Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 czerwca 2024

Rodzaje płyt warstwowych i ich montaż – podstawowe informacje

Na rynku budowlanym znajdziemy płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej, styropianu i pianki poliuretanowej. Każdy z modeli ma podobne właściwości i zastosowanie. Sprawdź, na czym polega ich specyfika i jakie są ogólne zasady montażu.

Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Istnieją trzy rodzaje płyt warstwowych. Jednym z najbardziej znanych jej rodzajów są te z rdzeniem z wełny mineralnej, produkowanej m.in. z kruszywa wapiennego. Jej główną zaletą jest znakomita izolacja cieplna i akustyczna. Wiele osób decydujących się na montaż płyt warstwowych uważa, że są one świetną alternatywą dla styropianu. Wełna mineralna skutecznie izoluje i chroni przed hałasem. Co więcej, materiałowi temu niestraszna jest pleśń i grzyby. Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej stanowią dobrą ochronę przed ogniem i nie przepuszczają pary. 

Kolejnym rodzajem płyt warstwowych są te z rdzeniem ze styropianu, które cechuje wysoka odporność na czynniki atmosferyczne. Odznaczają się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i izolacyjnymi, a cała konstrukcja z tego typu tworzywa jest bardzo lekka. Płyty warstwowe mogą być używane do budowania reprezentacyjnych pomieszczeń, gdyż dostępne są w bogatej palecie kolorów. Zazwyczaj używa się ich do stawiania obiektów magazynowych, hal produkcyjnych czy chłodni.

Trzecim rodzajem płyt warstwowych są te z poliuretanowym rdzeniem PIR lub PUR. Tworzywa mają podobny skład chemiczny i budowę. Zazwyczaj pianki PIR są nieco droższe, gdyż do ich produkcji używa się większej ilości izocyjaninu. Dzięki temu skuteczniej izolują przed wysoką i niską temperaturą. Służą np. do izolacji posadzek i podłóg, często używają je firmy z sektora przemysłowego.

Na czym polega montaż płyt warstwowych?

Zanim zaczniemy montować płyty warstwowe, sprawdźmy, czy konstrukcja budynku jest prosta. Nawet niewielka krzywizna sprawi, że budynek nie będzie w pełni szczelny. Po zdjęciu folii ochronnej z płyt można przystąpić do uszczelniania. W tym celu należy przykleić specjalną taśmę PES, dzięki której można odseparować okładzinę od konstrukcji. Taśma chroni również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do montażu płyt warstwowych potrzebne są łączniki przechodzące przez całą ich grubość. Przy montażu kolejnych płyt należy zadbać o to, by dokładnie docisnąć każdą z nich – w ten sposób unikniemy powstawania rozszczelnień.

Nieco bardziej skomplikowany jest montaż okien, bram, drzwi i doświetli. W przypadku doświetli warto kupić te wyposażone w zamki, dzięki którym można zamontować je do płyt warstwowych bez konieczności użycia dodatkowych akcesoriów. Pamiętajmy również, by zaopatrzyć się we właściwe narzędzia do docinania płyt, takie jak pilarki drobnozębne. Niewskazane jest używanie popularnej szlifierki kątowej, która zniszczyłaby powłokę antykorozyjną. Bardzo istotne podczas pracy z płytami warstwowymi jest stosowanie się do zasad BHP. Pracowników należy wyposażyć w szelki i uprzęże ochronne, niezbędne podczas pracy na wysokościach.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.