Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Styl skandynawski. 5 faktów, o których powinieneś wiedzieć

Styl skandynawski jest najchętniej wybieranym przez Polaków trendem aranżacyjnym. Od dekady urządzamy nim nasze salony, sypialnie, a także łazienki i nic nie wskazuje na to, aby najbliższa przyszłość miała przynieść w tym zakresie jakieś zmiany. Na dobre rozkochały nas rozświetlające właściwości popularnego scandi design, które świetnie sprawdzają się tak w małych mieszkaniach miejskich blokowisk, jak i w przestronnej przestrzeni dziennej wiejskiego domu. Poznaj więcej właściwości stylu skandynawskiego, zainspiruj się i wprowadź korzystne zmiany do swoich aranżacji.

Przestronność i doświetlenie zgodnie z duńskim hygge

Wizja pomieszczenia urządzonego zgodnie z popularną filozofią hygge nie musi przypominać monochromatycznej klatki, pozbawionej ozdób i jakichkolwiek dekoracji. Pamiętaj, że bazą będzie tu odpowiednie naświetlenie, dzięki któremu mieszkanie w stylu skandynawskim zyska swój niepowtarzalny urok i świeży wygląd.

Ciągłe dążenie do rozświetlenia wnętrz mieszkań kojarzonej z dobrych kryminałów mrocznej Skandynawii jest jednym z powodów, dla którego w nordyckich aranżacjach tak rzadko spotykamy firany czy osłaniające przed nadmiernym przedostawaniem się światła zasłony. Częściej będą to po prostu rolety lub tradycyjne, bielone okiennice.

Styl skandynawski to przede wszystkim naturalne materiały  

Wnętrza, dla których inspiracją był scandi design, wprost uwielbiają naturalne materiały. Do najczęściej spotykanych w aranżacjach należy len, bawełna i juta. Skandynawski dom to także królestwo kamienia i oczywiście drewna. Licznie porastająca północne krańce regionu brzoza, jesion i sosna to odcienie dominujące w wystroju nordyckich wnętrz. Korzystając z tych zasobów, których Skandynawowie mają pod dostatkiem, stworzyli konwencję, która rozsławiła ich na cały świat.   

Mieszkanie w stylu skandynawskim – nie zawsze tylko surowa biel

Domeną stylu, a jednocześnie jego najbardziej charakterystycznym elementem jest kolorystyka chłodów północy. Wszechobecną biel jako absolutny must have najwyraźniej zauważyć można na zdobiących salon w stylu skandynawskim ścianach i podłogach, stanowi ona również podstawowe wybarwienie mebli i dekoracyjnych dodatków.

Jednak inspirowany kulturą Skandynawii wystrój wnętrz, choć nadal powściągliwie, ale jednak dopuszcza mieszanie kolorów. Najlepiej sprawdzają się tu jasne odcienie szarości, rozbielone pastele, naturalne desenie drewna lub wiernie odwzorowujące je zamienniki. Takie połączenie kolorów przede wszystkim nadaje wizualną spójność, a co korzystne wprowadza do wnętrza nordycką surowość, naturalność i prostotę.

Meble skandynawskie. Wygoda i komfort na pierwszym miejscu

Jeśli chodzi o meble, styl skandynawski nadał im prostą formę. Powściągliwe wzornictwo i ograniczona do zupełnego minimum liczba dekorów wprowadza do wnętrza północną surowość, wrażenie harmonii i lekkości. Jednak dobry design to tylko jeden z wielu atutów wyróżniających skandynawskie meble. W zgodzie z filozofią hygge oraz z zamiłowania do komfortowego wypoczynku Skandynawowie od pokoleń na pierwszym miejscu stawiają wygodę.

Co więcej ceniąc sobie przywiązanie do tradycji, nie siłują się ze światem, zamiast tego powracają do starych projektów, nadając im nieco odświeżoną formę. Ciekawostką jest tutaj kultowy już fotel skandynawski, który z założenia miał zapewnić ludziom tak poszukiwane przez nich ciepło, przytulność i wygodę, przy jednoczesnym oszczędnym doborze komponentów.

Właśnie w taki sposób wyraża się charakterystyczna dla krajów północy niemal ascetyczna prostota i surowość. Dodatkowym atutem wyróżniającym tak meblościanki, wspomniane już fotele, jak i np. skandynawskie narożniki jest uniwersalność. Sprawia ona, że wszystkie elementy wyposażenia doskonale do siebie pasują.

Lifehack: Dobrze dobrane do wystroju wnętrza meble w stylu skandynawskim mają moc niesienia pozytywnych zmian. Oznacza to ryle, że nawet dotychczas ponure i nieustawne pomieszczenie zyskuje funkcjonalność i iluzję optycznego powiększenia.  

Jak ocieplić styl skandynawski?

Nowoczesne wydanie scandi design łączy w sobie inspirowane naturą kolory z energetyczną kolorystyką dodatków, więc jeśli nadal zastanawiasz się jak ocieplić salon w stylu skandynawskim, skorzystaj z upiększających wnętrze dekoracji. W tej roli doskonale sprawdzą się puszyste poduszki, pikowane pledy oraz wprowadzające przytulny klimat koce.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx