Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 marca 2025

Dlaczego karton jest opakowaniem najbardziej przyjaznym dla środowiska?

Codziennie korzystamy z, mniejszej lub większej, liczby opakowań. Po użyciu, najczęściej, wyrzucamy je do kosza, co powoduje, że ilość odpadów szybko wzrasta. Choć ten trend powoli się zmienia, a ludzie stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie i rozumieją wagę ochrony środowiska, w tym obszarze wciąż robi się zbyt mało. Warto zatem wybierać opakowania przyjazne dla środowiska, czyli takie, które podlegają recyklingowi lub są wykonane z materiałów z recyklingu.

Większość towarów, które kupujemy jest zapakowana – często niepotrzebnie, gdyż można bez problemu kupić je luzem. Warto zatem przemyśleć swoje nawyki zakupowe i w miarę możliwości wybierać produkty sprzedawane na wagę. Są jednak takie towary, które muszą być zapakowane, szczególnie podczas wysyłki. Nie jest możliwe ograniczenie ich do zera, jednak można wybierać świadomie opakowania przyjazne dla środowiska, takie jak: opakowania naturalne, kartonowe, szklane, opakowania wielorazowe lub wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu.

Opakowania przyjazne dla środowiska – czyli jakie?

Opakowania, które są przyjazne dla środowiska to takie, które można recyklingować, oraz takie, które pochodzą z surowców wtórnych. Nie wszystkie opakowania można poddać procesowi recyklingu. Ponad połowa odpadów z tworzyw sztucznych nie recyklinguje się, gdyż są składowane na wysypiskach. Najbardziej przyjazne dla środowiska są tzw. opakowania naturalne, ale również te wykonane z kartonu i szkła. Papier rozkłada się bardzo szybko i efektywnie się przetwarza, a szkło recyklinguje się łatwo i tanio, dodatkowo opakowania szklane są bezpieczne dla zdrowia, gdyż ich składniki nie przenikają do żywności.

Rodzaje opakowań przyjaznych dla środowiska

Opakowania naturalne to takie, których po użyciu nie wyrzuca się, gdyż można je, na przykład, zjeść (kubki upieczone z mąki czy zrobione z wodorostów).

Do najbardziej przyjaznych środowisku opakowań zalicza się kartony, które są w 100% odnawialne i biodegradowalne (karton rozkłada się zaledwie kilka miesięcy). Takie opakowania można wykorzystywać wiele razy. Oczywiście karton nie nadaje się do pakowania produktów płynnych i półpłynnych, ale doskonale sprawdza się do przenoszenia, przewożenia i pakowania produktów spożywczych i przemysłowych.

Proces recyklingu kartonu rozpoczyna się na etapie segregacji odpadów. Kartonowe opakowania trafiają do zakładów recyklingu, gdzie w papierni następuje odzysk celulozy z tektury. Kartony wrzuca się do hydropulpera, który dokonuje ich rozwłóknienia. Są mechanicznie czyszczone, odbarwiane i bielone. Tak powstaje papier makulaturowy, z którego produkuje się nowe opakowania kartonowe. Ale z uzyskanego w ten sposób włókna celulozowego można również produkować inne rzeczy – np. wodoodporne płyty wykorzystywane w meblarstwie i budownictwie. Warto zwracać uwagę na to czy kartony pochodzą z materiałów z recyklingu, bo właśnie takie najbardziej sprzyjają ochronie środowiska.

Każdy karton można przetworzyć nawet 3-4 razy – jest to uzależnione od jego jakości. Z 1 tony makulatury otrzymuje się aż 900 kg papieru, czyli odzyskiwana jest prawie całość. Recyklingowi mogą być poddane także opakowania Tetra Pak (kartony po sokach, mleku itp.).

Wytwarzanie papieru z recyklingu jest procesem bardzo efektywnym kosztowo, a przy tym nie ma konieczności użycia pierwotnej celulozy z drzew, co przyczynia się do ograniczenia procesu wylesiania. Poza tym recykling kartonów to także oszczędność energii i reedukacja zanieczyszczenia wód i powietrza.

Opakowania szklane są także przyjazne dla środowiska, gdyż szkło można przetwarzać wielokrotnie bez utraty właściwości, a plastik można recyklingować tylko 5-6 razy.

Bardzo ekologiczne są opakowania wielorazowe, czyli np. torby na zakupy wielokrotnego użytku, pojemniki na żywność, kubki na kawę czy wielorazowe butelki na wodę. Są także opakowania zwrotne, jak np. butelki szklane, które można wykorzystać nawet 20 razy.

Nowością na rynku opakowań są te biodegradowalne. Zalicza się do nich bioplastik (wytwarzany z surowców roślinnych o takich samych właściwościach jak tworzywo sztuczne). Do jego produkcji używa się przede wszystkim kukurydzy, trzciny cukrowej oraz odpadów papierowych i rolniczych.

Szeroki wybór opakowań przyjaznych dla środowiska można znaleźć na stronie: https://www.rajapack.pl/opakowania-ekologiczne/pudelka-opakowania-kartonowe_C9901.html.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx