Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Na pocztę, dla kuriera, do paczkomatu – jak przygotowywać paczki?

Dawniej wszystko było proste, bo większość paczek była nadawana na poczcie. Dziś do wyboru są liczne firmy kurierskie i formy odbioru. Jak pakować paczkę, bu trafiła do adresata i czy wymogi w InPoście lub u kurierów różnią się od tych znanych z poczt?

Jak zapakować paczkę do paczkomatu InPost i innych?
To najczęstsze pytanie osób, które próbują nadać paczkę. Często okazuje się po dotarciu do punktu nadania, że opakowanie jest niewłaściwe. W razie wątpliwości informacji można szukać na stronach konkretnych firm. Przykładowo InPost ma swój poradnik: jak wysłać paczkę przez paczkomat. Okazuje się, że da się to zrobić z użyciem zwykłego kartonu lub tuby. Jeśli jednak wysyłasz dużo paczek, możesz zamówić specjalne materiały do pakowania InPost poprzez aplikację Manager Paczek. Wysyłając paczkę przez paczkomat, warto pilnować maksymalnych wymiarów paczki. Dla InPostu, tak jak w większości innych paczkomatów, jest to ok. 41 na 38 na 64 centymetry. Większe paczki można nadawać, ale już za pomocą Kuriera InPost.

Jak zaadresować paczkę, żeby doszła?
Wiele osób waha się przed zaadresowaniem paczki. Coraz więcej przewoźników ma bowiem własne naklejki, które i tak trzeba wypełnić. Szczególnie wysyłając przesyłkę na zwykłej, poczcie warto jednak dodatkowo opisać paczkę na wypadek, gdyby nadruk się odkleił. W firmach kurierskich nie powinno być tego problemu.
Jeśli chodzi o naklejki adresowe, warto przemyśleć miejsce ich umieszczenia. Chodzi o to, by dało się je odczytać i zeskanować kod kreskowy. Nie powinny więc być zagniecione ani umieszczone na krawędzi boku kartonu. Nie należy ich też oklejać taśmą ani obwiązywać sznurkiem. To bardzo ważne, by umieścić na etykiecie prawidłowy numer telefonu nadawcy i odbiorcy. Problemy z odbiorem paczki najczęściej wynikają z tego, że kurier nie może się dodzwonić do adresata.

Torba, papier, karton – w co pakować paczkę?
Ci, którzy byli na wakacjach w Azji, widzieli na poczcie paczki pakowane w prześcieradło, szyte lub lakowane. W Polsce dowolność jest nieco mniejsza, choć jest i dobra wiadomość. Do pakowania nie trzeba używać wyłącznie pudeł, które można dostać na poczcie. Nadaje się do tego każdy inny karton czy papier, pod warunkiem, że paczka nie jest zniszczona i da się na niej w widoczny sposób napisać adres. Ważne tylko, by z paczki, która była już wcześniej używana, usunąć lub zakryć przestarzałe naklejki adresowe czy kody kreskowe.
Jeśli wysyłasz paczkę przez firmę kurierską i nie wiesz, jak ją zapakować, poczekaj z pakowaniem do momentu nadania. Często takie firmy mają własne sposoby pakowania. Szczególnie dotyczy to mniejszych przesyłek, które mogą zostać umieszczone w firmowej kartonowej kopercie czy w foliowym rękawie. W przypadku większych paczek i tak warto zapakować rzeczy do pudła, by łatwiej było dotrzeć z nimi do punktu nadania.

Czy wypełnić paczkę?
Warto zadbać o własne wypełniacze do paczki. Nie muszą one być dostępne w punkcie kurierskim i niekoniecznie będą pasowały rodzajem i gabarytami do paczki. Dlatego lepiej przygotować z wyprzedzeniem folię bąbelkową lub papier. Trzeba też pamiętać o odpowiednim oznaczeniu paczki, jeśli jest w niej szkło czy delikatne części. W przeciwnym razie trudno może być uzyskać odszkodowanie w razie zniszczenia przesyłki.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.