Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Romantyczne prezenty Walentynkowe

Teenage couple embracing over sky and holding bunch of baloons-hearts

Walentynki (ang. Valentine’s Day) czyli święto zakochanych, to okazja by spędzić czas drugą połówką i pokazać jej jak bardzo jest dla nas ważna. Aby uczcić ten dzień kupujemy prezenty zwane walentynkami. Symbolem tego święta jest serce oraz Kupidyn. 

Święty Walenty

W czasie panowania Klaudiusza Gockiego mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz Rzymski stwierdził, że nie chcieli opuszczać swoich narzeczonych i żon, dlatego odwołał wszystkie planowane śluby. Pary zaczęły przyjmować sakrament małżeństwa potajemnie pod okiem kapłana Walentego. Niestety, tajemnica została odkryta, a kapłan skazany na śmierć. Podczas pobytu w więzieniu odwiedzała go córka strażnika, która podnosiła go na duchu. Przed śmiercią zostawił jej w ramach wdzięczności liść w kształcie serca, na którym napisał „Od Twojego Walentego”. Zmarł 14 lutego ok.269 roku, a nad jego grobem zbudowano bazylikę.

Święty Walenty został ogłoszony patronem zakochanych w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.

Pierwsze Walentynki

Początki obchodów święta zakochanych sięgają średniowiecza. W Anglii i Francji dziewczynki losowały imiona chłopców, a chłopcy dziewczyn. Później przez tydzień nosili kartki z imionami przypięte do rękawa. Również 14 lutego dziewczyny obserwowały ptaki, by wywróżyć za kogo wyjdą za mąż. Rudzik oznaczał marynarza, wróbel ubogiego mężczyznę jednak szczęśliwe małżeństwo, a łuszczak bogatego męża. W Walii wręczano sobie jako prezenty drewniane łyżki z wyrzeźbionymi sercami, kluczami i dziurkami od klucza. Miały one oznaczać komunikat „otwórz moje serce”. W XVI w. córka króla Francji w dniu św. Walentego zorganizowała święto podczas, którego każda z dziewczyn otrzymała bukiet kwiatów od swojego kawalera. Zwyczaj, który był kultywowany również we Francji nakazywał wysłać swojej narzeczonej czuły liścik. Był on przyozdabiany sercami i kupidynami, często pisano na nich wiersze dlatego liściki te zostały nazwane walentynkami. W późniejszym były one anonimowe, a nadawca podpisywał się „Twój Walenty”

Tradycje walentynkowe na świecie

W Anglii podczas Walentynek zakochani wymieniają się kartonowymi sercami z postaciami Romea i Julii. W Austrii w tym dniu odbywają się liczne pochody. W Stanach Zjednoczonych wysyła się miłosne maile. Najbardziej uroczyście Walentynki obchodzone są we Włoszech. W Bazylice św. Walentego w Terni we Włoszech co roku w niedziele przed 14 lutego pary narzeczonych z Włoch i całego świata obiecują sobie miłość i wierność do ślubu. Przybywają tam również małżeństwa świętujące swoje 25 lub 50 rocznice. Bazylika jest największym miejscem kultu św. Walentego. Znajduje się tam srebrny relikwiarz z jego szczątkami, na którym umieszczono transkrypcję ,, Święty Walenty patron miłości”. 

Pomysły na walentynki

Walentynki to dzień, który chcemy spędzić razem z naszymi ukochanymi. Na ulicach, w sklepach i kawiarniach można zobaczyć czerwone dekoracje w kształcie serca. Wszyscy zakochani pragną, aby pokazać swoim drugim połówkom jak bardzo im zależy. Co zrobić, aby prezent na walentynki był niezapomniany? 

Kolacja walentynkowa

Większość ludzi kojarzy walentynki z romantyczną kolacją we dwoje. Nie ma to jak miło spędzony wieczór z ukochaną osobą. Duży wybór kuchni z różnych zakątków świata sprosta wymaganiom największych smakoszy, a profesjonalna obsługa zapewni miło spędzony wieczór. W końcu nie bez powodu powstało powiedzenie „przez żołądek do serca”.

Wieczór w kinie

Romantyczna randka często kojarzy się również z kinem. Kup na prezent walentynkowy voucher do kina, a będziesz mógł spędzić wspaniały wieczór ze swoja druga połówką. Duży wybór lokalizacji w całej Polsce, pełna oferta filmów dostępnych w tym czasie na ekranie oraz napoje i popcorn w cenie. Nasuwa się jedna myśl- idealna randka walentynkowa.

Degustacja wina

Atrakcja, która ucieszy każdego smakosza wina. Sposób na miło spędzony czas. Dużo wiedzy o korkach, zakrętkach oraz doborze kieliszków. Po takiej degustacji nie będziesz miał problemu z doborem rodzaju wina jak i w czym go podać. Bardzo dobra alternatywa dla kolacji. Tutaj zdecydowanie nie będziecie się nudzić, a wiedzę zyskaną przez ten walentynkowy prezent będziecie mogli wykorzystać podczas spotkań ze znajomymi.

Masaż dla Dwojga

Jeśli żyjecie w biegu, a najbardziej cenicie sobie wspólny relaks, to najlepszym prezentem na walentynki będzie masaż dla dwojga. Wszystko odbywa się jednocześnie oraz w jednym gabinecie dzięki czemu możecie spędzić ze sobą trochę czasu.

Bungee dla dwojga

Nic tak nie zbliża ludzi do siebie jak wspólne ekstremalne przeżycia. Możesz sprawić, aby wasze walentynki nie były nudne i oklepane. Jeśli jesteście odważni ten prezent jest właśnie dla was. Możecie zrobić coś, co będziecie jeszcze długo wspominać. Skoczcie razem na bungee. Podczas tej atrakcji zostaniecie spięci ze sobą uprzężą, dzięki temu przeżyjecie tą przygodę wspólnie.

Ślub w balonie

Dla narzeczonych, którzy marzą o oryginalnym ślubie, wspaniałym prezentem walentynkowym będzie voucher na ślub w balonie. Wyobraź sobie moment kiedy mówicie sobie „TAK” kilkaset metrów nad ziemią, a wokół was roztacza się panorama miasta. Z pewnością te walentynki zapadną w waszej pamięci na zawsze. 

Te i więcej prezentów walentynkowych znajdziecie na: https://prezentmarzen.com/pomysl-na-walentynki/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx