Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 grudnia 2022

Ogrzewanie na podczerwień, czyli jak ogrzać efektywnie dom?

Ogrzewanie na podczerwień to sposób na innowacyjne ogrzewanie domu i mieszkania. W praktyce można odnieść wrażenie, że ogrzewa nas… samo słońce. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ elektryczne ogrzewanie jest w rzeczywistości starsze niż nam się wydaje, a jego początki wiążą się z wykorzystaniem energii ze słońca.

Innowacyjne ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie podczerwienią w rzeczywistości jest bardzo starym rozwiązaniem, bo ludzie od zawsze lubili grzać się w promieniach słońca. Ta technologia jest znana od dawna, co nie zmienia faktu, że stale pojawiają się na rynku innowacyjne rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną.

Promieniowanie podczerwone bazuje na emisji promieni elektromagnetycznych o długości fali pośredniej między światłem widzialnym a falami radiowymi. Ta długość wynosi od 780 nm do 1 mm. Wskazuje się na trzy rodzaje tego rodzaju promieniowania: bliskie, średnie i dalekie. W praktyce jest to niewidoczna dla ludzkiego oka fala grzewcza, której ciepło odczuwamy na powierzchni ciała.

Efektywne ogrzewanie domu

Działanie ogrzewania powierzchniowego z zastosowaniem podczerwieni opiera się na akumulowaniu w ścianach, podłodze i na przedmiotach, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. Co istotne, fale elektromagnetyczne nie ogrzewają samego powietrza, co nie powoduje jego wzmożonego ruchu. Wpływa to m.in. na zachowanie czystości w domu, ponieważ nie dochodzi do unoszenia się kurzu i pyłu. Dlatego elektryczne ogrzewanie poleca się zwłaszcza osobom uczulonym na roztocza i kurz.

Cechy promieniowania czerwonego i korzyści jakie daje

Specjaliści wskazują, że ogrzewanie elektryczne posiada liczne zalety, a może nawet mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Wynika to z faktu, że poprzez odczuwanie ciepła poprawia się krążenie krwi i, co za tym idzie, ukrwienie. Ponadto promieniowanie może pozytywnie wpływać także na sam ruch i wzmacniać układ odpornościowy.

W zakresie samego ogrzewania domu elektryczna forma dostarczania ciepła jest o wiele wygodniejsza niż takie rozwiązania jak np. piec CO. Nie wymaga tyle czasu i uwagi i nie jest konieczne regularne dokładanie opału, co ma znaczenie np. dla osób chorych i starszych. Elektryczna forma uzyskiwania ciepła zapewnia im wygodę bez obaw, że nie poradzą sobie z utrzymaniem ciepła w domu samodzielnie. To też udogodnienie dla osób, które mają mieszkania i szukają wygodnego sposobu ogrzewania ich na co dzień. Niewielki metraż sprawia, że koszty ogrzewania są możliwe do opłacenia, na co pozawala domowy budżet, a zaletą jest także wygoda i więcej wolnego czasu dla siebie i bliskich.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.