Węgiel w workach czy luzem? Która opcja lepsza?

Podejmując decyzję o zakupie opału, często pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę, jest sposób dostarczenia i składowania materiału: luzem albo w workach. Zakup węgla na sezon grzewczy zmienił się na przestrzeni lat. Choć niektórzy wciąż kojarzą dostawę opału z samochodem transportowym i zrzuceniem przez kierowcę zamówionej ilości na podwórko, dziś można zdecydować się na wygodniejszą alternatywę. Właściciel lub administrator nieruchomości nie musi już samodzielnie przerzucać wszystkiego do kotłowni przez niewielkie okienko i przy pomocy łopaty. To na szczęście już przeszłość, a dowodem na to jest węgiel workowany, zamawiany i dostarczany w workach o określonej wadze.

Węgiel workowany to zdecydowanie lepszy surowiec opałowy

Zazwyczaj jedna dostawa węgla wystarcza nam na cały sezon grzewczy. To wiąże się z jego długotrwałym przechowywaniem, sięgającym nawet kilku miesięcy. Wybierając opał, należy więc wziąć pod uwagę sposób jego dostarczenia oraz składowania. Do wyboru mamy dwie opcje: materiał luzem oraz wysokiej jakości tani ekogroszek, który oferują renomowani sprzedawcy.. Decyzja jest istotna – nie chodzi tylko o wygodę, jaką bez wątpienia gwarantuje węgiel czy miał workowany, ale także inne korzyści. Porównując te dwie opcje, należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry decydujące o efektywności opału. Materiał składowany luzem, nadmiernie suchy, często wręcz przesuszony, wcale nie jest dobrym surowcem opałowym i często podlega degradacji. Produkt nieodpowiednio składowany i przechowywany na powietrzu wietrzeje, przez co traci kaloryczność. Bezpośrednio przekłada się to więc na spadek jego wartości opałowej – musimy przez to spalić więcej surowca.

Komfort pod każdym względem

O przewadze węgla dostarczanego w workach nad produktem luzem świadczą nie tylko lepsze parametry przekładające się bezpośrednio na niższe koszty eksploatacji. Ogromną zaletą pakowanego materiału jest także wygoda – dostawy, składowania i eksploatacji. Nie musimy ładować węgla na taczkę, przewozić i przerzucać łopatą do – bardzo często – małego, wąskiego otworu prowadzącego do piwnicy. Węgiel workowany dostarczany jest na wygodnych paletach. Wystarczy więc przy użyciu prostego wózka paletowego przetransportować ładunek w dogodne miejsca. Cała czynność zajmie maksymalnie kilka/kilkanaście minut. Jeśli chcemy przenosić lub przewozić worki pojedynczo, również nie będzie to problemem – jeden worek to 25 kg węgla, natomiast cała paleta to 20 worków.

Jak węgiel workowany przekłada się na komfort palenia w piecu? Załadunek lub uzupełnienie trwa zaledwie chwilę. Wystarczy rozciąć worek i jego zawartość wsypać do pieca, kotła lub podajnika. Węgiel workowany sprzyja też zachowaniu porządku w pomieszczeniu, ponieważ nie leży luzem w kotłowni. Dzięki temu nie roznosimy węgla czy sadzy po pozostałych częściach nieruchomości, a samo pomieszczenie nie jest tak mocno zapylone. Dzięki temu mamy o wiele mniej sprzątania, gdy sezon grzewczy dobiegnie końca.

Renoma dostawcy przekłada się na jakość węgla.

Niezależnie od rodzaju pieca i opału, jakiego używasz, zawsze wybieraj dostawców, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami klientów i są w stanie zagwarantować Ci jakość swojego asortymentu. Nie zapominaj, że cena często nie jest wyznacznikiem gatunku paliwa, lecz może być pewną wskazówką.

Wybierając rekomendowanych sprzedawców, masz pewność, że wykorzystasz potencjał swojego systemu grzewczego przy zachowaniu wygody i maksymalnej wydajności oraz efektywności. Ekogroszek lub węgiel będą palić się dłużej, zaoferują więcej ciepła i mniej popiołu oraz ewentualnych spieków. To realnie przekłada się na Twoje oszczędności.

/ artykuł zewnętrzny

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx