu.

Ile właściwie kosztuje prąd? Cena energii elektrycznej nie jest oczywiście odgórnie określana przez jeden podmiot, ale składa z kilku elementów. Na kwotę, która widnieje na rachunku, sumują się opłaty dystrybucyjne, abonamentowe, przejściowe oraz opłaty za bieżące zużycie. Kluczem do optymalizacji rachunków za prąd jest wybór sprzedawcy z najlepszą stawką za zużywaną na bieżąco energię, ale także takiego, który oferuje dodatkowe gwarancje. Jak niezmienność tej stawki przez cały okres obowiązywania umowy. Na takie zapewnienie możemy liczyć, korzystając na przykład z oferty „Pewna cena” od spółki Enea.

„Pewna cena” to oferta skierowana do klientów indywidualnych, a więc właścicieli domów i mieszkań, korzystających z energii elektrycznej. Umowa dostępna jest w wariantach dwuletnim i trzyletnim. Można korzystać z niej zarówno w sytuacji, w której podłączamy prąd do nowego gospodarstwa domowego, jak wtedy, gdy dokonujemy zerwania współpracy z dotychczasowym dostawcą i zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.

Kolejną kwestią, obok wyboru dobrego operatora i korzystnej oferty, jest wskazanie odpowiedniej taryfy. Większość klientów pozostaje przy prostej, jednostrefowej taryfie G11, często faktycznie najbardziej optymalnym wyborze. W wielu sytuacjach (przykładowo, kiedy w domu korzystamy z elektrycznego ogrzewania, które najintensywniej pracuje nocami) może się jednak okazać, że bardziej wskazana będzie dla nas jedna z taryf dwustrefowych, jak G12. Warto omówić tę kwestię z konsultantem, który zostanie nam przydzielony przez nowego operatora.

Ile kosztuje kWh w obrębie każdej z taryf – to wciąż podstawowe pytanie, które sobie zadajemy przed podjęciem decyzji. Wszyscy lubimy konkrety. Oferta „Pewna cena” od Enei to jasno określone stawki w ramach taryf G11, G12 i G12w. W całodobowej taryfie za każdą kilowatogodzinę na liczniku zapłacimy atrakcyjną stawkę  0,29 zł, a poza szczytem w taryfie G12 poniżej dwudziestu groszy.

Jak skorzystać z oferty Enei? Na stronie internetowej operatora znajdują szczegółowe i aktualne cenniki, warunki ofert oraz informacje kontaktowe.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.