Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Elektryczny wózek podnośnikowy do małego sklepu, jak i magazynu

Wózki podnośnikowy mogą unosić towary, odbierać je z dostaw i dostarczać do magazynowych regałów. Sprawdzają się w dużych magazynach, składach budowlanych i centrach logistycznych, a także niedużych sklepach. Który produkt wybrać – czy elektryczny wózek podnośnikowy będzie lepszy od spalinowego?

Wózki podnośnikowe elektryczne – w trosce o optymalizację kosztów

Wózki widłowe podnośnikowe są niezastąpionym elementem każdego, dużego i mniejszego, magazynu. Są to urządzenia profesjonalne o dużych możliwościach i niskiej awaryjności. Ich zakup może być jednak kosztowny, dlatego tym bardziej należy zastanowić się nad docelowym wyborem. Czym różni się elektryczny wózek podnośnikowy od alternatywnego, wyposażonego w jednostkę nisko- lub wysokonapędową?

Pod względem możliwości technicznych różnice właściwie są niezauważalne. Współcześnie wózki spalinowe i elektryczne mają możliwość jednorazowego podnoszenia towarów paletowych o łącznej wadze nawet do ośmiu ton (to więcej niż waga niejednego samochodu ciężarowego). Drugi najważniejszy parametr, czyli maksymalny poziom unoszenia, również jest podobny w obydwu wypadkach.

Według analiz wielu przedsiębiorstw działających w sektorze logistycznym wykorzystywanie wózków podnośnikowych elektrycznych jest prostym sposobem na optymalizację kosztów. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, urządzenia elektryczne ładowane są na prąd, który wciąż jest tańszy od benzyny i oleju napędowego. Po drugie, badania pokazują, że efektywność pracy operatorów jest wyższa podczas korzystania z wózków akumulatorowych. Przyczyn takiej korelacji można dopatrywać w poziomie komfortu pracy – braku emisji spalin i cichego działania silnika. Po trzecie wreszcie, wózki widłowe elektryczne nie generują żadnych szkód, których naprawy kosztują.

Wózki podnośnikowe elektryczne a spalinowe – konsekwencje dla produktów i środowiska pracy

Podczas gdy wózki elektryczne mogą działać w dosłownie każdym miejscu, pojazdy spalinowe, zgodnie z prawem, nie powinny operować w magazynach-chłodniach, w których przechowywane są produkty żywnościowe. Już od dawna wiadomo, że spaliny negatywnie wpływają na stan produktów. Potrafią wywołać efekt ich przyspieszonego starzenia się. Każda tego rodzaju konsekwencja działania pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe bezpośrednio przekłada się na straty przedsiębiorstwa. Dotyczy to także higieny pracy i długości okresu, po którym konieczne jest zrobienie remontu. Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników staje się jasne, że wózki elektryczne mogą być bardziej opłacalne.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx