Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

4 najważniejsze cechy bezpiecznego placu zabaw

Place zabaw dla dzieci to absolutna podstawa w każdym parku czy na nowo powstającym osiedlu. Aby mogły spełniać swoją rolę, powinny cechować się kilkoma istotnymi parametrami, które przeważają o bezpieczeństwie ich użytkowników. Jakie są najważniejsze cechy dobrze zaprojektowanego placu zabaw? Po czym poznać, że dzieci mogą korzystać z zabawek bezpiecznie?

1. Zabawki bezpieczne dla dzieci

2. Przyjazna i antypoślizgowa nawierzchnia

3. Odgrodzenie od chodnika i ulicy

4. Miejsca dla rodziców i opiekunów

Zabawki bezpieczne dla dzieci

Nie ma dobrego placu zabaw bez zabawek. Ponieważ bawiące się na nich dzieci są w zróżnicowanym wieku, instalacje, huśtawki i zamki muszą być skonstruowane w bezpieczny dla naszych pociech sposób. Do dobrych praktyk zaliczamy m.in. brak ostrych krawędzi, zadr w drewnie, a także odstających metalowych elementów. Dzięki temu nawet jeżeli dziecko upadnie lub się uderzy, ryzyko poważniejszego urazu zostaje maksymalnie zminimalizowane.

Przyjazna i antypoślizgowa nawierzchnia

Nawierzchnia dla placu zabaw nie musi być jedynie z piasku. W przypadku wysokich zabawek, gdzie potencjalny upadek może mieć miejsce z wysokości większej, niż 1 metr, stosuje się różne specjalistyczne rodzaje podłoża, jak płyty gumowe, nawierzchnia poliuretanowa czy CushionFALL. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dzieci są bezpieczne w swoim królestwie, a rodzice nie muszą się martwić, gdy ich pociechy się bawią. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem https://playtime.pl/strona/nawierzchnie-bezpieczne.

Odgrodzenie od chodnika i ulicy

Jest to ważny element szczególnie w przypadku placów zabaw, które same w sobie nie znajdują się na zamkniętym czy wydzielonym terenie. Ogrodzenie zwykle nie jest pełnowymiarowe na wysokość, lecz skutecznie chroni dzieci przed ryzykiem wybiegnięcia na drogę czy pod rower. Jest to istotne zwłaszcza dla tych placów zabaw, które dopuszczają w regulaminie do zabawy nawet bardzo małe dzieci – minimalizujemy ryzyko, że rodzic straci swoją pociechę z oczu, gdy na chwilę się odwróci.

Miejsca dla rodziców i opiekunów

Nie muszą znajdować się bezpośrednio w ramach ogrodzonego miejsca do zabaw, ale powinny być w pobliżu. Ławeczki, kosze na śmieci i inne udogodnienia dla rodziców pilnujących dzieci w trakcie zabawy to gwarancja spokoju dorosłych – swoista miniaturowa strefa dla opiekunów, gdzie ci mogą odpocząć, poczytać książkę czy usiąść z dzieckiem i zjeść przekąskę w przerwie od szaleństw na huśtawkach. Dobrze jest, gdy takich punktów wokół placu zabaw było kilka, aby w razie dużej ilości dzieci bawiących się na raz, każdy rodzic miał choć trochę miejsca dla siebie.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.