Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Żal im rozstać sie ze zniżkami studenckim, dlatego ponownie zapisują się na studia.

Ten, kto miał okazję korzystać ze zniżek studenckich wie, ile przynoszą oszczędności. Status studenta oraz naklejka i legitymacja studencka otwiera drogę do tak wielu korzyści. Dlatego niektórych są one na tyle atrakcyjne, żeby po ukończonych studiach… znów się na nie zapisać!  Ich działanie polega na zapisywaniu się do grona studentów, przejściu przez cały proces rekrutacji, wreszcie otrzymaniu legitymacji z hologramem ELS i… unikaniu murów uczelni. „Plastikowi studenci” nie chcą się bowiem uczyć, lecz korzystać z szeregu przywilejów studenckich , jakie daje legitymacja i ważny hologram ELS , bez chodzenia na zajęcia! Czy takie działanie nie jest sprzeczne z prawem ? Czy studiowanie tylko dla naklejki i legitymacji Els, może być wykryte przez uczelnie? Dlaczego uczelnie tak chętnie przyjmują każdego?

Legitymacja studencka i ważna naklejka els, sposobem na oszczędności

Cały proces polega na tym, że kończąc studia, traci się również przywileje z nimi związane. Do najbardziej bolesnych należy właśnie obowiązek oddania legitymacji przed obroną, mimo że  posiadany hologram ELS, jest wciąż ważny. Niektórzy radzą sobie, poprzez oświadczenie o zgubieniu takiej legitymacja dzięki temu , że naklejka na legitymacji jest jeszcze ważna korzystają z ulg studenckich do zakończenia semestru. Potem  jest już trudniej. Ale nic nie szkodzi na przeszkodzie aby zapisać się na studia po raz kolejny i ponownie otrzymać aktualny hologram i legitymację studencką na kolejny semestr.

Zapisać się na studia po to, by korzystać z ulg studenckich

Samo dołączenie do grona „plastikowych studentów” nie jest trudne, ani kosztowne. Przez wielu jest to nawet traktowane, jak swego rodzaju „inwestycja”. Aby otrzymać legitymację studencką z hologramem ELS z dziekanatu „plastikowi studenci” w pierwszej kolejności muszą złożyć na uczelni wniosek o przyjęcie do grona studentów oraz wnieść opłatę rekrutacyjną. Ta wynosi 80 złotych. W przypadku pozytywnego wyniku naboru i otrzymania naklejki i legitymacji studenckiej , takie osoby dostają pełny dostęp do zniżek i ulg studenckich, ale nie tylko. Zdaniem uniwersytetów, na etapie rekrutacji trudno jest odróżnić tych kandydatów, którzy uczęszczać będą na zajęcia, od tych, którzy więcej nie pojawią się na uczelni. Podczas wykładów zwykle nie sprawdza się obecności, przez co ciężko jest zidentyfikować „martwe dusze”. Ci z kolei nie mają oporów, by swój proceder powtarzać co rok, zapisując się na studia tylko dla legitymacji i hologramu Els , by używać zniżek.

Rekordziści mają naklejki i legitymacje studenckie, ważne nawet przez cały rok akademicki

Jeśli „plastikowy student” znajdzie się w gronie osób przyjętych na studia, to w jego dłoniach ląduje dokument z hologramem studenckim ważnym do końca marca następującego roku kalendarzowego. Każdy hologram na legitymację  ma datę ważności i to on potwierdza ważność legitymacji studenckiej Zapisując się na studia, tacy studenci  mają więc co najmniej pół roku na korzystanie ze zniżek i ulg. Dopiero 31 marca ich naklejki na legitymacje studencką ELS tracą swoją ważność. To, czy „plastikowym studentom” uda się dostać hologram els ważny na kolejny semestr, zależy od rodzaju studiów na które się zapisali. Niektóre z nich mają charakter całoroczny. Szczęśliwcom udaje się niekiedy uzyskać naklejkę studencką ważną do 31 października, a to oznacza, że mogą korzystać z rabatów studenckich nawet przez pełny rok akademicki! Mniej płacić trzeba w kinach, galeriach sztuki, pubach. To jednak nie wszystkie korzyści. O czym mowa?

Naklejka na legitymację studencką, otwiera drogę do wielu oszczędności

Najważniejsze są oczywiści ulgi ustawowe na komunikację miejską i kolej. Tu zarówno bilety jednorazowe, jak i miesięczne kupić można z 51% lub 50% obniżką. To bardzo dużo, jeśli często się podróżuje. Konduktorzy bardzo chętnie sprawdzają ważność naklejki na legitymacji studenta, jeśli ten podróżuje na ulgowym bilecie, ładne oczy nie wystarczą.

Legitymacje studenckie honorowane są również w wielu , klubach, barach  studenckich , czy restauracjach. Choć tutaj naklejka na legitymację, nie jest aż tak często sprawdzany ja podczas podróży. Dużo tańsze okazać się mogą również wyjść do kina, na basen czy na siłownie , bo niektóre firmy przygotowały specjalną ofertę właśnie dla studentów. To dotyczy także , wystaw czy koncertów. Bilety są dla nich bowiem tańsze o kilkadziesiąt procent od ceny wyjściowej, a niekiedy liczyć mogą oni nawet na darmowy wstęp na tego typu wydarzenia.

Chodzi też między innymi o miejsce w akademiku, o które wnioskować może „plastikowy student” przyjęty do danej uczelni. Legitymacja i hologram studencki otwierają bowiem przed nim drogę do korzystania z tańszego zakwaterowania. Dodatkowo posiadacze legitymacji i naklejek ELS wnioskować mogą o stypendia socjalne, czy wsparcie finansowe od zewnętrznych fundacji pomagających studentom. Wybór jest całkiem duży.

Status studenta, jest też wysoko pożądany przez potencjalnego pracodawcę. Przedsiębiorstwa  chętniej zatrudniają studentów, ponieważ nie muszą za nich odprowadzać ubezpieczenia zdrowotnego. Robi to za nich uczelnia, na której studiuje młoda osoba. Dlatego pracodawcy zatrudniając studenta, tak często proszą o ksero jego legitymacji – rewersu miejsca gdzie znajdują się wszystkie hologramy ELS. Taki pracownik, jest zwyczajnie tańszy dla pracodawcy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx