Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Gięcie blachy – metody i zastosowanie

Wykorzystanie blachy w przemyśle jest tak powszechne, że na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów z blachy używamy.

Wykorzystanie blachy w przemyśle jest tak powszechne, że na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów z blachy używamy. Blacha w pierwotnej formie nie jest jednak wdzięcznym elementem do produkcji jakichkolwiek elementów, dlatego też w zakładach produkcyjnych jest ona poddawana różnym formom obróbki. Jedną z nich jest gięcie blachy, które można przeprowadzić na wiele sposobów. Wybór konkretnej metody powinien być odpowiednio przemyślany, gdyż niewłaściwa decyzja może prowadzić do strat materiałów i wydłużenia całego procesu produkcyjnego. A na to nie może sobie pozwolić żaden zakład, bez względu na formę czy skalę produkcji.

Gięcie blachy to w rzeczywistości proces składający się z wielu następujących po sobie czynności. Ich celem jest zmiana kształtu blachy bez jednoczesnego zmieniania jej rozmiarów. Blachę można zwijać, zaginać, wyginać, skręcać, prostować, a także na wiele sposobów profilować. Jest to materiał niezwykle plastyczny, dzięki czemu można uzyskać całe mnóstwo przeróżnych efektów końcowych. Aby jednak było to możliwe, obróbka blachy za pomocą gięcia wymaga wykorzystania różnego rodzaju metod.

Jak wygiąć blachę?

Wśród najpopularniejszych metod gięcia blachy warto wymienić przede wszystkim zwijanie na prasach krawędziowych, gięcie za pomocą tłoczników, formowanie przy wykorzystaniu walców, kształtowanie blaszanych taśm przy użyciu krążków, owijanie blachy na szablonach oraz odpowiednio przygotowanych wzornikach. Wszystkie te prace wymagają sporej precyzji i doświadczenia, dlatego zawsze powinny być wykonywane przez doświadczonych specjalistów. W niewprawnych rękach blacha może ulec zniszczeniu lub zostać zniekształcona w nieprawidłowy sposób.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

W ostatnich latach w przemyśle pojawiło się wiele nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń, które wykorzystują innowacyjne technologie. Można je wykorzystać także w przypadku obróbki blachy. Bardzo popularne jest gięcie przy wykorzystaniu metody CNC. Tego rodzaju gięcie jest wykonywane przez sterowane komputerowo urządzenie, które jest wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Nowoczesne urządzenia pozwalają na zwiększenie precyzyjności prac, a jednocześnie ich przyspieszenie. Dzięki temu cały proces produkcyjny przyspiesza. Urządzenie, które wykonuje wszystkie specjalistyczne czynności eliminuje również wszelkie błędy, które mogą pojawiać się w wyniku działania czynnika ludzkiego. Oczywiście nie oznacza to, że człowiek w procesie technologicznym nie jest potrzebny. Nowoczesne, sterowane numerycznie urządzenia CNC wymagają doświadczonych i profesjonalnych operatorów. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszelkie obróbki blacharskie będą wykonane prawidłowo i zgodnie z założeniami procesu produkcyjnego.

Rewolucyjne metody ułatwiają produkcję

Nowoczesne urządzenia CNC stosowane są coraz częściej, nawet pomimo faktu, że są poro droższe niż tradycyjnie wykorzystywane maszyny. Proces gięcia blachy przy wykorzystaniu maszyn CNC jest bardzo precyzyjny i powtarzalny, wszystkie wytwarzane elementy wyglądają dokładnie tak samo, nawet jeśli są wykonywane w ilości kilku tysięcy sztuk. Wyeliminowanie czynnika ludzkiego sprawia natomiast, że w trakcie gięcia blachy nie ma żadnych odpadów oraz pozostałości. Cały materiał jest bowiem w stu procentach wykorzystany.

Warto stawiać na nowe technologie

W przypadku gięcia blachy mamy do czynienia z szerokim wyborem metod, podobnie jak w przypadku ich cięcia czy innych form obróbki. Właściciele zakładów produkcyjnych powinni pamiętać, aby metody były dobrane do indywidualnych potrzeb i właściwości konkretnego materiału. Zupełnie inaczej wykonuje się bowiem gięcie cienkiej blachy, a inne potrzeby ma blacha dosyć gruba w przekroju. Wybierając konkretną metodę należy również uwzględniać efekt końcowy, jaki chcemy uzyskać. Kolejnym elementem jest wybór urządzenia – może to być tradycyjna prasa bądź zaawansowane technologicznie urządzenie CNC. Tradycyjne urządzenia są zdecydowanie tańsze, a także po prostu znane i na tyle powszechnie używane, że pracownicy bez problemu są w stanie je obsługiwać. Wada tradycyjnych urządzeń jest przede wszystkim duże ryzyko pojawienia się błędów, a co za tym idzie – spore straty w materiałach.

Alternatywą dla tradycyjnych metod obróbki są nowe technologie, w tym urządzenia CNC. Działają one szybko i sprawnie, ograniczają błędy ludzkie oraz straty materiałów. Ich wadą z pewnością może być cena, ale wyłącznie dla osób, które myślą krótkoterminowo. W ujęciu długoterminowym nowoczesne urządzenia na wiele sposobów usprawniają produkcję, minimalizują straty, przyspieszają wytwarzanie poszczególnych elementów. Inwestycja w nowe technologie zdecydowanie więc się opłaca i z pewnością w niedalekiej przyszłości wykorzystanie nowoczesnych maszyn CNC do cięcia blachy będzie zyskiwało na popularności.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx