Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 sierpnia 2021

Jak działa program antywirusowy?

Codziennie surfujemy po sieci. Sprawdzamy newsy, korzystamy z portali społecznościowych, oglądamy filmy i robimy zakupy. A to nie zawsze jest bezpieczne, bo oprócz przydatnych informacji, w internecie kryje się również wiele zagrożeń.

Najpopularniejszym zagrożeniem są wirusy, które często bagatelizujemy, nie zdając sobie po prostu sprawy ze skali problemu i ogromu szkód, które mogą nam wyrządzić. Dlatego, najlepiej zabezpieczyć się przed niechcianymi szkodnikami i zainstalować program antywirusowy, niż potem żałować.

Co to są wirusy?

Widziałeś kiedyś wirusy w reklamie telewizyjnej? Takie małe, brzydkie, złośliwe żyjątka. Teraz wyobraź sobie, że takie właśnie małe, wredne potworki przedostają się do Twojego komputera i robią z nim co chcą. Oglądają Twoje prywatne zdjęcia, czytają dokumenty i kasują bez pytania wszystko to, co im się nie podoba. Totalna samowolka! Ty chcesz pracować, a one oglądać film? Będzie oglądać film, bo one lubią Ci szkodzić i robić na złość… a Ty, w żaden sposób nie możesz nad nimi zapanować!

W rzeczywistości jednak, wirusy występują w niematerialnej postaci, jako jeden ze szkodliwych programów malware, które przedostają się z internetu, instalują w komputerze i mogą przez to wyrządzić duże szkody. Mogą powodować np. utratę kontroli nad komputerem, usunięcie danych znajdujących się na twardym dysku, kradzież poufnych informacji i wiele innych szkód.

Jak działa program antywirusowy?

Program antywirusowy chroni właśnie system komputerowy, przed tymi szkodliwymi programami. Jak działa? Bardzo podobnie do naszego układu immunologicznego. Rozpoznaje i namierza patogeny, które dostają się do organizmu i je niszczy. Ale jak antywirusy rozpoznają te złośliwe programy?

Producent antywirusa tworzy bazę danych, która jest jedną z najważniejszych części programu, ponieważ składa się z sygnatur złośliwego oprogramowania. Sygnatury, to charakterystyczne części kodu wirusa, które pozwalają go zidentyfikować i odróżnić od zwykłych nieszkodliwych aplikacji.

Antywirus, aktualizuje tę bazę na bieżąco, a następnie skanuje wszystkie pliki znajdujące się na komputerze, szukając tych określonych fragmentów kodu, które tam widział. Jeśli je znajdzie, wyświetla komunikat, informując Cię o wykryciu zagrożenia i, albo sam automatycznie usuwa niebezpieczne pliki, albo czeka na Twoją decyzję.

Wyszukiwanie wirusów, odbywa się natomiast na dwa sposoby – za pomocą automatycznej ochrony w czasie rzeczywistym i skanowania dysku.

Automatyczna ochrona w czasie rzeczywistym polega na tym, że program skanuje wszystkie aktualnie używane pliki, również te wykorzystywane przez uruchomione programy. W ten sposób każdy plik, który pobierzemy jest automatycznie sprawdzony, w celu wykrycia niebezpiecznych sygnatur. Ta opcja daje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Skanowanie dysku to natomiast sprawdzenie wszystkich plików znajdujących się na dysku, w poszukiwaniu niebezpiecznego oprogramowania. Na dysku, mogą się również znajdować uśpione wirusy, które nie wykonują żadnych działań. Skanowanie dysku pozwala je zniszczyć, zanim zdążą się obudzić i wyrządzić jakiekolwiek szkody.

Warto włączyć oba te sposoby automatycznego wyszukiwania wirusów, aby zapewnić maksymalną ochronę naszego komputera.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x