Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Jak zarządzać czasem by znaleźć czas na wszystko

Stwierdzenie „nie mam czasu” na dobre wpisało się na listę odpowiedzi, które udzielamy osobom zadającym nam pytania. Wyżej wspomniane z reguły dotyczą czynności, które wymagają poświęcenia właśnie określonej ilości czasu. Co zatem zrobić, kiedy doba wydaje nam się zbyt krótka na to, aby wykonać wszystkie obowiązki i wygospodarować godzinę lub dwie na tak zwane „nicnierobienie”? O tym powiemy sobie w przedmiotowym artykule. 

Po pierwsze zweryfikujmy, na co tracimy czas 

Aby dobrze organizować swój czas, koniecznym jest sprawdzenie, co w ciągu dnia zabiera nam go najwięcej. Na tego typu obserwacje, przeznaczmy sobie około tygodnia. Notujmy wszystkie swoje aktywności wraz z czasem, jaki na nie przeznaczamy. Pamiętajmy jednak o tym, aby tego typu zadanie wykonać sumiennie i rzetelnie. Tylko wtedy będziemy mogli sprawdzić, ile godzin czy minut poświęcamy na określone czynności, a także w którym momencie tracimy je w sposób bezproduktywny. 

Po drugie planuj i ustalaj priorytety 

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykonania wszystkich aktywności w ciągu dnia, koniecznym jest zrobienie planu oraz ustalenie, które czynności w nim zawarte są najważniejsze. Kiedy już przygotujemy wyżej wspomniany, powinniśmy rozpocząć jego wdrażanie właśnie od realizacji najważniejszych zadań. 

Po trzecie ustalaj cele i sprawdzaj, czy udało Ci się je osiągnąć

Zanim przystąpimy do realizacji danego zadania zastanówmy się przez chwilę, jaki cel dzięki niemu osiągniemy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwoli nam na poddanie ocenie naszego wysiłku, który włożyliśmy oraz czasu, jaki poświęciliśmy. Jeżeli uda nam się wyżej wymieniony zrealizować, wówczas możemy uznać, że odnieśliśmy sukces. Jeżeli jednak nie osiągniemy założonego celu, wtedy powinniśmy zweryfikować dlaczego tak się stało i wyciągnąć wnioski na przyszłość. 

Po czwarte poznaj swoje możliwości 

Są osoby, które najbardziej produktywnie pracują w godzinach porannych, a są również i takie, które ożywiają się dopiero po obiedzie. W związku z powyższym warto zaplanować realizację najtrudniejszych zadań właśnie na czas, kiedy nasze umysły są najbardziej chłonne. Dzięki temu skrócimy czas ich wykonywania i nie będą dla nas aż tak trudne, na jakie pierwotnie wyglądały. 

Po piąte bądź asertywny 

Asertywność, czyli sztuka mówienie „nie” jest niezwykle ważną umiejętnością, którą warto nabyć. Dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy podczas wykonywania przez nas jakiegoś zadania, będziemy nagminnie rozpraszani i angażowani do pomocy innym osobom. Oczywiście czasami zdarzają się sytuacje, kiedy jakaś sprawa okazuje się być nagląca i koniecznym jest natychmiastowe interweniowanie. Pamiętajmy jednak o tym, żeby w pierwszej kolejności sprawdzić czy o wyżej wspomnianej mowa, czy jednak nie będzie mogła poczekać do momentu, aż zakończymy pracę nad własnym projektem. 

Po szóste skup się na jednym 

Łapanie przysłowiowych kilku srok za ogon, nie wróży z reguły niczego dobrego. Pamiętajmy o tym, aby skupić się na wykonaniu jednego zadania i dopiero potem przechodzić do kolejnego. 

Dzięki tym prostym krokom wygenerujesz sobie dodatkowy czas, którego zawsze Ci brakowało. I tylko i wyłącznie od ciebie zależy, na co go wykorzystasz.

Aby dowiedzieć się więcej wejdź na https://leadership-center.pl/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx