Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

13 sierpnia 2022

Przekaźnik bistabilny – cena, zasada działania i zastosowanie

Sterowanie oświetleniem w dużym domu coraz częściej staje się bardzo skomplikowane. Popularyzacja słynących z energooszczędności źródeł światła LED sprawiła, że chętniej tworzone jest także podświetlenie dekoracyjne. Aby móc wygodnie wyłączyć i włączyć wszystkie punkty, można wesprzeć się dodatkową, ułatwiającą to zadanie elektroniką.

Zastosowanie przekaźników bistabilnych

Najczęściej układy te używane są względem oświetlenia, ale można też za ich pomocą z powodzeniem sterować innymi urządzeniami z funkcją „włącz i wyłącz”. W klasycznej instalacji montuje się przełączniki schodowe, jeśli użytkownik ma mieć możliwość zgaszenia i włączenia światła z dwóch różnych punktów. Jeśli trzeba ten system dodatkowo skomplikować, trzeci składnik w postaci przełącznika krzyżowego montuje się pomiędzy nimi. Jeśli jednak cała instalacja ma być znacząco bardziej uproszona, to zamiast wszystkich wcześniej wspomnianych elementów montuje się przełączniki dzwonkowe i towarzyszący im przekaźnik bistabilny dopuszkowy.


Zasada działania

Najprostsza konstrukcja opiera się o jednobiegunowy przełącznik dzwonkowy, czyli taki, który po użyciu go i zwolnieniu siły nacisku wraca do pozycji wyjściowej. Prowadzi do niego instalacja dwużyłowa, którą następnie łączy się z przekaźnikiem bistabilnym. Do układu elektronicznego jest doprowadzony przewód neutralny i fazowy. Następnie znów dwoma przewodami łączy się dowolną lampkę. Oprócz wersji dopuszkowej można także wykorzystać przekaźnik bistabilny sekwencyjny, umieszczany w rozdzielnicy elektrycznej.

Cena przekaźników

Dobrej jakości przekaźnik montowany w puszcze o średnicy 60 milimetrów powinien kosztować około 80 zł lub więcej. Wersja sekwencyjna to wydatek przynajmniej 100 zł. Obydwa są dość trwałe, jednak nie mogą być poddane większym przeciążeniom, niż te, które określono w karcie technicznej produktu.

Dzięki przekaźnikom bistabilnym można w domu stworzyć niedrogie i nieskomplikowane sterowanie światłem, które będzie dostępne w strategicznych punktach domu. Istniejącą instalację zawsze można doposażyć w taki dodatek, jednak lepiej ująć jego obecność już na etapie prowadzenia okablowania i projektowania całości.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx