Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Ebook czy Książka? Co częściej kupujemy w dobie koronawirusa

Liczne badania czytelnictwa w Polsce wskazują, że niestety poziom czytelnictwa utrzymuje się na niskim poziomie. Czy zjawisko to zmieniło się w okresie narodowej kwarantanny spowodowanej koronawirusem? Co częściej kupują czytelnicy – książki papierowe czy nowoczesne ebooki? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

  1. Ebook vs. Książka – trendy sprzedażowe w czasie pandemii
  2. Czy papierowa książka ma szanse na przeżycie?
  3. Księgarnia internetowa idealnym rozwiązaniem na pandemię

Ebook vs. Książka – trendy sprzedażowe w czasie pandemii

Ze względu na konieczność domowej izolacji społeczeństwa, zmianie uległy przyzwyczajenia zakupowe Polaków. Zakupy towarów z wielu branż przeniosły się do sieci. A jak wygląda sytuacja w branży wydawniczej? Co cieszyło się większą popularnością – książki papierowe czy ebooki? Dla wielu osób czas społecznej izolacji wiązał się z koniecznością zapewnienia rozrywki sobie i swoim bliskim. Poza korzystaniem z internetu, telewizji czy platform VOD, do łask powróciły książki. Sporo osób decydowało się na zakup tradycyjnych książek w wersji drukowanej. Jeszcze więcej jednak czytelników, chcąc uniknąć konieczności stykania się z kurierami albo listonoszami, zrezygnowało z robienia tradycyjnych zakupów i otrzymania książek papierowych, na rzecz ebooków. Wielką zaletą literatury w tej postaci jest możliwość błyskawicznego otrzymania zamówionej pozycji, w ciągu zaledwie kilku chwil od złożenia i opłacenia zamówienia. Ponadto cały proces odbywa się automatycznie, bez udziału osób trzecich, tj. pracowników księgarni pakujących zamówienie, przewoźników czy też kurierów albo listonoszy roznoszących paczki. Ta forma otrzymania, a potem czytania książki jest więc znacznie bezpieczniejsza, niż korzystanie z wersji papierowych, na których mogą utrzymywać się ewentualne wirusy. Niektóre księgarnie internetowe udostępniły ponadto wybrane pozycje książkowe w wersji elektronicznej zupełnie za darmo, co również wpłynęło na zwiększenie popularności ebooków.

Czy papierowa książka ma szanse na przeżycie?

Czy znaczy to jednak, że książki drukowane to przeżytek? Oczywiście, że nie. Pomimo rosnącej popularności publikacji w formie ebooków, papierowe książki są nadal chętnie wybierane przez mnóstwo czytelników. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Przede wszystkim książki w wersji papierowej są po prostu bardzo wygodne w czytaniu. Czytniki ebooków mogą ulec rozładowaniu, co uniemożliwia czytanie książek aż do chwili ponownego naładowania urządzenia. W przypadku książek papierowych nie ma takiego niebezpieczeństwa. Bardzo ważną zaletą książek w tej formie jest również ich ogromna dostępność. Nie każda bowiem pozycja jest dostępna w wersji elektronicznej – wiele książek, zwłaszcza naukowych czy specjalistycznych, które udostępnia przede wszystkim księgarnia naukowa, jest do przeczytania jedynie w formie papierowej.

Księgarnia internetowa idealnym rozwiązaniem na pandemię

Jak można więc zauważyć, zarówno pozycje w wersji papierowej, jak też elektronicznej cechują się licznymi zaletami, a także mają wielu zwolenników. Warto więc czytać książki, bez względu na preferowaną formę wydania. Profesjonalna, doświadczona księgarnia internetowa, taka jak Księgarnia naukowa Fabryka Wiedzy, ma w swym asortymencie zarówno wydawnictwa drukowane, jak też w formie ebooków. To pozwala na łatwy wybór danego rodzaju książki, w zależności od preferencji czytelniczych.

Skorzystanie z księgarni internetowej i w ogóle czytanie książek to polecane rozwiązanie nie tylko na pandemię, ale każdy inny czas. Czytanie rozwija, wzbogaca wyobraźnię czy zasób słownictwa. Ciekawa książka napisana przez dobrego autora pozwoli przetrwać niełatwy czas społecznej izolacji i zamknięcia w dobie koronawirusa.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx