16 kwietnia 2021

Kambodża – państwo Khmerów, które zachwyci każdego.

Kambodża to państwo leżące na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Wraz z Tajlandią i Wietnamem należy do coraz częściej odwiedzanych państw południowo- wschodniej Azji. Dzięki umożliwieniu zwiedzania Kambodży w 1986 roku stała się ona jednym z najbardziej interesujących miejsc przyciągających turystów z całego świata. Podróż po Kambodży musi obejmować największe i najpiękniejsze zabytki tego kraju takie jak stolica Phnom Penh, czy słynny kompleks świątyń Angkor. Różnorodna kultura i zapierające dech w piersiach budowle oraz krajobrazy z pewnością zachwycą wszystkich turystów.

Phnom Penh, czyli stolica Kambodży

Phnom Penh to stolica Kambodży, w której znaleźć można ogromną ilość zabytków i muzeów. Do obowiązkowych punktów na mapie zwiedzających należy Srebrna Pogoda, czyli Pałac Królewski wraz z budynkami kompleksu królewskiego. Jej nazwa wywodzi się od około pięciu tysięcy srebrnych płytek, które na rozkaz króla Sihanouka zostały wyłożone na podłodze głównej świątyni. Ten zespół świątyń został wybudowany w 1892 roku i obejmuje między innymi królewską świątynię Preah Vihear Preah Keo Morakot (Wat Preah Keo), w której znajdują się królewski skarbiec, czy złote posągi Buddy. W skarbcu królewskim podziwiać można wspomniane złote posągi oraz znany posąg kryształowego Buddy (tzw. kambodżańskiego kryształowego Buddy). Niedaleko Srebrnej Pogody znajduje się Muzeum Narodowe, gdzie oglądać można ekspozycje królewskich i narodowych strojów, działa sztuki khmerskiej oraz królewski baldahim i lektykę. 

Wat Phnom Don Penh jest kolejną świątynią, która została wybudowana w stolicy Kambodży w 1372 roku. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Klasztor na górze Pani Penh”.

Te zabytki (zarówno w stolicy, jak i w całej Kambodży) i inne atrakcje turystyczne Kambodży oferowane przez biuro podróży sprawią, że podróż do tego niesamowitego państwa będzie niezapomnianym przeżyciem. Pełen program wycieczek do Kambodży można sprawdzić na stronie biura https://logostour.pl/kraje/kambodza.

Angkor – kompleks świątyń

Angkor to wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO kompleks świątynny. Został wzniesiony pod koniec VIII wieku przez króla Khmerów Jayavarmana II. Każdy następnie panujący władca budował kolejną świątynię, co w rezultacie utworzyło ogromny kompleks kamiennych budowli. Spotkać tu można zarówno świątynie, jak i kaplice. Całość znajduje się w otoczeniu lasów i zbiorników wodnych. 

 Angkor Wat, czyli świątynia ubiegająca się o tytuł na Nowy Siódmy Cud Świata

Angkor Wat to najpopularniejsza oraz największa świątynia w całym kompleksie Angkor. Została wybudowana przez Surjawarmana II ku czci hinduskiego boga Winszu. Świątynia zajmuje powierzchnię ponad 2 km^2. Zobaczyć tu można kamienny korytarz płaskorzeźb, ciągnący się niemal na ponad 900 metrów. Płaskorzeźby przedstawiają sceny z indyjskich eposów Ramajany oraz Mahabharaty. Zobaczyć tu można ponad 200 różnych postaci, a do najciekawszych dzieł sztuki należą te przedstawiające bogów, którzy wraz z demonami ubijają Morze Mleka w celu pozyskania eliksiru nieśmiertelności. 

Angkor Wat nie bez powodu więc znalazł się na liście kandydatów do tytułu na Nowy Siódmy Cud Świata. 

Ta Prohm 

Ta Prohm to kolejna świątynia kompleksu, wybudowana przez króla Dżajawaramana VII. Jako jedna z nielicznych w kompleksie Angkor świątynia Ta Prohm zachowała zbliżony stan do tego, w jakim została odkryta. Popularność zyskała dzięki drzewom porastającym ruiny, których korzenie oplatają mury kaplic. Została wpisana na listę Światowego dziedzictwa Unesco. 

Angkor Thom, czyli miasto z pałacem królewskim i świątynią Bajon

Angkor Thom to miasto, które było ostatnią stolicą cesarstwa Khmerów. W centrum Angkor Thom zwiedzić można buddyjską świątynię Bajon. Znajdują się tutaj rzeźby oraz płaskorzeźby pokazujące sceny z panowania Dżajawamana VII, oraz religijne i fragmenty legend hinduistycznych. Najbardziej przyciągającym turystów elementem są ogromne rzeźby niemal 200 ludzkich twarzy, które znajdują się na wieżach świątyni Bajon. 

Taras słoni i Trędowatego Króla

Taras Słoni znajdujący się w Angkor Thom to kolejna obowiązkowa lokalizacja na mapie każdego turysty. Znajdują się tutaj płaskorzeźby słoni na ścianie o wysokości 4 metrów. Jej długość wynosi 350 metrów. Kiedyś taras ten służył jako punkt widokowy przemarszu armii oraz defilad wojskowych. Tuż obok zobaczyć można zdobiony płaskorzeźbami Taras Trędowatego Króla. Nazwę swą zyskał dzięki posągowi tajemniczego króla znajdującego się na szczycie tarasu. 

Jezioro Tonle Sap 

Jezioro Tonle Sap to największe jezioro na Półwyspie Indochińskim. Jego powierzchnia oraz głębokość zależą od pory roku. Szczególnie chętnie odwiedzane są tutaj wsie rybackie oraz osiedla wybudowane na palach. Jezioro jest połączone z Mekongiem dzięki rzece Tonle Sap. 

Państwo Khmerów na pewno zachwyci wszystkich miłośników orientalnej kultury, architektury oraz dzikiej przyrody. Podczas podróży koniecznie należy odwiedzić wszystkie zabytki oraz atrakcje

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl