Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 lutego 2023

Plastikowe sztućce i inne artykuły jednorazowe – czym warto je zastąpić?

Plastik był jednym z tych materiałów, które zrewolucjonizowały nasz przemysł. Jest wytrzymały, prosty w produkcji i wszechobecny, a wytwarzanie opakowań czy produktów z jego udziałem jest sporo tańsze. Niestety, jak wszystko wokół nas, plastik ma również wady. Jedną z nich, najpoważniejszą, jest problem z bezpiecznym recyklingiem tego materiału. Z tego powodu, tam gdzie możemy to zrobić, warto jest zastąpić plastikowe wyroby innymi, równie dobrymi, a przy okazji bezpieczniejszymi dla środowiska. a co dokładnie warto zwrócić uwagę? Jakie tworzywa mogą bez problemu spełniać podobne zadania?

1. Dlaczego warto zamienić plastiki na inne produkty?

2. Co zrobić z nadprogramowymi torbami i innymi akcesoriami

3. Jakie są alternatywy?

Dlaczego warto zamienić plastiki na inne produkty?

Obecnie temat ekologii jest bardzo mocno poruszany zarówno w tradycyjnych mediach, jak i między ludźmi w rozmowach między sobą czy kontaktach przez internet. Nie dzieje się tak bez powodu – zanieczyszczenie plastikowymi odpadami jest naprawdę bardzo duże i powinniśmy zrobić wszystko, co możemy, aby je zminimalizować. Najbardziej podstawowym działaniem mającym na celu ograniczenie ilości niemożliwych do przerobienia śmieci jest zwracanie uwagi na to, czego i jak używamy. Czasem wystarczy bardzo niewiele wysiłku, aby osiągnąć imponujący efekt w naszym otoczeniu.

Co zrobić z nadprogramowymi torbami i innymi akcesoriami

Jeżeli mamy w domu plastikowe torby czy sztućce, nie wyrzucajmy ich bez powodu. Skoro już są, dobrze jest je zużyć: torby biodegradowalne i plastikowe możemy wykorzystać zamiast worków na śmieci, kubeczki czy talerze mogą przydać się w pracy, jeżeli nie mamy możliwości umycia wielorazowych naczyń. Ważnym jest, abyśmy w miarę niwelowania naszego zapasu podobnych produktów nie kupowali ich już więcej, a raczej zastąpili neutralnymi dla środowiska zamiennikami. Zamiast za każdym razem brać torebkę w sklepie możemy nosić własną, płócienną, kubeczki papierowe będą świetnym zastępstwem dla plastikowych i tak dalej.

Jakie są alternatywy?

W miarę możliwości warto jest dążyć do wykorzystywania produktów wielokrotnego użytku. Jeżeli jednak nie możemy z jakiegoś powodu tego zrobić, do wyboru jest sporo alternatyw: sztućce z drewna lub kartonu, metalowe słomki, papierowe torebki zamiast foliówek i wiele więcej. Wystarczy, że zaczniemy zauważać wokół siebie te wszystkie drobne przedmioty i wymienimy je na bezpieczniejsze dla środowiska odpowiedniki. Już sam taki gest może znacząco wpłynąć na naszą najbliższą okolicę.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.