Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Jak działa program antywirusowy?

Codziennie surfujemy po sieci. Sprawdzamy newsy, korzystamy z portali społecznościowych, oglądamy filmy i robimy zakupy. A to nie zawsze jest bezpieczne, bo oprócz przydatnych informacji, w internecie kryje się również wiele zagrożeń.

Najpopularniejszym zagrożeniem są wirusy, które często bagatelizujemy, nie zdając sobie po prostu sprawy ze skali problemu i ogromu szkód, które mogą nam wyrządzić. Dlatego, najlepiej zabezpieczyć się przed niechcianymi szkodnikami i zainstalować program antywirusowy, niż potem żałować.

Co to są wirusy?

Widziałeś kiedyś wirusy w reklamie telewizyjnej? Takie małe, brzydkie, złośliwe żyjątka. Teraz wyobraź sobie, że takie właśnie małe, wredne potworki przedostają się do Twojego komputera i robią z nim co chcą. Oglądają Twoje prywatne zdjęcia, czytają dokumenty i kasują bez pytania wszystko to, co im się nie podoba. Totalna samowolka! Ty chcesz pracować, a one oglądać film? Będzie oglądać film, bo one lubią Ci szkodzić i robić na złość… a Ty, w żaden sposób nie możesz nad nimi zapanować!

W rzeczywistości jednak, wirusy występują w niematerialnej postaci, jako jeden ze szkodliwych programów malware, które przedostają się z internetu, instalują w komputerze i mogą przez to wyrządzić duże szkody. Mogą powodować np. utratę kontroli nad komputerem, usunięcie danych znajdujących się na twardym dysku, kradzież poufnych informacji i wiele innych szkód.

Jak działa program antywirusowy?

Program antywirusowy chroni właśnie system komputerowy, przed tymi szkodliwymi programami. Jak działa? Bardzo podobnie do naszego układu immunologicznego. Rozpoznaje i namierza patogeny, które dostają się do organizmu i je niszczy. Ale jak antywirusy rozpoznają te złośliwe programy?

Producent antywirusa tworzy bazę danych, która jest jedną z najważniejszych części programu, ponieważ składa się z sygnatur złośliwego oprogramowania. Sygnatury, to charakterystyczne części kodu wirusa, które pozwalają go zidentyfikować i odróżnić od zwykłych nieszkodliwych aplikacji.

Antywirus, aktualizuje tę bazę na bieżąco, a następnie skanuje wszystkie pliki znajdujące się na komputerze, szukając tych określonych fragmentów kodu, które tam widział. Jeśli je znajdzie, wyświetla komunikat, informując Cię o wykryciu zagrożenia i, albo sam automatycznie usuwa niebezpieczne pliki, albo czeka na Twoją decyzję.

Wyszukiwanie wirusów, odbywa się natomiast na dwa sposoby – za pomocą automatycznej ochrony w czasie rzeczywistym i skanowania dysku.

Automatyczna ochrona w czasie rzeczywistym polega na tym, że program skanuje wszystkie aktualnie używane pliki, również te wykorzystywane przez uruchomione programy. W ten sposób każdy plik, który pobierzemy jest automatycznie sprawdzony, w celu wykrycia niebezpiecznych sygnatur. Ta opcja daje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Skanowanie dysku to natomiast sprawdzenie wszystkich plików znajdujących się na dysku, w poszukiwaniu niebezpiecznego oprogramowania. Na dysku, mogą się również znajdować uśpione wirusy, które nie wykonują żadnych działań. Skanowanie dysku pozwala je zniszczyć, zanim zdążą się obudzić i wyrządzić jakiekolwiek szkody.

Warto włączyć oba te sposoby automatycznego wyszukiwania wirusów, aby zapewnić maksymalną ochronę naszego komputera.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx