Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Ogrzewanie na podczerwień, czyli jak ogrzać efektywnie dom?

Ogrzewanie na podczerwień to sposób na innowacyjne ogrzewanie domu i mieszkania. W praktyce można odnieść wrażenie, że ogrzewa nas… samo słońce. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ elektryczne ogrzewanie jest w rzeczywistości starsze niż nam się wydaje, a jego początki wiążą się z wykorzystaniem energii ze słońca.

Innowacyjne ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie podczerwienią w rzeczywistości jest bardzo starym rozwiązaniem, bo ludzie od zawsze lubili grzać się w promieniach słońca. Ta technologia jest znana od dawna, co nie zmienia faktu, że stale pojawiają się na rynku innowacyjne rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną.

Promieniowanie podczerwone bazuje na emisji promieni elektromagnetycznych o długości fali pośredniej między światłem widzialnym a falami radiowymi. Ta długość wynosi od 780 nm do 1 mm. Wskazuje się na trzy rodzaje tego rodzaju promieniowania: bliskie, średnie i dalekie. W praktyce jest to niewidoczna dla ludzkiego oka fala grzewcza, której ciepło odczuwamy na powierzchni ciała.

Efektywne ogrzewanie domu

Działanie ogrzewania powierzchniowego z zastosowaniem podczerwieni opiera się na akumulowaniu w ścianach, podłodze i na przedmiotach, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. Co istotne, fale elektromagnetyczne nie ogrzewają samego powietrza, co nie powoduje jego wzmożonego ruchu. Wpływa to m.in. na zachowanie czystości w domu, ponieważ nie dochodzi do unoszenia się kurzu i pyłu. Dlatego elektryczne ogrzewanie poleca się zwłaszcza osobom uczulonym na roztocza i kurz.

Cechy promieniowania czerwonego i korzyści jakie daje

Specjaliści wskazują, że ogrzewanie elektryczne posiada liczne zalety, a może nawet mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Wynika to z faktu, że poprzez odczuwanie ciepła poprawia się krążenie krwi i, co za tym idzie, ukrwienie. Ponadto promieniowanie może pozytywnie wpływać także na sam ruch i wzmacniać układ odpornościowy.

W zakresie samego ogrzewania domu elektryczna forma dostarczania ciepła jest o wiele wygodniejsza niż takie rozwiązania jak np. piec CO. Nie wymaga tyle czasu i uwagi i nie jest konieczne regularne dokładanie opału, co ma znaczenie np. dla osób chorych i starszych. Elektryczna forma uzyskiwania ciepła zapewnia im wygodę bez obaw, że nie poradzą sobie z utrzymaniem ciepła w domu samodzielnie. To też udogodnienie dla osób, które mają mieszkania i szukają wygodnego sposobu ogrzewania ich na co dzień. Niewielki metraż sprawia, że koszty ogrzewania są możliwe do opłacenia, na co pozawala domowy budżet, a zaletą jest także wygoda i więcej wolnego czasu dla siebie i bliskich.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl