Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Czy zdalne kursy językowe są rozwiązaniem godnym uwagi?

Wiele osób, które nie dysponują odpowiednią ilością czasu na to, by regularnie uczęszczać na lekcje w stacjonarnych szkołach językowych decyduje się na edukację w domowym zaciszu. Dzięki temu zyskują znaczną swobodę, jeśli chodzi o stworzenie i realizowanie adekwatnego do swoich oczekiwań harmonogramu nauki – mogą przyswajać kolejne lekcje w takich godzinach jakie najbardziej im pasują, a w razie konieczności przełożyć zaplanowaną sesję edukacyjną na inny termin. Czy jest to jednak dobra alternatywa dla kursu w standardowej placówce? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, co dokładnie istniejące opcje zdalnej nauki mają nam do zaoferowania.

Kursy wysyłkowe (korespondencyjne) 

Ten typ kursów cieszył się największą popularnością w minionych latach, gdy dostęp do internetu nie był jeszcze tak rozpowszechniony jak obecnie. Mimo to wciąż jest sporo osób, które z nich korzystają. Na czym polega korespondencyjna nauka języka obcego? Choć dużo zależy tu od szkoły/firmy oferującej tę możliwość, dla wszystkich z nich istnieje wiele punktów wspólnych: wysyłka materiałów naukowych drogą pocztową (wszystkich naraz lub kolejnych części w stałych odstępach czasowych), kilka poziomów zaawansowania do wyboru, a także coraz częściej dostęp do dodatkowych pomocy edukacyjnych za pośrednictwem platformy online. Profesjonalne placówki zajmujące się nauką na odległość zazwyczaj wystawiają również certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu (po uprzednim zweryfikowaniu tego faktu). Zanim zdecydujemy się wypróbować kurs wysyłkowy na własnej skórze, należy sprawdzić czy zamawiane materiały zostały opracowane przez specjalistów kompetentnych w danej dziedzinie oraz czy są one warte swojej ceny. W tym celu można pobrać lekcję próbną lub zapytać sprzedawcę o interesujące nas informacje.

Interaktywne kursy online 

Nauka języka za pośrednictwem internetu jest niewątpliwie ciekawym i wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli wybrany przez nas kurs został starannie opracowany przez profesjonalistów – tak pod względem merytorycznym jak i wizualnym. W sieci bez większego problemu można natrafić na dobrej jakości płatne oraz darmowe opcje edukacyjne, których autorami często są nauczyciele akademiccy. Najważniejszymi zaletami kursów online są ich przejrzystość oraz interaktywność. W przeciwieństwie do tradycyjnych lekcji korespondencyjnych bazujących na materiałach drukowanych, na platformie internetowej udostępniane są też nagrania audio i wideo czyniące proces nauki o wiele bardziej atrakcyjnym i przystępnym. Ponadto, znaczna część kursów tego rodzaju posiada zakładkę za pośrednictwem której uczeń może w łatwy sposób skontaktować się z ich twórcami, co jest wyjątkowo przydatne w przypadku wystąpienia wątpliwości odnośnie do konkretnych zagadnień językowych. Niektóre z witryn dostępne są także w wersji mobilnej, dzięki czemu można wygodnie zapoznawać się z kolejnymi lekcjami – na przykład podczas podróży czy w plenerze. Wiele osób korzysta również z edukacyjnych aplikacji na smartfony, przez co poszerzają swój zasób słownictwa.

Wideokursy w mediach społecznościowych 

Ostatnimi laty wielkim zainteresowaniem cieszą się lekcje udostępniane przez native speakerów oraz profesjonalnych lektorów na portalach społecznościowych, takich jak YouTube czy Instagram. W przeważającej części przypadków są one darmowe i dużo osób, zwłaszcza w wieku szkolnym, traktuje je jako dodatkową pomoc naukową. Główny plus filmów tego typu? Globalny zasięg. Jeżeli uczymy się języka angielskiego, z łatwością znajdziemy „nauczyciela” np https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/ posługującego się nim zarówno z akcentem brytyjskim, jak i amerykańskim czy australijskim. W ten sposób bez wychodzenia z domu można przyjrzeć się rozbieżnościom w wymowie oraz zastosowaniu poszczególnych słów i wyrażeń w różnych rejonach świata. Oczywiście, zanim podejmiemy decyzję o regularnym śledzeniu wybranego kanału, dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat osoby publikującej na nim filmy oraz tego, czy przedstawiają one sobą istotną wartość merytoryczną – często bowiem autorom zależy jedynie na zysku związanym z liczbą wyświetleń a nie na rzeczywistym edukowaniu odbiorców, dlatego trzeba pamiętać, że sama popularność danego wideo czy profilu nie jest wyznacznikiem jego jakości. 

Choć wszystkie z wymienionych rodzajów nauki zdalnej mogą być świetną metodą na podniesienie swoich kompetencji językowych, zdecydowanie nie powinny być one traktowane jako zamiennik kursu w placówce stacjonarnej. Pomijają one bowiem bardzo ważną kwestię jaką jest praktyczna nauka języka mówionego, na którą szczególny nacisk kładą szkoły takie jak na przykład https://gerelis.pl. Bez umiejętności prowadzenia konwersacji z obcokrajowcami funkcjonowanie w międzynarodowym środowisku jest dziś niemożliwe, o czym nie wolno zapominać. Podobnie jak o tym, że nawet najlepszy zdalny/wirtualny doradca nie będzie w stanie na bieżąco korygować naszych błędów związanych z wymową, co w przypadku tradycyjnego kursu stanowi standard.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.