Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Program Ruchu Bezwizowego do USA – jak to działa?

Od 11 listopada 2019 r. Polska została oficjalnie włączona do Programu Ruchu Bezwizowego do USA. Długo wyczekiwane przez Polaków rozwiązanie oznacza, że obywatele naszego kraku mogą od wspomnianej daty podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy, jedynie rejestrując się i uzyskując zezwolenie w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA).

Nie jest to jednak niczym nieograniczona możliwość wjazdu i wyjazdu, a program zezwalający na podróżowanie do USA na określonych warunkach, z pewnością jednak mniej rygorystycznych niż do tej pory.

Czym jest Program Ruchu Bezwizowego?

Program Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) polega na umożliwieniu obywatelom określonych krajów, w tym od 11 listopada 2019 r. również Polski, wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych bez wcześniejszego uzyskania wizy. Podróżować w ten sposób można w celach turystycznych bądź też biznesowych.

Osoby wjeżdżające do USA w ramach ruchu bezwizowego mogą przebywać tam do 90 dni i nie ma możliwości przedłużenia takiej podróży. Natomiast w przypadku planowania dłuższego pobytu albo wyjazdu w celu podjęcia pracy czy rozpoczęcia nauki, nadal wymagane jest uzyskanie wizy.

Jak działa Program Ruchu Bezwizowego do USA?

Aby uzyskać zezwolenie na wjazd do USA w ramach ruchu bezwizowego należy zarejestrować się w internetowym systemie ESTA. Koszt takiej rejestracji obecnie wynosi 14 dolarów, co jest znacznie korzystniejsze finansowo niż ubieganie się o wizę turystyczną/biznesową, za którą trzeba zapłacić minimum 160 dolarów.

Co więcej, w przypadku odmowy autoryzacji, pobierana jest tylko opłata za wniosek wynosząca 4 dolary. Każdy obywatel Polski ubiegający się o autoryzację w systemie ESTA musi posiadać paszport ze specjalnym chipem (biometryczny), którego termin ważności jest dłuższy o minimum 6 miesięcy od zaplanowanego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Trzeba też od razu mieć bilet powrotny albo bilet na dalszą podroż.

Uzyskanie autoryzacji w systemie pozwala na wielokrotne podróżowanie (jednorazowo nie dłużej niż na 90 dni) przez 2 lata. Co istotne, dostać się na terytorium USA można drogą powietrzną lub morską, korzystając z usług przewoźnika biorącego udział w programie.

W jaki sposób zarejestrować się w ESTA i uzyskać zezwolenie na podróż do USA?

W celu uzyskania zezwolenia na wjazd do USA w ramach programu należy zarejestrować się na stronie internetowej systemu ESTA i postępować zgodnie z instrukcjami. Po zapoznaniu się z zastrzeżeniami i podaniu swoich danych osobowych trzeba wyznaczyć cel podróży oraz uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku.

Podróż można odbyć w celach służbowych (np. udziału w konferencji, negocjacji i konsultacji z partnerami biznesowymi), turystycznych (podróż rekreacyjna na wakacje, święta, odwiedziny u bliskich) a także tranzytowych, gdy podróżuje się przez terytorium Stanów Zjednoczonych. Niezbędne przy rejestracji jest podanie swoich danych kontaktowy, a czasami również informacji na temat ostatniego zatrudnienia.

Odpowiedź z systemu uzyskuje się w przeciągu 72 godzin, czyli 3 dni. W przypadku odpowiedzi odmownej można ubiegać się o zezwolenie na wjazd w dotychczasowej formie, czyli po uzyskaniu wizy. Co do zasady zezwolenia na wjazd w systemie ESTA nie uzyska ten, kto wcześniej nie otrzymał wizy albo osoba, która złamała prawo imigracyjne obowiązujące w USA.

Pomoc w uzyskaniu autoryzacji podróży oraz więcej informacji o Programie Ruchu Bezwizowego znajdą Państwo na stronie Estavisa.pl.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx