Wieczór kawalerski – impreza szczególna z tradycją

Zwyczaj świętowania przed zawarciem związku małżeńskiego, celebracja ostatnich dni wolności, ma długą tradycję i historię. Nie jest wymysłem naszych czasów, bo taki zwyczaj istnieje od dawna. Dużo się rzecz jasna zmieniło na przestrzeni lat, ale zawsze chodziło o to samo: huczne pożegnanie stanu kawalerskiego w gronie najbliższych (kolegów i przyjaciół).

Tradycja wieczoru kawalerskiego

Pierwotnie wieczór kawalerski organizowany był na dzień przed weselem. Ta tradycja przetrwała jeszcze w jakimś stopniu w mniejszych miejscowościach, szczególnie na wsiach, jednak coraz częściej organizuje się taki wieczór w ostatni weekend przed ślubem. W przeszłości przyszły Pan Młody pokrywał wszystkie koszty wiązane z wieczorem kawalerskim. Dziś się sytuacja odwróciła, bo zaproszeni koledzy przyszłego małżonka fundują swojemu koledze tę „ostatnią” szaloną zabawę w stanie wolnym.

Jedno się nie zmieniło na przestrzeni dziejów – wieczory kawalerskie świętowało i świętuje się zazwyczaj poza domem: w piwiarniach, lokalach różnej klasy, na biwaku, na wyjedzie za miastem, na polowaniu, wszędzie, byle nie w domu, chociaż pewnie są i tacy, którzy chcą zaprosić gości np. do swojego dużego domu z ogrodem. Pod warunkiem, że przed ślubem zamieszkują sami. Obecność przyszłej małżonki na takiej imprezie jest co najmniej dyskusyjna!

Wieczór kawalerski zawsze jest pełen dobrego jedzenia i alkoholu pod różną postacią. Towarzyszą temu liczne śmieszne zabawy, w trakcie których koledzy uświadamiają przyszłego Pana Młodego, że oto kończy się jego życie w stanie wolnym i nic już nie będzie takie samo. Taki „ostatni wieczór” przed ślubem przeżywany powinien być wyłącznie w gronie męskim. Mimo że czasy się zmieniają i może gdzieś zdarzają się wyjątki od reguły, jednak tradycja pod tym względem jest mocna i mężczyźni bronią jej zawzięcie. I pewnie mają rację!

Żeby dobrze przeżyć wieczór kawalerski, trzeba dobrze go zaplanować i zorganizować. Ważny jest więc pomysł, a najlepiej kilka na taki wieczór. To musi być przede wszystkim dobra zabawa, świetna atmosfera i dobra lokalizacja, miejsce, w którym wszyscy uczestnicy wieczoru będą się świetnie czuli ze sobą, a przede wszystkim Pan Młody, który świętuje tego wieczoru jeszcze bez obrączki na palcu.

Organizacja wieczoru kawalerskiego

Jeżeli chcesz zorganizować wieczór kawalerski swojemu przyjacielowi, który żegna się ze stanem wolnym, możesz to zrobić z powodzeniem, ale musisz przestrzegać kilku zasad, które pozwolą ci nad wszystkim zapanować. Kilka porad się przyda, które warto wziąć pod uwagę przy organizacji tej szczególnej imprezy.

Termin wieczoru kawalerskiego należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem i skonsultować go ze wszystkimi uczestnikami. Uzgodnij  datę wieczoru także z przyszłym Panem Młodym. Wszyscy muszą dużo wcześniej znać termin, by tak zaplanować różne zajęcia, obowiązki, wyjazdy, żeby nie kolidowały z terminem wieczoru.

Wieczór kawalerski powinien mieć jaki motyw przewodni. Jeżeli znamy plany i marzenia przyszłego Pana Młodego, możemy mu coś zafundować w taki wieczór przed ślubem, np. skok na bungee, spadochronie czy lot awionetką. To musi być coś szczególnego, co przyszły małżonek chciałby zrealizować, bo nigdy tego jeszcze nie przeżył. Na pewno taki motyw przewodni ubogaci wieczór kawalerski.

Obowiązkowo trzeba wybrać lokalizację, czyli miejsce, gdzie będziecie się bawili i świętowali. Opcji jest całe mnóstwo. To może być pub, restauracja, piwiarnia albo super ekskluzywny klub w dużym mieście, gdzie znajdziecie kilka atrakcji w jednym miejscu, np. Klub Nocny New Orleans w Warszawie, gdzie jest nocna restauracja na bardzo wysokim europejskim poziomie, pub i nawet striptiz w Gentlemen’s Club – neworleans.pl/wieczor-kawalerski-w-warszawie. Tego rodzaju atrakcje tego wieczoru są jeszcze dozwolone, więc przyszły Pan Młody nie powinien oponować. Takich wybornych klubów nocnych na wysokim poziomie jest oczywiście więcej. W dużych miastach jest w czym wybierać. Dobre miejsce na imprezę kawalerską to podstawa dobrze spędzonego wieczoru.

Jeżeli jesteś głównym organizatorem wieczoru kawalerskiego, pamiętaj, żeby zachować umiar w piciu i mieszaniu alkoholi. Uważaj przede wszystkim na siebie, ale też pilnuj innych, by ten wieczór nie miał przykrych incydentów. To impreza wyjątkowa i taka powinna pozostać we wspomnieniach wszystkich uczestników. Jako główny organizator, zadbaj się o to.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx