21 czerwca 2021

Przeszczep włosów – kiedy możemy spodziewać się efektów po zabiegu?

Wraz z biegiem lat włosy zaczynają wypadać, jest to całkowicie normalne zjawisko. Wypadanie włosów dotyka na różnych etapach życia, nawet do 80 procent mężczyzn. Pierwsze zakola mogą wystąpić jeszcze przed 20 rokiem życia. Bardzo częstym powodem wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które wynika z nadreaktywności na męskie hormony płciowe. Z takim problemem borykają się również kobiety, chociaż jest ich o wiele mniejsza ilość.

Powodem łysienia kobiet jest niedobór estrogenów, łysieją one w inny sposób niż mężczyżni. Problem ten objawia się u pań, poprzez widocznie przerzedzone włosy na czubku głowy oraz w okolicach czoła. Skuteczną metodą walki z łysieniem jest przeszczep włosów. Brak owłosienia jest problemem natury estetycznej, ale ma także wpływ na psychikę. Każdy człowiek chce być postrzegany jako atrakcyjny i zadbany, dzięki czemu ma większą szansę na poznanie partnera czy uzyskanie stanowiska, gdzie wymagana jest dobra aparycja. Zdrowo prezentujące się włosy poprawiają samoocenę i samopoczucie. Peruki czy inne tymczasowe rozwiązania, nie są zbyt wygodne w stosowaniu. Przeszczep włosów po zabiegu umożliwia odzyskanie wymarzonej, bujnej fryzury.

Czym jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów, inaczej nazywany transplantacją włosów, jest to zabieg polegający na pobraniu mieszków włosowych i przeszczepieniu ich w wybrane miejsce. W większości przypadków, przeszczep włosów przeprowadza się u pacjentów cierpiących na łysienie androgenowe, będące wynikiem nadmiernej reakcji mieszków włosowych na DHT. DHT (5α-dihydrotestosteron) to pochodna testosteronu, która powstaje pod wpływem enzymu 5α-reduktazy. Włosy wykorzystane do przeszczepu, pobierane są z potylicy, obszar ten odznacza się niskim oddziaływaniem DHT albo nawet zerowym. Przeszczepu włosów nie przeprowadza się na skórze głowy objętej łysieniem plackowatym, gdyż w tym przypadku zabieg nie będzie dawał dobrych rezultatów.

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów

Zabieg przeszczepu włosów wykonuje się na parę sposobów. W każdej metodzie przeszczepiania włosów, najpierw ustalana jest linia rozmieszczenia nowych włosów, zaznaczana na skórze przed zabiegiem. Przeszczep wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesny. Lekarz pobiera z owłosionego miejsca na ciele pacjenta, przeważnie z potylicy, pasek owłosionej skóry o średnicy od 0,5 do 1 centymetra. Następnie z pobranej próbki, wydzielane są implanty, mające w sobie 1-3 mieszki włosowe na jeden implant. Przygotowane w ten sposób implanty, wszczepia się w skórę przy użyciu wcześniej wybranej przez specjalistę metody. Często wybieraną metodą przeszczepu włosów jest mikroimplantacja. Polega ona na wszczepieniu w skórę w naturalnym układzie mikroimplantów, zachowuje się odstępy około 1 mm pomiędzy danymi implantami. Inną metodą jest Smart Graft, czyli zautomatyzowany zabieg, przeprowadzany przez urządzenie. Pobiera ono bardzo szybko i dokładnie włosy do przeszczepu, po czym umieszcza implanty w skórze pacjenta. Wiele klinik oferuje ten nowoczesny zabieg, między innymi www.medmix.pl

Kiedy możemy spodziewać się efektów po zabiegu?

Przeszczep włosów po zabiegu efekty daje już po mniej więcej 14 tygodniach od dnia przeprowadzenia transplantacji. W pierwszych dwóch tygodniach, następuje proces wypadania przeszczepionych włosów, jest to jak najbardziej normalne i nie należy się tego obawiać. Dzieje się tak, gdyż po trzech miesiącach włosy te odrastają na nowo w miejscach, gdzie do tej pory ich nie było. Uzyskany efekt jest bardzo naturalny, u pacjentów nie widać żadnych blizn czy innych śladów po transplantacji. Już po paru tygodniach, pacjent może zauważyć satysfakcjonujące efekty. Fryzura staje się widocznie gęstsza, znikają zakola i inne obszary pozbawione włosów. Warto wiedzieć o tym, iż osiągnięte rezultaty są trwałe. Przeszczep włosów po zabiegu daje znakomite efekty, pacjent jest w stanie odzyskać pewność siebie i dobre samopoczucie.

Zalecenia po zabiegu

Warto pamiętać o tym, iż przeszczep włosów po zabiegu może być uciążliwy przez parę pierwszych dni. Pacjenci powinni mieć świadomość, iż po transplantacji przez pierwszych parę dni, w miejscu przeprowadzenia operacji będzie utrzymywał się obrzęk i zasinienie. W tym czasie należy stosować polecany przez specjalistę antybiotyk, przeważnie pod postacią komfortowego w użyciu aerozolu. Zalecane są również zimne okłady, a w razie konieczności leki przeciwbólowe.

Przeszczep włosów po zabiegu – czy ta metoda jest skuteczna?

Mikroimplantacja pozwala na sporą kontrolę nad jakością wybranych do przeszczepu mieszków włosowych. Lekarz zdecyduje, które mieszki będą najlepsze do zabiegu, po czym umieści je w strefie biorczej. Oprócz tego specjalista oceni mieszki i przygotuje je do transplantacji. Metoda FUE pozwala zrezygnować ze skalpela, dzięki czemu niepotrzebny jest długi okres rekonwalescencji. Pacjent nie będzie miał po zabiegu żadnych blizn, metoda wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowych, dzięki czemu jest ona niezwykle bezpieczna. Przeszczep włosów jest metodą bardzo skuteczną, pozwala osiągnąć wymarzone rezultaty w krótkim czasie. Można go wykonywać u osób bardzo aktywnych, gdyż będą one mogły bardzo szybko wrócić do swoich codziennych aktywności. Nie istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepu czy wystąpienia reakcji alergicznej, gdyż materiał pobierany jest od pacjenta.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x