Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Wózki widłowe – przegląd, rejestracja i serwisowanie

Dobry sprzęt to zadbany sprzęt! Tak też jest w przypadku wózków widłowych, które należy regularnie serwisować. Niezależnie od tego, czy planujesz zakup używanego wózka widłowego, czy kupujesz nowy – musisz mieć świadomość, że nabycie pojazdu to dopiero początek. Sprawdź, co należy wiedzieć o formalnościach związanych z wózkami widłowymi! 

Rejestracja wózków widłowych

Chcesz kupić wózek widłowy do swojej firmy? Nie wiesz jeszcze, czy będzie to model używany, czy nowy, ale już zastanawiasz się nad kwestiami dotyczącymi jego rejestracji? Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na nurtujące pytania.

Czy istnieje obowiązek rejestracji wózków widłowych?

Tak! Każdy wózek jezdniowy (a do takich zaliczamy wózki widłowe gazowe, elektryczne i spalinowe), który służy jako pojazd do tzw. transportu bliskiego, podlega jednocześnie nadzorowi UDT. Oznacza to, że sprzęt bezpośrednio po zakupie powinien być zgłoszony, zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego, a następnie dopuszczony przez niego do eksploatacji.

Jak wygląda rejestracja wózka widłowego?

Rejestracji pojazdu należy dokonać w Urzędzie Dozoru Technicznego. W najbliższym oddziale należy złożyć pisemny wniosek z prośbą o dopuszczenie pojazdu do eksploatacji. We wniosku należy zawrzeć m.in.:

 • dokładne dane osobowe właściciela wózka widłowego;
 • podstawowe informacje o pojeździe, w tym jego specyfikację techniczną;
 • dwa komplety dokumentacji rejestracyjnej (punkt ten dotyczy wyłącznie nowych wózków widłowych, które nie były wcześniej zarejestrowane);
 • certyfikat pochodzenia wózka widłowego;
 • dokumentację techniczno-ruchową maszyny.

Na drugim etapie rejestracji wózka widłowego przeprowadzane jest badanie techniczne pojazdu. Jednak warto wiedzieć, że można wykonać je dopiero po weryfikacji wniosku przez UDT. 

Przeglądy wózków widłowych – co musisz o nich wiedzieć?

Regularne przeglądy to klucz do wieloletniej eksploatacji wózków widłowych. Zaufanie dla marki jest dobre – ale odpowiednia kontrola jeszcze lepsza. Tym bardziej, że przepisy dotyczące przeglądu wózków widłowych nie są dla wszystkich takie proste. Dobrą opcją jest np. wynajem wózków widłowych. W takim przypadku nie musisz martwić się o kontrole czy badania, które wynikają z określonych regulacji prawnych, norm oraz wymogów ustawowych.

 Wypożyczalnia wózków przejmie na siebie wszystkie obowiązki, w tym:

 • terminowe wykonywanie badań technicznych;
 • dokonywanie inspekcji;
 • okresowe kontrole wózków widłowych.

Jeśli szukasz sprawdzonej wypożyczalni wózków widłowych, która zagwarantuje Ci pojazdy najwyższej klasy – sprawdź ofertę Get-A-Truck: https://get-a-truck.pl.

Jak często dokonywać przeglądu wózków widłowych?

Jeśli decydujesz się na zakup własnego pojazdu – sam musisz pamiętać o wszystkich kwestiach technicznych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki społecznej z dnia 29.10.2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego, przeglądy konserwacyjne wszelkich wózków widłowych (zarówno spalinowych, jak i elektrycznych oraz gazowych) powinny odbywać się co:

 • 30 dni – dla pojazdów z pełnym dozorem technicznym;
 • 60 dni – dla pojazdów z ograniczonym dozorem technicznym.

Wózki widłowe – serwis

W przypadku wózków widłowych należy pamiętać o regularnych przeglądach, ale także o prawidłowym serwisowaniu sprzętu. Dzięki temu w Twojej firmie nie będzie miejsca na żadne przestoje. Jeśli szukasz firmy serwisującej wózki, postaw na taką, w której pracują przeszkoleni i doświadczeni technicy. Warto też wybrać firmę, która posiada tzw. ruchome warsztaty. Oznacza to, że konserwatorzy i mechanicy dojeżdżają bezpośrednio do Ciebie i naprawiają wózek widłowy na miejscu! Nie tracisz wtedy czasu na transport pojazdu, który wymaga reperacji. 

Konserwacja wózków widłowych

Dzięki regularnym przeglądom i stałej konserwacji wózków widłowych, raz zakupiony sprzęt posłuży Ci przez długie lata. By pojazd był zawsze gotowy do pracy, pamiętaj by utrzymywać go w pełnej sprawności! 

 • Stosuj wyłącznie oryginalne części zamienne do swoich maszyn. Tylko te komponenty, które zostały wyprodukowane przez producenta Twojego wózka widłowego, są w stanie zagwarantować codzienną i bezawaryjną pracę.
 • W przypadku wózków widłowych akumulatorowych pamiętaj o wykonywaniu określonych przez producenta pojazdu czynności. Dbaj m.in. o regularne czyszczenie podstawowe akumulatora, utylizację zużytych materiałów, kompleksową konserwację.
 • Korzystaj z regularnego serwisu olejowego, aby zapewnić swoim wózkom widłowym maksymalne bezpieczeństwo i sprawność.
 • Prowadź regularnie dziennik konserwacji wózka widłowego. To zbiór wszystkich wykonanych przeglądów i napraw pojazdu. Pamiętaj także, by mieć pod ręką książkę eksploatacji wózka widłowego. 
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.