Serwis obiadowy – nowoczesny czy tradycyjny?

Serwując codzienne obiady, przygotowując świąteczną kolacją czy posiłek na inną wyjątkową okazję, musimy zadbać o odpowiednią aranżację stołu. Główną rolę odgrywa tutaj serwis obiadowy, składający się z takiej liczby elementów, która pozwoli zaserwować różne dania dla wszystkich gości. Oprócz swojej funkcji praktycznej, powinien pełnić też funkcję estetyczną, stając się prawdziwą ozdobą stołu i sprawiając, że każdy posiłek będzie wyglądał jeszcze apetyczniej. Odpowiednio dobrany zestaw obiadowy będzie nam służył przez lata. Ale na jaki się zdecydować? Ten nowoczesny czy może tradycyjny? Dla 4, 6 czy 12 osób? Okrągły czy kwadratowy?

Jaki zestaw obiadowy wybrać?

Decydując się na zakup nowego serwisu obiadowego stajemy przed wyborem modeli klasycznych, ale i nowoczesnych. Z uwagi na to, że nowy, dobrej jakości komplet naczyń obiadowych wiąże się ze znacznym wydatkiem, warto dobrze przemyśleć wybór konkretnego produktu. Zestaw obiadowy powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb, liczby domowników i wymogów estetycznych. Odpowiednio dobrany będzie zdobić nasz stół przez wiele lat, a w przyszłości być może zostanie przekazany kolejnemu pokoleniu. Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli łączących w sobie funkcjonalność, a także niepowtarzalny wygląd.

Przy wyborze serwisu powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • materiał wykonania – porcelana, ceramika, kamionka czy szkło hartowane?
  • liczba i rodzaj elementów w zestawie,
  • dostosowanie do danej liczby osób,
  • kształt naczyń – okrągłe lub kwadratowe,
  • dostosowanie do mycia w zmywarce,
  • możliwość użytkowania w kuchence mikrofalowej,
  • kolor naczyń i wzór,
  • styl tradycyjny lub nowoczesny.

Serwisy porcelanowe i ceramiczne

Komplety naczyń obiadowych są najczęściej wykonane z eleganckiej porcelany lub praktycznej ceramiki. Znajdziemy również funkcjonalne serwisy wyprodukowane ze szkła hartowanego, a także z tradycyjnej kamionki. Każdy z tych materiałów ma oczywiście swoje zalety i wady.

Serwisy obiadowe z porcelany zachwycają swoim eleganckim wyglądem i nierzadko śnieżnobiałym kolorem. Dostępne są zestawy w różnych odcieniach bieli, kremowe, écru, zdobione złotą linią, kwiatowym lub geometrycznym wzorem. Porcelana to materiał szlachetniejszy i odporniejszy niż zwykła ceramika, dlatego też porcelanowe serwisy obiadowe są nierzadko droższe. Znajdziemy je w ofercie takich marek jak Porcelana Karolina, Ćmielów, MariaPaula czy Ambition.

Z kolei komplety ceramiczne są zazwyczaj tańsze niż te porcelanowe, ale cechują się mniejszą odpornością na odpryski i pęknięcia. Niemniej jednak ceramika jest chętnie wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju naczyń kuchennych – kubków, filiżanek, talerzy, misek, półmisków i wielu innych, w tym całych serwisów obiadowych. Zastawa obiadowa z ceramiki dostępna jest w różnych kształtach, kolorach i wzorach. Wśród znanych producentów tego typu naczyń warto wymienić markę Ceramika Tułowice oraz Ceramika Bolesławiec, oferujące piękne tradycyjne komplety naczyń.

Zestawy obiadowe z kamionki i ze szkła hartowanego

Do wyboru mamy również komplety obiadowe wykonane z kamionki, wyrobu ceramicznego otrzymywanego z glin z dodatkiem szamotu lub piasku kwarcowego. Kamionkowe naczynia dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, często o nieregularnych kształtach i niejednolitej barwie. Swoim wyglądem odwołują się do naturalnych materiałów, takich jak kamień czy glina. Dopasują się zarówno do tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Kamionka jest też chętnie wykorzystywana do produkcji dzbanków i kubków do grzanego wina, beczek do kiszenia i mis do wyrabiania ciasta.

Zastawa obiadowa wykonana ze szkła hartowanego wcale nie musi być przezroczysta. Wręcz przeciwnie! Naczynia wyprodukowane z tego materiału na pierwszy rzut oka wyglądają jak te białe porcelanowe, ale w rzeczywistości są lżejsze i mniej nasycone kolorem. Dostępne także w różnych wersjach kolorystycznych. Polecane są dla zwolenników prostych, klasycznych rozwiązań.

Skład serwisu obiadowego

W każdym zestawie obiadowym, czy to tradycyjnym, czy nowoczesnym, znajduje się odpowiednia liczba różnych talerzy – talerze płaskie obiadowe, talerze głębokie oraz małe talerze deserowe. Bardzo często serwis wzbogacony jest również dodatkowymi elementami, które bez wątpienia przydają się do serwowania różnych posiłków. W zestawie znajdziemy wazę z pokrywką, sosjerkę, różnej wielkości półmiski, a także większe lub mniejsze miski. Rozbudowany komplet obiadowy nie wymaga od właścicieli układania na stole dodatkowych elementów, które często nie pasują do aranżacji stołu. Warto więc od razu wybrać odpowiedni zestaw pasujących do siebie naczyń, które razem stworzą wyjątkową, praktyczną dekorację stołu.

Serwisy obiadowe zawierają zazwyczaj od 15 do 43 elementów w zestawie, w zależności od tego, dla ilu osób są przeznaczone i od tego, czy zawierają dodatkowe elementy, takie jak waza czy sosjerka. Na rynku znajdziemy zestawy obiadowe przeznaczone już dla 4 osób, choć najpopularniejsze są serwisy obiadowe dla 12 osób oraz dla 6 osób. Taki zestaw naczyń przyda się do serwowania codziennych obiadów, ale okaże się też niezastąpiony podczas świąt i różnych uroczystości, na które zjeżdża się większa liczba gości.

Komplety naczyń okrągłych i kwadratowych

Tradycyjne serwisy obiadowe składają się zazwyczaj z naczyń o klasycznych, okrągłych kształtach. Okrągłe talerze płaskie, głębokie i deserowe są uniwersalne i dopasują się niemalże do każdej aranżacji kuchennej. Ale szczególnie pięknie zaprezentują się na tradycyjnym stole, nakrytym białym obrusem i udekorowanym świecami. Mogą być całkowicie białe, kremowe, écru lub zdobione złotą linią. Z kolei serwisy obiadowe kwadratowe mają bardziej nowoczesny charakter. Kanciaste talerze, wazy do zup i półmiski prezentują się bardzo oryginalnie. Te jednolite lub zdobione geometrycznym wzorem sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Z kolei te kwadratowe z kwiatowym wzorem łączą w sobie tradycję z nowoczesnością.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx