Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tradycyjnie czy przez internet?

Możliwości elektroniczne ułatwiły już pracę w wielu dziedzinach życia. Obecnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osobom, które by chciały prowadzić działalność pod osobą prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, możliwa jest także rejestracja firmy za pośrednictwem portalu online S24. Czy jest to krok naprzód, czy jednak nieudana próba usilnego wdrożenia nowoczesnych systemów? 

Jedyne okno to wirtualne okno

Zgodnie z przepisami prawa handlowego, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się tym, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania firmy własnym majątkiem. Do tej pory rejestracja sp. z o.o. odbywała się tradycyjnym sposobem, angażującym działalność notariusza. Ministerstwo Sprawiedliwości, chcąc iść z postępem czasu, udostępniło uproszczony sposób rejestracji spółki, za pośrednictwem platformy S24, a tym samym zniosło wymóg przedstawiania aktu notarialnego. Wymogiem przystąpienia do zakładania spółki jest posiadanie przez każdego wspólnika podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Całość procesów ma jednak znacząco skracać czas rejestracji i zminimalizować formę biurokracji. 

Wkład początkowy – tylko pieniężny 

Jak wszystkie zmiany w dotychczasowych zasadach, tak rejestracje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ciągną za sobą pochodne, z którymi należy się zapoznać i mieć na uwadze. Reforma zakładania firmy drogą elektroniczną wiąże się przede wszystkim z ułatwieniem procedury, ale warto wiedzieć, że reorganizacji uległ przede wszystkim kapitał początkowy i forma jego wniesienia. Kwota środków wspólnych to nadal 5 tysięcy złotych, jednak dopuszczona w tym wypadku jest tylko gotówka. Niepieniężny wkład początkowy, którym mogą być maszyny, samochody lub akcje obowiązuje nadal przy tradycyjnej procedurze rejestracji spółki. 

Szybko, ale samodzielnie

Decydując się na elektroniczną rejestracje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba wiedzieć, że nie podlega się zasadzie „jednego okienka”, która towarzyszy tradycyjnemu zawiązywaniu firmy przez wspólników. Oznacza to, że właściciele samodzielnie będą musieli dokonywać zgłoszeń w urzędzie skarbowym, czy zakładzie ubezpieczeń społecznych. 

Elektroniczna intuicja

Mimo wszystko rejestracje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zyskały dużą popularność, ponieważ sama obsługa S24 jest bardzo intuicyjna i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Zarząd, chcący dokonać wpisu działalności musi przedstawić najważniejsze dane, takie jak nazwa, adres, właściwy sąd rejonowy oraz listę wspólników, a następnie wprowadzić je do formularza, dołączyć stosowne dokumenty i uiścić należne opłaty skarbowe. Całość przychodzi lekko i sprawnie za co elektroniczny system rejestracji jest bardzo doceniany. 

Nie ma wątpliwości, że każdy proces ma swoje wady i zalety, z którymi odbiorcy muszą się mierzyć. Elektroniczna rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z pewnością wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych przedsiębiorców, ceniących swój czas i lubiących prostotę czynności, a także nie planujących niestandardowych umów zawarcia spółki. 

W wyborze odpowiedniej formy prawnej czy rejestacji spółki, warto skorzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości. Specjaliści z inkubatorów przedsiębiorczości pomogą w rejestracji spółki, wyborze formy prawnej, a także księgowości.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.