Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 czerwca 2024

Jak sprytnie i mądrze zarządzać domowym budżetem?

Sytuacja, w której poziom wydatków przewyższa średnie dochody to codzienność wielu polskich rodzin. Funkcjonowanie w warunkach ciągłych niedoborów jest bardzo stresujące i znacznie obniża jakość życia. Na szczęście jest sposób na wyjście z tej trudnej sytuacji. Kluczem do sukcesu jest mądre zarządzanie domowym budżetem.

Jak prowadzić budżet domowy?

Aby móc panować nad domowymi finansami warto jest prowadzić rodzinny budżet, który dobrze opisuje serwis finansowy – http://finananse4you.pl/. Pod pojęciem rodzinny budżet rozumiemy regularne zapisywanie dochodów i wydatków z podziałem na kategorie. Już po kilu tygodniach prowadzenia zapisów można bardzo szybko wychwycić, gdzie są obszary, w których możemy zaoszczędzić, bez obniżenia jakości życia. Miejsce, w którym będziemy prowadzić budżet nie jest najważniejsze, istotne jest by robić to systematycznie. Taki budżet domowy można prowadzić w zwykłym zeszycie, ale można też skorzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań takich jak specjalne programy komputerowe, aplikacje na telefon czy zestawienie w arkuszu kalkulacyjnym. W budżecie należy uwzględniać przede wszystkim dochody i wydatki. Aby móc dokładniej przeanalizować nasze finanse dobrze jest podzielić wydatki na takie kategorie jak: koszty utrzymania mieszkania, samochodu, żywność, chemia i kosmetyki, ubrania, turystyka, rozrywki, opieka zdrowotna. Widząc swój poziom dochodów w danym miesiącu możemy sobie przeznaczyć określone kwoty na wydatki danego typu. O ile tylko będziemy regularnie robić zapiski to szybko zauważymy, że na przykład w kategorii jedzenie na mieście wydaliśmy stanowczo za dużo jak na dany czas w miesiącu. Warto także stosować mądrą radę, która mówi by zaraz po otrzymaniu pensji pewną część dochodów przeznaczyć na oszczędności i przelać na osobne konto. Wtedy musimy gospodarować tym, co zostało a kwota oszczędności z miesiąca na miesiąc zwiększa się.

Gdzie możemy zaoszczędzić najwięcej pieniędzy?

Gdy musimy nieco zacisnąć pasa dobrze jest zacząć od kategorii wydatków, które nie są niezbędne. Warto, więc nieco zredukować wydatki na słodycze i używki, jedzenie na mieście a płatne rozrywki zastąpić darmowymi. W budżetach większości polskich rodzin zbyt duże kwoty pochłaniają rachunki za prąd. Okazuje się, że jest kilka sposobów na to by je zmniejszyć. Warto wymienić oświetlenie na oszczędne typu LED oraz zaprzestać pozostawiania urządzeń w trybie czuwania. Jeśli myślisz o zmniejszeniu innych rachunków zobacz również jak oszczędzać wodę w domu. Statystyczna polska rodzina wiele środków poświęca także na zakupy spożywcze. Aby móc się żywić nieco taniej warto starać się jak najwięcej potraw przygotowywać w domu, we własnym zakresie. Dotyczy to przede wszystkim pieczenia ciast czy robienia przetworów. Zakupy należy zawsze robić z listą i mądrze korzystać z dostępnych promocji. Gdy cena jest obniżona większe ilości produktów kupujmy tylko wtedy, gdy wiemy, że damy radę je skonsumować w okresie przydatności do spożycia. Ponadto warto trzymać się zasady by jadać sezonowo a zakupy warzywne i owocowe robić na pobliskich bazarkach. Oszczędzać można także na pozostałych zakupach, na przykład odzieżowych. Warto pamiętać, kiedy są okresowe przeceny, korzystać z kart lojalnościowych oraz kodów rabatowych.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx