Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Papier do drukarki i jego rodzaje

Ryza papieru to jeden z tych elementów, których nie może zabraknąć w żadnym biurze, ani innym miejscu gdzie często drukuje się i kseruje dokumenty. Z uwagi na duże zapotrzebowanie, wiele firm stara się znaleźć rozwiązania, dzięki którym uda się im zaoszczędzić na kupnie tego typu produktów. Ile kosztuje ryza papieru? Wszystko zależy od jego gramatury, koloru oraz rozmiaru. Należy jednak pamiętać, iż zakup najtańszych i co za tym idzie najcieńszych wersji może przełożyć się na niewystarczającą jakość, aby wysłać wydrukowany dokument do ważnego odbiorcy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje papieru i czym wyróżniają się poszczególne z nich?

Podział ze względu na format

Najczęściej kupowaną wersją jest ryza papieru A4, czyli 297 x 210 mm. Format należy do najbardziej powszechnych i jest obsługiwany przez praktycznie wszystkie domowe oraz biurowe drukarki. W każdej firmie to właśnie papier A4 występuje w największej ilości, ze względu na szybkość zużycia. Innym formatem, który czasami może przydać się podczas drukowania np. plakatów jest A3. Przed jego zakupem należy jednak upewnić się, czy nasze urządzenie aby na pewno obsługuje taką wielkość. Jeśli chcemy drukować zdjęcia, warto zaopatrzyć się w papier w formacie A6. Dostępne są również arkusze szeregu B oraz C, jednak są rzadko użytkowane w warunkach domowych i biurowych.

Gramatura papieru

Waga arkusza papieru w dużej mierze przekłada się na jego jakość. Papier ksero najczęściej ma gramaturę 80 g/m2. Jest ona zupełnie wystarczająca do codziennego drukowania i kserowania dokumentów w domu i pracy. Jeśli jednak zamierzamy wysłać oficjalne pismo, np. z gratulacjami lub podziękowaniami, zaproszenie czy dyplom, znacznie lepiej sprawdzą się wersje o gramaturze między 170 a 250 g/m2, które są znacznie bardziej sztywne. Jeśli na papierze nie ma informacji o gramaturze, wskazówką może być jego grubość, wyrażana w mikronach. Dzięki temu będziemy w stanie zorientować się jaka jest podatność arkusza na zaginanie. Standardowy papier wykorzystywany w biurach ma grubość 110 mikronów.

Papier powlekany

Informacja o tym parametrze pozwala nam ustalić, czy wybrany przez nas papier nadaje się m.in. do drukowania zdjęć w drukarkach atramentowych. W tej sytuacji należy szukać na opakowaniu określenia “papier błyszczący”. Jest on bowiem pokryty specjalną substancją, dzięki której ma gładką powierzchnię, co przekłada się na lepszą ostrość kolorów. Większość papierów jest niepowlekana, dlatego należy upewnić się podczas robienia zakupów.

Dodatkowe informacje

Wyżej wymienione kryteria podziałów to jedynie część istniejących. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór papieru, dzięki czemu można bez problemu znaleźć wersję, która jest nam potrzebna w danym momencie. Ciekawym rozwiązaniem, które przydaje się zwłaszcza podczas drukowania zaproszeń czy innych dokumentów, które mają mieć bardziej ozdobny charakter, jest papier ksero kolorowy, dostępny w wielu odcieniach. W różnego rodzaju instytucjach oraz biurach niezbędny może być dwustronny papier komputerowy, dzięki któremu można łatwo uzyskać oryginał oraz kopię dokumentu. Czasem przydają się także wersje kancelaryjne w kratkę lub w linie. Gdzie najtaniej kupić papier ksero? Największy wybór oraz najniższe ceny znajdziemy w sklepach internetowych, dlatego warto skorzystać z ich usług, zwłaszcza jeśli potrzebna nam niejedna ryza papieru. Ile kartek znajduje się w opakowaniu? Jednostka liczy 500 arkuszy, jednak w przypadku większej gramatury lub mniej popularnych wersji papieru może być mniejsza lub większa.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
2 lat temu

Super papier

1
0
Dodaj komentarzx