Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 października 2022

Jak prać dziecięce ubranka?

Skóra dziecka jest delikatniejsza i cieńsza, w porównaniu ze skórą dorosłej osoby, dlatego wybór środka do prania dziecięcych ubranek nie może być przypadkowy. Istotne, aby płyn czy proszek piorący był całkowicie hipoalergiczny, nie zawierał w swoim składzie chemicznych substancji, takich jak: kwas borowy, był wolny od substancji zapachowych, które mogłyby uczulić malucha. 

Ubrania noworodków i niemowląt najlepiej prać osobno, bez łączenia ich z odzieżą pozostałych domowników. To najlepszy sposób, aby mieć pewność efektywnego prania. Dobór programu w pralce czy środków piorących dla dzieci różni się do wymagań dla osób dorosłych i dla bezpieczeństwa delikatnej skóry dziecka warto o to odpowiednio zadbać.  

Proszki i płyny do prania dziecięcych ubranek 

Dziecięce ubranka najlepiej prać w preparatach specjalnie do tego stworzonych. Hipoalergiczne płyny i proszki do prania oferuje wiele marek, np.: Lenor, Lovela, Biały Jeleń, Bobini Baby. Są one skuteczne w działaniu, a jednocześnie całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka. Proszki i płyny do prania przechodzą testy dermatologiczne, dlatego świetnie sprawdzą się nie tylko do czyszczenia dziecięcych ubranek, ale również do prania odzieży osób z bardzo wrażliwą skórą, skłonnością do alergii czy problemami z atopowym zapaleniem skóry. Dodatkowo po praniu tkaniny są wyjątkowo miękkie w dotyku, nie elektryzują się i łatwiej je wyprasować. 

W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka?

Dziecięce ubrania najlepiej prać w temperaturze 90 stopni Celsjusza, a w pralce ustawić opcję dodatkowego płukania. Przez pierwszy rok warto również prać także nowo zakupione ubrania, aby mieć pewność, że nie znajdują się na nich szkodliwe dla zdrowia noworodka bakterie. Prania w wysokiej temperaturze wymagają również flanelowe i tetrowe pieluchy. Im maluch jest starszy, tym można nieco zmniejszyć temperaturę prania. Woda o 60 stopniach jest już w stanie skutecznie usunąć bakterie, grzyby i roztocza. Niektóre pralki mają specjalny program do prania dziecięcej odzieży i urządzenie automatycznie ustawia wysoką temperaturę oraz podwójne płukanie.

Jak poradzić sobie z silnymi zabrudzeniami?

W przypadku występowania silnych zabrudzeń, np.: w wyniku przeciekania pieluszki czy wymiotowania przez dziecko, ubrań nie należy od razu wkładać do pralki. Świeże zabrudzenie najlepiej od razu spłukać ciepłą wodą, przez co minimalizuje się ryzyko utrwalenia się brudu na ubraniu, a tym samym nie brudzi się reszty ubrań umieszczonych w pralce, co wpływa na lepszą jakość prania.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.