Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Jaka kara za posiadanie narkotyków na własny użytek?

Posiadanie w Polsce narkotyków na własny użytek jest zabronione (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Najniższą karą za narkotyki jest kara grzywny, natomiast najbardziej surową –10 lat pozbawienia wolności.

Posiadanie w Polsce narkotyków na własny użytek jest zabronione (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Posiadanie marihuany dozwolone jest tylko w wyjątkowych przypadkach, na przykład w celach medycznych, przemysłowych, czy do badań.

Najniższą karą za narkotyki jest kara grzywny, natomiast najbardziej surową –10 lat pozbawienia wolności. 

Kara za posiadanie narkotyków na własne potrzeby? Nie zawsze.

Narkotyki na własny użytek nie są legalne w naszym kraju, a polityka narkotykowa jest dość surowa. Czy jednak istnieje jakiś wyjątek łagodzący?

Jeśli osoba popełniająca przestępstwo, czyli posiadająca narkotyki:

– posiadała je w nieznacznej ilości

– substancje niedozwolone miały być przeznaczone jedynie na własny użytek,

– orzeczenie kary byłoby niecelowe przez wzgląd na okoliczności czynu i małą szkodliwość społeczną,

to sąd bądź prokurator mogą umorzyć toczące się przeciwko takiej osobie postępowanie. Oznacza to, iż sprawca nie będzie ukarany, ponieważ jego czyn był zbyt błahy. Oczywiście umorzenie może, ale nie musi nastąpić. Gdy do niego nie dojdzie, odbywa się standardowy proces i zapada wyrok.

Więcej o tym jakie kary grożą za posiadanie narkotyków można przeczytać w artykule  https://www.adwokat-zaborski.pl/co-grozi-za-posiadanie-narkotykow/

Umorzenie postępowania za posiadanie marihuany?

Co znaczy wyżej wspomniane określenie „nieznaczna ilość”?. Niestety próżno szukać objaśnienia w obowiązujących na tą chwilę przepisach. Najsłuszniejszym podejściem wydaje się być kwestia ilościowo-jakościowa. W tym przypadku stwierdza się, ile porcji narkotyku można przygotować z konkretnej ilości substancji a także bierze się pod uwagę typ owej substancji. Często można spotkać się z koncepcją ilości odpowiadającej doraźnym potrzebom osoby uzależnionej, która wynosi do 2 porcji narkotyku.

Posiadanie narkotyku na własne potrzeby oznacza jednocześnie, że dana osoba nie zamierzała udzielić ich odpłatnie lub nieodpłatnie innym osobom.

Kolejną niejednoznaczną przesłanką może być fakt, że bardziej szkodliwymi okolicznościami jest posiadanie narkotyku w szkole lub podczas imprezy masowej, niż na ulicy. Jest to jednak również kwestia niejednoznaczna i rozpatrywana indywidualnie.

Praktyka działania w tym przypadku sądów i prokuratury jest bardzo różna i zależy to między innymi od danego regionu, np. województwa, jak i prywatnych przekonań przedstawicieli organów sprawiedliwości.

Co zrobić, gdy dostaniemy wyrok za posiadanie marihuany?

Narkotyki na własny użytek to częste przestępstwo w naszym kraju, które dotyczy zarówno młodzieży, jak i dorosłych. W Polsce karalne jest posiadanie każdego typu narkotyku, nawet w ilości na własny użytek. Gdy dojdzie do ujęcia osoby, która ma przy sobie zakazaną substancję, wszczęte zostaje postępowanie karne, które najczęściej kończy się wyrokiem skazującym.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko znalazło się w takiej sytuacji, najlepiej jest nie zwlekać, tylko jak najszybciej zgłosić się do doświadczonej kancelarii. Jedną z nich jest warszawska Kancelaria Adwokat Adam Zaborski https://www.adwokat-zaborski.pl/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx