Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 czerwca 2023

Sposoby na biegunkę

Biegunka to nieprzyjemna dolegliwość, która charakteryzuje się częstszą niż zwykle potrzebą oddawania stolca lub ze zwiększoną jego ilością i zmienioną konsystencją. Biegunce może także towarzyszyć ogólne osłabienie samopoczucia, gorączka, dreszcze oraz syndromy odwodnienia. Jakie są przyczyny biegunki i jak jej przeciwdziałać?

Czym jest biegunka?

Biegunka to dolegliwość, w trakcie której osoba oddaje stolec dużo częściej niż ma to miejsce zazwyczaj, jednocześnie stolec ten ma płynną konsystencję, przykry zapach i może pojawiać się w nim nawet krew, ropa i śluz. Biegunki mogą być wywołane zatruciem, stresem, nieprawidłową dietą oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Podczas diagnozowania biegunki ważny jest czas jej trwania. Biegunka ostra trwa maksymalnie 14 dni,  biegunka przewlekła utrzymuje się dłużej niż cztery tygodnie. Biegunka ostra to najczęściej zakaźna forma dolegliwości, zwykle leczona objawowo. Jej występowanie nie wiąże się zazwyczaj z groźnymi czy trwałymi skutkami. Biegunka przewlekła natomiast trwa tygodnie, miesiące lub jeszcze dłużej. Jest o wiele bardziej niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zaburzeń stanu odżywienia lub istotnych dla życia niedoborów witamin, elektrolitów, żelaza, aminokwasów i innych substancji.

Jakie są przyczyny biegunki?

Do najczęstszych przyczyn występowania biegunki należą:

  • zakażenie rotawirusami, czyli nieżyt żołądkowo-jelitowy;
  • problemy hormonalne,
  • stres,
  • alergia,
  • zatrucie np. środkami chemicznymi, lekami, rtęcią,
  • zapalenie trzustki, jelit;
  • zakażenie bakteryjne, np. Salmonella, Shigella, Campylobacter;
  • zatrucie endotoksynami bakteryjnymi,
  • zespół Leśniowskiego-Crohna.

Jak leczyć biegunkę?

Leczenie biegunki pochodzenia bakteryjnego trzeba skonsultować z lekarzem. Może wiązać się z zastosowaniem antybiotyku, ale najczęściej polega na przyjmowaniu probiotyków usprawniających i przywracających prawidłową florę bakteryjną w jelitach.

Biegunkę leczy się przyjmując leki przeciwbakteryjne, płyny oraz stosując odpowiednią dietę. Warto także pamiętać o jej zapobieganiu poprzez dbanie o higienę osobistą i częste mycie rąk. Przy pierwszych objawach biegunki warto także wypróbować lek Enterol.

Enterol – skuteczny lek na biegunkę

Enterol to przeciwbiegunkowy produkt leczniczy, który zawiera drożdżaki Saccharomyces boulardii. Wpływają one pozytywnie na florę jelitową, stanowiąc tzw. „substytut naturalnej flory”, który równoważy jej przejściowe zaburzenie. Enterol hamuje także działanie chorobotwórcze niektórych drobnoustrojów i produkowanych przez nie toksyn, będących częstą przyczyną biegunek.

Enterol sprawdzi się w przypadku ostrych biegunkach bakteryjnych, przebiegających bez krwi w kale, jako dodatek do nawodnienia u dorosłych i dzieci. Zapobiega biegunkom wynikającym ze stosowania antybiotyków oraz związanym z żywieniem dojelitowym. Preparat stanowi również odpowiedni dodatek do leczenia antybiotykami, w nawracających zakażeniach Clostridium difficile.

Podsumowując, zapobieganie biegunkom, warto rozpocząć od zadbania o odpowiednią florę bakteryjną jelit, dobrą dietę i higienę osobistą. Jeśli jednak dolegliwości wciąż się pojawiają, warto wypróbować Enterol, którego dostępność sprawdzisz na KtoMaLek.pl. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli  biegunka będzie utrzymywać się dłużej niż 14 dni.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.