Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Czym różni się beton ozdobny od standardowego betonu?

Beton występuje w wielu odmianach i jest niezastąpionym materiałem przy wykonywaniu licznych konstrukcji. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, nośnością, sztywnością oraz trwałością wykonanych z niego elementów. Najczęściej stosowanym rodzajem betonu jest zbrojny inaczej zwany żelbetem. W ostatnich latach dużą popularność zdobywa również inny rodzaj – beton ozdobny, który wykorzystuje się przy wykańczaniu i dekorowaniu wnętrz. Ujrzymy go zarówno w budynkach biurowych, jak i prywatnych mieszkaniach. Przyjrzyjmy się, czym różni się beton ozdobny od standardowego betonu.

Beton ozdobny, a beton standardowy

Beton ozdobny nie różni wiele od standardowego betonu, jeżeli chodzi o samą strukturę. Jeżeli chodzi o proces przygotowywania, to główną różnicę można zauważyć na etapie mieszania i produkcji betonu. To wtedy bardzo dużą rolę w tym, jaki materiał otrzymamy, odgrywają proporcje. I tak beton ozdobny zwany także architektonicznym lub strukturalnym) jest lżejszy od standardowego betonu. 

Zwykły beton używany jest głównie do tworzenia elementów, które nie są widoczne gołym okiem lub pokrywane są kolejnymi warstwami w celu poprawienia ich wyglądu. Do niewidocznych elementów zaliczamy przede wszystkim fundamenty, natomiast pokrywane kolejnymi warstwami są ściany oraz sufit.

Beton architektoniczny, czyli beton ozdobny jest z kolei wykorzystywany głównie w celach dekoracyjnych. Oczywiście musi być on wykonany z dużą starannością oraz uwagą. W innym przypadku nawet świeżo wykonany materiał może posiadać nierówności, przebarwienia oraz wżery. Zarówno beton ozdobny, który czasem pełni tylko funkcję dodatku, jak również beton wykorzystywany do stawiania całej konstrukcji charakteryzują się dużą wytrzymałością.

Od czego zależy jakość betonu ozdobnego?

Głównymi czynnikami wpływającymi na to, jak kształtuje się jakość betonu ozdobnego, są wykonawstwo, mieszanka betonowa oraz system deskowań. Projekt, który uwzględnia wykonanie betonu architektonicznego, tworzony jest przez projektantów, którzy powinni tak szczegółowo, jak to tylko możliwe, opisać wymagania dla elementów z betonu architektonicznego. 

Następnie wykonawca może posłużyć się tymi wskazówkami i zadbać o stworzenie pożądanego materiału. Pierwszym etapem tworzenia konstrukcji z betonu ozdobnego jest montaż szalunku nazywany także deskowaniem. Następnie przechodzi się do robót zbrojarskich oraz betonowania. 

Zastosowanie betonu ozdobnego

Beton ozdobny wykorzystywany jest bardzo często przy tworzeniu projektów w jednym z następujących stylów architektonicznych: minimalistycznym, industrialnym oraz modernistycznym. Można go łączyć z metalem, drewnem, tkaninami oraz cegłą i zawsze będzie się prezentował jednakowo dobrze. 

Doskonale spełnia się jako tło dla przedmiotów o intensywnej barwie. Beton ozdobny można, a nawet trzeba impregnować. Po wykonaniu tego można go jednak zastosować również w miejscach narażonych na wilgoć, czyli np. w łazience lub kuchni. Zaletą materiału jest również możliwość dopasowania zarówno do dużych, jak i małych metraży budynków.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx