Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

W jaki sposób obróbka CNC zmieniła przemysł produkcyjny?

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (CNC) istnieje już od lat 40. XX wieku. Obecnie jednak przy pomocy oprogramowania wspomagającego (CAD), szybkiej automatyzacji i zaawansowanych możliwości produkcyjnych, obróbka taka jak toczenie CNC, jest w pełni zintegrowaną technologią produkcji. Od momentu wprowadzenia prawie 80 lat temu stała się kluczowym elementem rozwoju technologii. Dlaczego?

Szybkość produkcji

Zanim powstała era nowoczesnego CNC, operatorzy byli odpowiedzialni za wszystkie czynności związane z obsługą maszyny. Było to zarówno czasochłonne, jak i potencjalnie niebezpieczne. Musieli oni poświęcić swoją uwagę najpierw na dokładne przestudiowanie rysunku i wytycznych, a następnie przenieść je na fizyczny obiekt, często mając bliski kontakt z narzędziem tnącym. Dodatkowo złożone części niejednokrotnie wymagały kilku dni analizowania danych, dostosowywania materiałów i narzędzi.

Aktualnie toczenie CNC odbywa się dzięki zaawansowanym programom wykorzystywanym na przykład w firmie Sabner, które same mogą ustalić wszystkie niezbędne parametry. Oczywiście praca operatora nadal jest konieczna, jednak sprowadza się ona do wyznaczenia instrukcji i nanoszenia zmian. Dzięki temu masowa produkcja może być nawet o 200% szybsza w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki.

Powtarzalność

Oprócz przyspieszenia produkcji komponentów, precyzyjne toczenie CNC zapewniła także większą dokładność. Ponieważ części nie są ponownie montowane, a operacje wykonywane są przez maszynę o wysokiej precyzji, prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest o wiele mniejsze. Maszyna, w przeciwieństwie do ludzkiej ręki, może wytworzyć tysiące identycznych elementów przy zachowaniu cały czas wysokiej jakości.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że większa dokładność i precyzja umożliwiają wytwarzanie skomplikowanych komponentów przy ograniczonej ilości odpadów. Zmniejsza to całkowite koszty produkcji i umożliwia generowanie większych zysków.

Wydajność

Toczenie CNC jest również znacznie wydajniejsze w porównaniu z tradycyjną obróbką. Niektóre maszyny mogą wykonać więcej niż jedną operację na raz i są w stanie działać prawie nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Szybsze, bardziej powtarzalne operacje ciągłe oznaczają, że w krótszym czasie można wyprodukować większe ilości części.

Przekształcanie pomysłów w produkty

Prawdopodobnie największy wpływ obróbki CNC na nowoczesną produkcję związany jest z możliwościami, jakie daje prototypowanie. Wcześniej, aby stworzyć dany przedmiot, konieczne było prowadzenie rozmaitych badań i długich analiz. Dziś niewielkim kosztem można go stworzyć dzięki toczeniu CNC i sprawdzić jego funkcjonalność. Obróbka CNC jest idealna do testowania na wczesnym etapie procesu projektowania, zapewnia wprowadzanie modyfikacji kształtu czy wybranego materiału i to w przeciągu chwili. Więcej prototypów przyczynia się do produkcji solidnych, dobrze przetestowanych i innowacyjnych projektów w całym przemyśle produkcyjnym. Zmniejsza to ryzyko błędów, a tym samym ilość odrzuconych zleceń

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx