Tło dla fotografa. Kartonowe czy z tworzywa?

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z fotografią studyjną, masz już swój wymarzony aparat fotograficzny, kreatywnie wymyślałeś tła z zasłon, tapet itp. to z pewnością dojdziesz do momentu w którym będziesz musiał podjąć decyzję o wyborze bardziej profesjonalnego tła. Ale jakie tło będzie najlepszym wyborem? A to zależy.

Tło z tworzywa sztucznego

Tego typu tła mają swoje zalety, ale także posiadają kilka istotnych wad. Tło polipropylenowe posiada niemałą  fakturę a jego struktura nie jest równomierna, co przy wyostrzonych zdjęciach może być wyraźnie widoczne. Tego typu tła są także bardzo podatne na zagniecenia i falowanie. Podstawową zaletą tła z tworzywa sztucznego jest jego odporność na mechaniczne uszkodzenia i absorpcję wody – pod tym kątem zdecydowanie wygrywa z tłami kartonowymi. Polipropylenowe tło przyda się wówczas, kiedy zależy nam na zdjęciach z małą ostrością głębi. Kolejną zaletą tego typu teł jest ich stosunkowo niewielka cena.

Tło kartonowe

W przypadku teł kartonowych mamy do czynienia z bardzo gładką strukturą, zbliżoną do tej, którą możemy zaobserwować na zwykłej kartce papieru. Na zdjęciach nie będzie ona widoczna gołym okiem nawet wtedy, gdy nasze zdjęcia będą posiadać wyostrzoną głębię.  Dodatkowo, w przeciwieństwie do teł polipropylenowych, tła kartonowe układają się równo, nie tworzą się na nich zagięcia i fale, które mogłyby być widoczne szczególnie wtedy, gdy skierujemy nasze oświetlenie na tło pod ostrzejszym kątem. Tła kartonowe mają jednak także swoje wady. Łatwo się drą i ulegają innym uszkodzeniom mechanicznym, chłoną wilgoć z powietrza, co przyczynia się do procesu ich niszczenia oraz źle znoszą kontakt z wodą. Tła kartonowe są też zazwyczaj  droższe od tych z tworzywa sztucznego. Istnieją jednak sklepy internetowe, w których bez problemu zakupimy interesujące nas tło w rozsądnej cenie: https://fripers.pl/c/tla-fotograficzne/ .

Kolor tła na początek

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z fotografią studyjną to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tła z najbardziej neutralnym kolorem. Szczególnie na początku przygody warto zastanowić się nad klasycznym białym tłem, które daje szerokie możliwości oświetlenia, ustawiania jasności i kontrastu. Za pomocą efektów świetlnych i ewentualnych filtrów możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty. Korzystając z kolorowych filtrów oświetlenia, możemy także łatwo uzyskać inne kolory tła. Białe tło to świetne rozwiązanie szczególnie dla początkujących fotografów. Rozwiązanie, które pozwoli wiele się nauczyć i zdobyć Ci cenne doświadczenie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx