Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Kwota wolna od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii

Kwota wolna od podatku określa próg wysokości uzyskiwanego dochodu, poniżej którego następuje zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Jaka jest jego wysokość w Polsce, a jaka w Wielkiej Brytanii oraz co się z tym wiąże? Wyjaśniamy poniżej.

Kto ustala wysokość kwoty wolnej od podatku i ile ona wynosi?

W Polsce pojęcie to zostało zdefiniowane i określone w art. 27 ust. 1a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dn. 26.07.1991 r. Ustawowo określona jest również wysokość tej ulgi. Przez lata miała ona niemal stały charakter, od pewnego czasu natomiast można zauważyć pewną tendencję wzrostową. W 2016 r. dotyczyła osób, które w skali roku uzyskały dochód niższy niż 3091,90 zł, w 2019 r. jest to już 8000 zł. Próg ten wciąż jest jednak zaskakująco niski, w związku z czym na pełne zwolnienie z opłat mogą liczyć jedynie osoby, które są zatrudnione dorywczo i w całym roku podatkowym nie zarobiły więcej niż 8000 zł (ok. 667 zł /miesięcznie). Trudno wyobrazić sobie, by pracując nawet w niepełnym wymiarze godzin można utrzymać się za tak niską kwotę. Jest to zaledwie 6% średniej pensji w naszym kraju. Ponadto w Polsce kwota dochodu wolnego od podatku obowiązuje jedynie podatników rozliczających PIT-37 lub PIT-36.
Ile wynosi ta sama kwota w Wielkiej Brytanii?
Dla porównania, w Wielkiej Brytanii aktualna kwota wolna od podatku wynosi 12 500 GBP, i jest jednakowa dla wszystkich płatników. Różnice w wysokości tych ulg oraz to, jak zmieniały się one na przestrzeni lat, najlepiej zauważyć analizując poniższą tabelę:

Przykład ten pokazuje, że w Wielkiej Brytanii panuje tendencja mocno wzrostowa, natomiast w Polsce, pomimo podniesienia progu w ostatnich latach, kwota degresywna pozostaje bez zmian.

Czym jest kwota degresywna?

Chodzi o pochodną kwoty wolnej od podatku, czyli kwotę zmniejszającą podatek. Tak jak wspomniano wcześniej, w Polsce pełne zwolnienie z opłat przysługuje tylko osobom, których roczny dochód nie przekracza 8000 zł. Podatnicy wykazujący wyższe zarobki mogą liczyć na obniżenie podatku o wysokość kwoty wolnej 3091 zł. Należy jednak pamiętać, że zmniejsza się ona wraz z wysokością uzyskiwanego dochodu i osobom, które zarabiają więcej niż 127 000 zł rocznie, kwota zmniejszająca podatek nie przysługuje wcale.

Czym jest Dzień Wolności Podatkowej?

Jest to symboliczny, w Polsce obchodzony od 1994 r. dzień, w którym jako podatnicy przestajemy pracować na utrzymanie państwa, a zaczynamy zarabiać na potrzeby swoje, swoich rodzin oraz przyszłości. Aby obliczyć ten moment, zestawia się łączne wydatki sektora publicznego oraz PKB kraju. W tym roku w Polsce Dzień Wolności Podatkowej w 2019 r. przypadł na 8.06.2019 r. Był to 159 dzień roku, co oznacza, że ponad 5 miesięcy pracowaliśmy wyłącznie dla państwa. Mimo że powszechnie wiadomo, że Polska posiada jeden z najmniej korzystnych dla płatników systemów podatkowych w Europie, wiele osób ta informacja może zaskoczyć. Okazuje się, że poza Wielką Brytanią, która jest europejskim liderem w kwestii wysokości kwoty wolnej od podatku, w tej kategorii przegania nas wiele innych państw, jak chociażby Rumunia, Chorwacja czy Indie, a nawet uznawana za słabo rozwinięty kraj Trzeciego Świata Botswana. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie swojego biznesu poza granice Polski – dowiedz się wiecej na taxangels.pl.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx