23 stycznia 2021

Drukarnia offsetowa czy cyfrowa? Którą wybrać?

Zastanawiasz się, czy powinieneś rozpocząć współpracę z drukarnią offsetową, czy cyfrową? Wybór jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju projektu i wielkości jego nakładu. O ile to jest zamówienie jednorazowe, wybór między drukarniami może być trudny i najlepiej jest skalkulować oba rozwiązania – jeśli jednak zamawiasz regularnie i różne formaty, najlepiej wybrać drukarnię i offsetową i cyfrową, a nawet wielkoformatową.

Druk offsetowy – kiedy najlepiej go wybrać?

Druk offsetowy to wspaniałe nasycenie kolorem i niespotykana jakość. Ze względu na koszty jest jednak zarezerwowany jedynie dla druków wielonakładowych. Dlaczego? Ponieważ w porównaniu do druku cyfrowego wymaga znacznych nakładów pracy przed uruchomieniem produkcji. Trzeba przygotować blachy (matrycę), ustawić maszynę, wybrać farbę – co jest nieopłacalne przy wydruku na niewielkiej ilości sztuk. Im większe zamówienie, tym cena będzie proporcjonalnie spadać. Drukarnia offsetowa to więc najlepszy wybór przy dużych nakładach – katalogów, kalendarzy, książek czy wizytówek. 

Druk cyfrowy – za co go lubimy?

Druk cyfrowy to prosta i komfortowa metoda poligraficzna, do której potrzebujemy jedynie komputera i dobrej jakości drukarki, żeby rozpocząć produkcję. Dzięki temu ten sposób jest opłacalny już od kilku sztuk. W porównaniu do druku offsetowego, cyfrowy ma również możliwość personalizacji, bo możemy w prosty i szybki sposób zmienić dane na każdym egzemplarzu. W przypadku druku offsetowego nie mamy takiej możliwości.

Jaką drukarnię wybrać?

Dla jednego, dużego projektu – drukarnia offsetowa będzie najlepsza. Dla drobnych realizacji lub personalizowanych (np. druk zaproszeń) lepsza będzie drukarnia cyfrowa. Regularne i zróżnicowane zamówienia? Najlepiej wybrać drukarnię offsetową i cyfrową, która łączy w jednym miejscu obie możliwości i potrafi zrobić najlepszą wycenę porównawczą przy bardziej skomplikowanych projektach.

Co jeszcze jest ważne?

Nie każda drukarnia cyfrowa i offsetowa jest jednocześnie wielkoformatowa. Jeśli zależy Ci na druku np. billboardów, warto zweryfikować to w wybranej drukarni. Masz duże potrzeby, reprezentujesz wydawnictwo, dużą agencję marketingową? Zapytaj wybraną drukarnię o specjalne warunki – firmy o dobrej renomie zazwyczaj mają osobną ofertę dla wyjątkowych klientów. Niezależnie od tego, czy drukarnia jest offsetowa, czy cyfrowa ważne są kompetencje pracowników i jakość sprzętu. 

Drukarnia offsetowa JKB Print czy cyfrowa? Wybór zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Masz wątpliwości, czy Twój nakład mieści się w offsecie? Wybierz drukarnię, która łączy w sobie druk offsetowy i cyfrowy. To najlepszy wybór!

0 0 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x