Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Czy od pożyczki należy płacić podatki?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdorazowe zawarcie umowy pożyczki podlega opodatkowaniu. Tak stanowią przepisy zawarte w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie jego wysokość to 0,5% od pożyczonej sumy pieniędzy.

Warto jednak wiedzieć, że obowiązek jego uiszczenia dotyczy wyłącznie sytuacji, w ramach których umowy pożyczkowe podpisują osoby prywatne, które nie prowadzą żadnej działalności. Jeśli zaś zdecydujemy się na pożyczkę od którejś z instytucji finansowych, to wówczas nie będziemy musieli płacić podatku z tego tytułu. Wszystko przez to, że pożyczkobiorcy, którzy decydują się na zaciągnięcie pożyczki, i tak muszą ponieść różnego rodzaju dodatkowe opłaty np. zapłacić od niej prowizję albo tzw. opłatę administracyjną.

Kiedy jeszcze nie będziemy musieli płacić podatku od zaciągniętej przez nas pożyczki?

Pożyczki, które zostaną zawarte z członkami rodziny należącymi do pierwszej grupy podatkowej, będą zwolnione z opodatkowania. Zaliczamy do niej: małżonków, zstępnych, wstępnych, zięcia, pasierba, synową, ojczyma, macochę, teściów i rodzeństwo. Tego rodzaju „ulga podatkowa” dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, kiedy łączna pożyczona przez nas kwota nie przekracza 9 637 złotych. Warto również pamiętać, że do tego limitu wliczone są wszelkie zaciągnięte przez nas zobowiązania (u danego członka rodziny) w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zawsze, kiedy zaciągamy pożyczkę u małżonka, zstępnych, wstępnych, macochy, pasierba, ojczyma lub rodzeństwa, fakt ten musimy zgłosić w urzędzie skarbowym. Mamy na to 14 dni. Do tego celu służą tzw. druki PCC – 3.

Jeśli chodzi o inne osoby zaliczane do pierwszej grupy podatkowej – to warto pamiętać, że pożyczając od nich kwotę, która przekroczy limit 9 637 złotych,  będziemy musieli zapłacić od tej sumy (a raczej jej nadwyżki) podatek.

Z ustawy o czynnościach cywilnoprawnych wynika, że jeśli pożyczamy pieniądze od osób z nami niespokrewnionych albo od instytucji, które na co dzień nie prowadzą  żadnej działalności pożyczkowej,  nie będziemy musieli płacić od tej kwoty podatku. Tego rodzaju ulga podatkowa obejmuje osoby, które:

  • wzięły pożyczkę pochodzącą z funduszy zakładowych albo działających na takich samych zasadach pracowniczych kas zapomogowo – pożyczkowych lub zakładowych kas oszczędnościowo – pożyczkowych, które działają w wojsku albo spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych,
  • otrzymały pożyczkę od przedsiębiorcy w ramach usług finansowych, które są zwolnione z podatku VAT.

Od podatku PCC zwolnieni są także przedsiębiorcy, którzy udzielili nam pożyczki, a sami mają siedzibę albo zarząd swojej firmy poza granicami naszego kraju. Oprócz tego powinni oni prowadzić działalność, która zostanie zakwalifikowana jako kredytowanie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O tym, iż od pierwszego stycznia 2019 roku podatek PCC wynosi 0,5% od otrzymanych przez nas pieniędzy. Dotyczy on umów, które zostały podpisane między osobami ze sobą niespokrewnionymi oraz tzw. pożyczek społecznościowych.

Aktualnie podatek od pożyczki od osoby prywatnej nie obowiązuje, jeśli pożyczona suma pieniędzy nie przekracza 1000 złotych. Jeśli pożyczona suma jest wyższa, to wtedy trzeba zapłacić podatek PCC w wysokości 0,5%, od środków, które przewyższają tę stawkę.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/opodatkowanie-pozyczki-kiedy-pozyczka-jest-opodatkowana/.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx