Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Co to jest decoupage?

Cenisz sobie kreatywność? Szukasz oryginalnego pomysłu na prezent? A może rękodzieło to Twoje hobby i chcesz nauczyć się czegoś nowego?

„Sztuka biedaków” powraca do łask

Moda na tzw. „handmade” w naszym kraju zadomowiła się już na dobre – trudno tego nie zauważyć. To właśnie w jej nurcie zaskakująco rozwinął się decoupage. Jest to metoda polegająca na ozdabianiu różnych przedmiotów za pomocą cienkiego papieru. Pozwala na zapewnienie im unikatowego wyglądu, nadanie duszy”.

Jej korzenie najprawdopodobniej sięgają Wschodniej Syberii – przypuszcza się, że plemiona Nomadów w ten właśnie sposób ozdabiały groby swoich przodków. Stamtąd zawędrowała do Chin, gdzie cieszyła się dużą popularnością. Dzięki wymianie handlowej w XXVII wieku zawitała również w Europie – najpierw we Włoszech a później w kolejnych jej państwach. To właśnie weneccy stolarze jako pierwsi zaczęli używać decoupage do tworzenia tańszych replik modnych ówcześnie chińskich lakierowanych mebli.

Następnie starano się z pomocą tej metody odtwarzać działa znanych malarzy – i stąd pochodzi nazwa „sztuka biedaków”. Przez lata praktykowano decoupage jako typowe „kobiece zajęcie”. Kobiety ozdabiały w ten sposób swoje domostwa, moda dotarła również na królewskie dwory. Do jej fanów należał m.in. Ludwik XV. Znalazła też uznanie wśród artystów – np. Pablo Picasso niejednokrotnie używał jej w swoich obrazach. 

Decoupage w domowych warunkach – krok po kroku

Decoupage to zajęcie, którego powinien spróbować każdy, kto odnajduje przyjemność w tworzeniu różnego rodzaju rękodzieła. Sama metoda nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga od nas jednak sporych pokładów cierpliwości i dokładności. Jeśli ich w sobie nie posiadasz – może być znacznie trudniej. Jeśli chciałbyś ich się nauczyć i lubisz wyzwania – trudno o lepszą lekcję, niż decopuage! 

Przejdźmy do konkretów: pierwszym, niezbędnym elementem jest przedmiot, który właśnie chcesz ozdobić. Może być on wykonany z drewna, ceramiki, materiału metalu bądź szkła. Na początek zaleca się surowe drewno. Najlepiej, by przedmiot miał prostą powierzchnię, bez żłobień czy zaokrągleń, np. deska, skrzyneczka. W wielu internetowych sklepach znajdziesz już gotowe przedmioty, przeznaczone do zdobienia tą właśnie techniką. Przeważnie, w tych samych sklepach kupisz też inne niezbędne artykuły: bogaty wybór serwetek z ciekawymi wzorami, specjalne pędzle, klej, lakier do drewna oraz akrylową farbę.

Następnie należy przetrzeć powierzchnię wybranego przez nas przedmiotu papierem ściernym o niskiej granulacji. Kolejno wycinamy interesujący nas motyw z serwetki. Rozdzielamy jej warstwy tak, by została tylko jedna – z wzorem. Wycięty wzór bardzo ostrożnie przykładamy do przedmiotu. Właśnie tu istotna jest nasza precyzja. Nakładamy klej, zaczynając od środka serwetki, kierując się do jej brzegów. Gdy pierwsza warstwa kleju wyschnie, należy pokryć przedmiot kilkoma kolejnymi warstwami. Ich ilość zależy od powierzchni przedmiotu. Robimy to do momentu, aż przedmiot uzyska pożądaną przez nas gładkość – nie będzie wrażenia, że serwetka „wystaje”. 

I już! Pierwsza ozdoba decoupage gotowa!

Trening czyni mistrza

Jak w przypadku wszystkich rękodzieł – decoupage wymaga wprawy. A jej uzyskanie – bez kolejnych i kolejnych prób – nie jest możliwe. Jeśli pierwsza próba Cię nie zniechęciła, pamiętaj, że każda kolejna wykonana przez Ciebie praca będzie lepsza. Ozdobione przedmioty wspaniale sprawdzą się jako prezenty. A ponieważ popyt na oryginalne podarki na rynku jest naprawdę ogromny – jeśli wytrwasz w działaniu – możesz je z powodzeniem sprzedawać. Pamiętaj, że wszystko co w ten sposób stworzysz jest unikatowe i jedyne takie na świecie – nawet jeśli nie jest idealne – jest absolutnie wyjątkowe.

Produkty do decoupage znajdziesz na stronie https://www.sklep.inspirello.pl/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx