29 października 2020

Odszkodowania za błędy medyczne – jakie kroki podjąć?

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o sprawach o odszkodowanie. Po odniesieniu kontuzji, uczestniczeniu w kolizji czy odnotowaniu strat w mieszkaniu, można zgłosić ten fakt odpowiedniej instytucji ubezpieczeniowej, składając wniosek. W krótkim czasie opisana sytuacja przechodzi weryfikację a ubezpieczyciel wypłaca pieniądze. Dużo trudniej dochodzić roszczeń za błąd medyczny. Ubiegając się o zadośćuczynienie, należy przygotować się bowiem na uczestniczenie w sprawach sądowych.

Czym jest błąd medyczny?

Powszechne jest twierdzenie, że gdy umiera bliska osoba mimo prowadzonej terapii, wina znajduje się po stronie personelu medycznego. Dzieje się to z powodu wzrostu emocji, które kieruje się w stronę osób trzecich. Warto jednak pamiętać, że obarczanie odpowiedzialnością lekarza za to, że popełnił błąd w sztuce, źle zdiagnozował dany przypadek czy podał nieodpowiednią dawkę leku, nie prowadzi do jednoznacznego uznania tego zdarzenia za błąd medyczny równoważny z możliwością otrzymania odszkodowania. Dlatego przed wniesieniem skargi na lekarza prowadzącego do sądu, koniecznie trzeba skonsultować się z prawnikiem, posiadającym doświadczenie w prowadzeniu takich spraw. Oceni on, czy dany przypadek kwalifikuje się do podjęcia kroków prawnych. Jeśli nie będzie w stanie podjąć decyzji samodzielnie, poprosi o pomoc biegłego.

Jak wybrać kancelarię prawną?

Odszkodowanie za błąd medyczny można otrzymać na skutek wyroku sądu bądź jeszcze na etapie przedsądowym – zawierając ugodę. Dlatego tak ważna jest obecność prawnika. Kancelaria prawna Warszawa zapewnia pomoc wysokiej klasy specjalistów, szczególnie dla osób z województwa mazowieckiego. Radcy prawni pomogą w negocjacjach warunków zadośćuczynienia oraz służą wsparciem podczas rozpraw sądowych. 

Przed wyborem kancelarii należy zasięgnąć opinii o niej, ponieważ sprawę należy zlecić kancelarii, która świadczy dokładnie takie usługi, jakie interesują klienta. Najlepsze z nich to takie, które posiadają doświadczenie w sprawach odszkodowawczych oraz posiadają nienaganne opinie płynące z różnych źródeł. Przed nawiązaniem współpracy, trzeba zapoznać się z warunkami umowy, które zawierają w szczególności postanowienia dotyczące kosztów prowadzenia sprawy. Rozliczenie może przyjąć formę określonego procentu od uzyskanej sumy odszkodowania bądź określoną wcześniej stawkę za prowadzenie całej sprawy. Klient powinien od początku wiedzieć, jaką kwotę musi przeznaczyć na skorzystanie z pomocy prawniczej. 

Czy zawsze udaje się uzyskać odszkodowanie?

Skorzystanie z usług prawniczych zwiększa szanse klienta na otrzymanie zadośćuczynienia. Jednak nigdy nie ma się pewności co do wyniku danej sprawy, ponieważ o tym decyduje jej złożoność i odczucia sędziego wydającego wyrok. Dlatego mimo wszystko warto dochodzić swoich praw i korzystać z pomocy specjalistów. Odszkodowanie może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia chorego i jego codzienne funkcjonowanie a rodzinie poprawi warunki bytowe, minimalizując wydatki na opiekę medyczną czy rehabilitację.

1 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
7 miesięcy temu

W przypadku odszkodowania za błędy medyczne, najlepiej skorzystać z wykwalifikowanej kancelarii, która pomoże osobie poszkodowanej przejść przez niełatwą procedurę odszkodowawczą, związaną ze zgromadzeniem niezbędnej dokumentacji, po czym jej zgłoszenie i prawidłowe prowadzenie. Polecam kancelarię http://kancelariaae.pl/, która zajmuje się między innymi odszkodowaniami za błędy lekarskie. W takich sprawach potrzebna jest fachowa wiedza orzeczników medycznych oraz prawników.

Janka G.
Janka G.
3 miesięcy temu

Problem z odszkodowaniami za błędy medyczne jest taki, że zwykle są to bardzo skomplikowane sprawy. Często odszkodowania dotyczą znacznych kwot, są powoływani kolejni biegli, są apelacje, odwołania itp. Dlatego przeciętny Kowalski nie jest w stanie sam, tak prywatnie, dochodzić odszkodowania za błąd medyczny. Potrzebny jest prawnik, adwokat lub inny specjalista. Mamy znajoma korzystała z usług prawnych, chyba tej, kancelarii ze Szczecina https://radcawasilewski.pl/uslugi/ i była zadowolona. Jak tam się to skończyło, to akurat nie wiem już. 😉

2
0
Dodaj komentarzx
()
x