Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Co to jest system kafeteryjny i czy warto go wdrożyć?

Multiple color paper show tickets in pile

Większe firmy wiedzą, jak trudno jest przyciągnąć dobrego pracownika oraz zatrzymać go na stałe. Okazuje się bowiem, że wysokie wynagrodzenie, nie jest jedynym czynnikiem zachęcającym do podjęcia pracy. W czasie, kiedy to firmy poszukują specjalistów, warto skorzystać z tego, co oferuje system kafeteryjny. Benefit ten zainteresuje zarówno obecnych, jak i potencjalnych pracowników.

Lepszy system świadczeń pozapłacowych

Firmy, które chcą zdobyć i utrzymać wysoką pozycję rynkową, musza być świadome, że sukces ten leży w rękach zatrudnionej kadry. Nie jest też tajemnicą, że efektywność pracowników wynika z ich motywacji oraz zadowolenia. Aby więc zwiększyć zaangażowanie zatrudnionych osób, warto wdrożyć system kafeteryjny, który pozytywnie kształtuje relacje na linii pracownik-pracodawca.

Jest on jednym z benefitów dostępnych w ramach Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych. Dzięki niemu pracownicy mają dostęp do różnych świadczeń pozapłacowych, oferowanych przez pracodawcę. Spośród nich mogą wybierać te, które najbardziej im odpowiadają. Zaletą tego systemu jest więc dowolność wyboru, zgodna z zainteresowaniami pracownika.

System kafeteryjny to zróżnicowanie dla każdego

W Twojej firmie pracują różni ludzie – w różnym wieku i o różnych upodobaniach. Zarówno single jak i osoby w związkach. Jedni wolą spędzać czas na aktywnym uprawianiu sportu, inni natomiast wolą odwiedzać instytucje kulturalne. Wśród nich znajdziesz także i takie osoby, które dużą uwagę przykładają do zdrowego odżywania oraz te, które uwielbiają podróżować.

Ogólnie – tylu, ilu masz pracowników, tylu różnym potrzebom musisz sprostać. System kafeteryjny gwarantuje dopasowanie do potrzeb każdego z nich. Wdrażając go, unikniesz kłopotliwego szukania i wymyślania nagród, prezentów i świadczeń, którymi bardzo ciężko jest trafić w gusta wszystkich zatrudnionych (co może sprawić, że zawsze znajdzie się ktoś nieusatysfakcjonowany).

Duże zróżnicowanie benefitów

W systemie kafeteryjnym każdy pracownik ma swoje własne konto na którym widnieją dostępne dla niego świadczenia. On sam może wybrać dowolne z nich – w ramach przysługującego mu budżetu lub puli punktów. Każdy może więc skorzystać z tego świadczenia, które uzna za najbardziej atrakcyjne. Co więcej, wybór ten nie jest stały, czyli w każdej chwili można go zmienić.

Wśród najbardziej popularnych świadczeń można wymienić możliwość dofinansowania posiłków, karty wstępu na siłownię, basen czy do teatru. Nie mniej popularne są dofinansowania wczasów, remontów, pakiety usług medycznych, vouchery, karty podarunkowe i bony zakupowe. Zróżnicowanie świadczeń zależy oczywiście od możliwości finansowych Twojej firmy.

System kafeteryjny to korzyści dla pracodawcy

Trafienie w gusta i potrzeby pracowników, zwłaszcza większych firm czy korporacji, jest praktycznie nierealne. Jeśli wprowadzisz w swojej firmie system kafeteryjny, problem nietrafionych świadczeń i prezentów dla pracowników stanie się przeszłością. Twoi podwładni, mając możliwość wyboru benefitów, będą bardziej zadowoleni, co przełoży się na ich większą motywację i chęć do pracy.

Systemem ten jest także dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi nowych pracowników. Wszak firma, która dba o zatrudnione w niej osoby, wypada lepiej w oczach osób poszukujących pracy niż te przedsiębiorstwa, które tego nie robią. Wdrożenie systemu kafeteryjnego kształtuje więc pozytywny wizerunek Twojej firmy na rynku pracy.

Budowanie motywacji

Z jednej strony, firmy oczekują zaangażowania swoich pracowników w realizację postawionych celów, a z drugiej, pracownicy oczekują docenienia ich pracy oraz możliwości samorozwoju. System kafeteryjny sprawia, że firma staje się miejscem przyjaznym pracownikowi a wykonywana w niej praca nie jest przykrym obowiązkiem a działaniem w celu osiągnięcia wspólnego dobra.

Pamiętaj, że czasy wywierania niezdrowej presji na pracownikach to przeszłość. Jakość i markę należy budować kształtowaniem pozytywnych relacji.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx