Czy chmury danych są bezpieczne?

Z uwagi na fakt, że w wirtualnej przestrzeni bardzo często przechowywane są poufne i tajne dane, poziom bezpieczeństwa tej usługi powinien być jak najwyższy. Usługodawcy robią, co mogą, aby zapewnić swoim klientom maksymalny poziom ochrony i nie dopuścić do magazynowanych plików innych osób.

Bezpieczeństwo potwierdzone jakością

W ostatnich latach dziedzina przetwarzania danych w chmurze bardzo mocno się rozwinęła. Nic więc dziwnego, że rynek wprost zalewany jest ofertami firm, które gwarantują zachowanie najwyższej poufności wobec danych, które im się powierza. Uzyskanie statusu zaufanego usługodawcy możliwe jest do wypracowania tylko i wyłącznie poprzez dotrzymywanie założeń w postaci pełnego i wyłącznego dostępu do plików jedynie dla osób, które mają na to przyzwolenie.

Podobne założenie wyznaje Chmura Krajowa (https://chmurakrajowa.pl/), oferująca system zabezpieczenia danych oraz umożliwiająca tworzenie kopii zapasowych środowiska zarówno w chmurze, jak i w serwerowni klienta. Co najważniejsze, najwyższym poziomem ochrony może zostać poddanych szereg rodzajów danych, zaczynając od wirtualnych i fizycznych serwerów, na bazach danych i aplikacjach kończąc. Wszystko to prowadzi do uzyskania pełnej kontroli nad danymi, a także możliwości ich szyfrowania własnym, spersonalizowanym kluczem.

Zapewnienia usługodawców

Decydując się na usługę magazynowania danych w chmurze, każdorazowo jesteśmy zapewniani, że nasze dane będą bezpieczne i nikt nie będzie miał do nich wglądu. Aspekt ten jest szczególnie istotny dla klientów, którzy w wirtualnej przestrzeni przechowują ważne dane biznesowe, firmowe czy finansowe. O ile w przypadku indywidualnych odbiorców, przekazujących usługodawcy zdjęcia czy filmy, skutek ewentualnego wypłynięcia danych nie będzie tak odczuwalny, to w przypadku odbiorców instytucjonalnych efekt może być opłakany w skutkach.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, kto korzysta z chmury obliczeniowej. Jej mechanizm jest zaprojektowany w taki sposób, aby nieupoważnione osoby nie miały dostępu do żadnego rodzaju danych, jakie są magazynowane w wirtualnej przestrzeni. Projektanci tej technologii przykuwają bardzo dużą uwagę do aspektu bezpieczeństwa, chroniąc pliki w możliwie jak najlepszy sposób.

Co, jeśli przechowywane dane wypłyną?

Każda maszyna i urządzenie, podobnie jak ludzie, nie jest doskonała. Nawet pomimo największego możliwego poziomu zabezpieczeń, może zdarzyć się sytuacja, że z jakiejkolwiek przyczyny poziom bezpieczeństwa danych zostanie naruszony. Tego typu sytuacje są w pełni niezależne od projektantów usługi i serwisantów, którzy na bieżąco dbają o ochronę magazynowanych danych.

Chcąc zadbać o jak największe bezpieczeństwo, Chmura Krajowa stosuje powielanie przechowywanych plików w wielu środowiskach poza organizacją klienta. Proces ten pomaga uzyskać dostęp do danych nawet w sytuacji, gdy podstawowy poziom zabezpieczeń zostanie naruszony. A co więcej, gwarantuje natychmiastową reakcję w momencie, gdy dostęp do plików otrzyma nieupoważniona osoba.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx