Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Ciśnieniomierz – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup ciśnieniomierza, warto ustalić jego rzeczywiste przeznaczenie, tzn. kto będzie go używał oraz z jaką częstotliwością. Szeroki wybór produktów tego typu umożliwia dopasowanie aparatu do indywidualnych potrzeb niemal każdej każdego pacjenta.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Powszechnie uważa się, że najbardziej wiarygodny pomiar ciśnienia tętniczego krwi i pulsu podają ciśnieniomierze osłuchowe, czyli zestaw mankietu z pompką i zegarem oraz stetoskop. To tzw. metoda Korotkowa. Jednak aparaty tego typu wymagają obsługi drugiej osoby. Aby pacjent mógł badać się samodzielnie, poleca się ciśnieniomierze wykorzystujące metodę oscylometryczną, czyli elektroniczne, zautomatyzowane w wykonywaniu pomiarów. Najlepszy sprzęt do domowego użytku to taki, który jest maksymalnie prosty w obsłudze, a jednocześnie wskaże wyraźnie wynik oraz zapamięta wartości kilkunastu poprzednich pomiarów w celu uniknięcia odręcznych zapisków w notesach. Te modele nie wymagają od pacjenta doświadczenia w pomiarach ciśnienia tętniczego ani szczególnej sprawności manualnej i osłuchowej. Zakładane na nadgarstek bądź ramię w jego dystalnym odcinku, umożliwiają odczyt funkcji życiowych na podstawie pulsowania tętnicy, a automatyczne pompowanie mankietu powietrzem już po kilkunastu sekundach umożliwia uzyskanie wartości tempa oraz ciśnienia skurczowego i rozkurczowego serca.

Na co zwrócić uwagę, kupując ciśnieniomierz?

Szeroki wybór ciśnieniomierzy umożliwia dopasowanie aparatu do indywidualnych potrzeb niemal każdego pacjenta. Decydując się na jego zakup, warto ustalić jego rzeczywiste przeznaczenie, tzn. kto oraz z jaką częstotliwością będzie używał sprzęt. Niemałe znaczenie ma również sprawność motoryczna kończyn górnych. U osoby po amputacji przedramion ciśnieniomierz nadgarstkowy będzie bezużyteczny. Na wybór pomiędzy modelami nadgarstkowymi i ramiennymi ma wpływ rodzaj przypadłości obciążających chorego. Przykładowo aparaty z przeznaczeniem na nadgarstek polecane są osobom bez znacznych obciążeń kardiologicznych, ponieważ ciśnienie w dystalnym obwodzie zwykle jest słabiej wyczuwalne i różni się od tego mierzonego bliżej klatki piersiowej. Urządzenie naramienne cieszy się dużą dokładnością pomiarową. 

Przy wyborze ciśnieniomierza warto zwrócić również uwagę na rozmiar mankietu. Osobom otyłym bądź z rozbudowaną muskulaturą ramienia zaleca się dłuższy rękaw pomiarowy. Zbyt ciasny i za luźny może fałszować wartość wyników. Ważne jest również umiejętne zakładanie mankietu i jego mocowanie. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest metalowy pierścień, tzw. D-ring, przez który rękaw jest stale przewiązany, co znacznie ułatwia regulację jego długości.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.