Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Akumulator – swoiste „serce” pojazdu

Kiedy myślimy o kluczowym podzespole odpowiadającym za działanie samochodu, zazwyczaj w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam silnik. Choć jest on oczywiście niezbędny do tego, aby samochód mógł funkcjonować, to nie możemy zapomnieć o tym, że aby móc uruchomić silnik, potrzebujemy również akumulatora. Akumulator jest swego rodzaju baterią, która pozwala na “włączenie” pojazdu.

Jeżeli w naszym samochodzie nie będzie sprawnego akumulatora, nie będziemy w stanie odpalić silnika. Dlaczego? Ponieważ to właśnie akumulator jest odpowiedzialny za przekazywanie energii do rozrusznika, obwodów i cewki zapłonowej. Warto wiedzieć, że prąd może być akumulowany na dwa sposoby. Możemy albo wykorzystać prostownik, albo pozwolić na samoczynne ładowanie się pojazdu w trakcie jazdy (jest to możliwe dzięki użyciu alternatora.)

Jakie akumulatory można znaleźć na rynku?

Jeżeli kiedykolwiek będziemy szukać akumulatora, to bardzo szybko zauważymy, że istnieją różne rodzaje baterii. Przykładowo, dla samochodów z mechanizmem start-stop, dedykowane są dwa rodzaje akumulatorów: EFB (Enhanced Flooded Battery) oraz AGM (Absorbent Glass Mat.) Oba typy charakteryzują się podobną żywotnością (ze względu na charakter ich użytkowania – zazwyczaj do pięciu lat.)

Jednak to nie wszystko. Przeglądając baterie dostępne w największych sklepach, choćby akumulatory w iParts.pl, znajdziemy o wiele więcej. Oprócz tych dedykowanych pojazdom z mechanizmem start-stop, dostępne są również akumulatory obsługowe, bezobsługowe i żelowe. Pierwsze charakteryzują się tym, że aby mogły prawidłowo funkcjonować, należy ręcznie uzupełniać w nich elektrolity. Warto pamiętać, że podczas dolewania elektrolitu należy zachować ostrożność, gdyż jest to środek niebezpieczny dla skóry.

Akumulatory bezobsługowe, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają ręcznego uzupełniania elektrolitów. Choć warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że dzięki miarce, znajdującej się na obudowie akumulatora, zawsze wiemy, jaki jest poziom naładowania baterii.

Z kolei akumulatory żelowe zawdzięczają swoją nazwę konsystencji znajdujących się w nich elektrolitów. Kwas z krzemionką, pełniący rolę elektrolitów, ma bowiem specyficzną, żelową konsystencję. Co ciekawe, akumulatory tego typu są mniejsze, odporniejsze na działanie wstrząsów i wysokich temperatur, a jednocześnie wydajniejsze, niż pozostałe rodzaje akumulatorów. Z tego powodu akumulatory żelowe wykorzystuje się głównie w samochodach sportowych oraz motocyklach.

Dbaj o swój akumulator

Warto pamiętać, że sposób, w jaki używamy naszego akumulatora, wpływa na jego żywotność. Oczywiście, w przypadku konieczności wymiany, bez problemu znajdziemy nowy, odpowiadający nam akumulator, chociażby w sklepie iParts.pl. Po co jednak narażać się na konieczność wymiany szybciej, niż faktycznie będzie to niezbędne, ze względu na standardowe zużycie akumulatora? Pilnuj poziomu elektrolitów i staraj się nie rozładowywać i nie przeładowywać akumulatora, a z pewnością będzie ci służył przez dłuższy czas.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Matylda
4 lat temu

Świetne porównanie do serca! Tak to już w życiu bywa, że osobom, które są zwykłymi użytkownikami swoich aut konieczne jest tłumaczenie jak ważna jest dbałość o poszczególne podzespoły, by możliwie jak najdłużej utrzymać swój samochód w pełni sprawności. Taka analogia jest także pomocna i w drugą stronę, gdy mamy do czynienia z zapalonymi fanami motoryzacji, którym warto przypomnieć, żeby tak jak i o silnik i akumulator, zadbali o swoje własne organy i zdrowie 😉

Łukasz
2 lat temu

To prawda, należy dbać o swój akumulator, szczególnie zimą. U mnie w tym roku konieczna była jego wymiana, dlatego poszukiwałem informacji o modelach oraz miejscach, gdzie można kupić dobry akumulator. Właśnie w tym sklepie iParts.pl kupiłem sprzęt Boscha i jestem bardzo zadowolony

2
0
Dodaj komentarzx