Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

13 sierpnia 2022

Pożyczki online na raty – jak wziąć je bezpiecznie?

Pożyczki online na raty znajdziemy w ofercie wielu instytucji pożyczkowych. Jeśli jednak zależy nam na tym, by cały proces pożyczania pieniędzy przez internet był dla nas bezpieczny, powinniśmy pamiętać o kilku, ważnych zasadach. Świadome i odpowiedzialne podejście do zarządzania finansami to podstawa i to niezależnie od tego czy chcemy sięgnąć po pozyczki na raty czy chwilówki. O czym należy pamiętać szukając pożyczki online, która najlepiej spełni nasze oczekiwania? Przeczytaj!

Szukaj, porównuj, analizuj

Interesują Cię pożyczki online na raty? Swoje poszukiwania finansowego wsparcia zacznij od porównania dostępnych na rynku ofert. Wnioskowanie o zastrzyk gotówki w firmach, które oferują pożyczki online bez weryfikacji, albo pożyczki bez baz, to zdecydowanie zły pomysł. Pamiętaj, że firmy wiarygodne finansowo działają zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania i indywidualnie rozpatrują każdy złożony wniosek. Jeśli jakaś firma pozabankową reklamuje się tym, że oferuje pożyczki dla zadłużonych, to zastanów się nad tym, czy na pewno chcesz skorzystać z jej usług. Weź pod uwagę fakt, że nawet jeśli pożyczka zostanie Ci przyznana, to będziesz musiał ją zwrócić. Instytucje, które działają na tak niejasnych zasadach i które obiecują pieniądze każdemu, kto o nie poprosi, mogą w równie mętny sposób egzekwować spłatę zadłużenia.

Bezpieczna pożyczka online to taka, która nie będzie zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu i która nie przyczyni się do utraty płynności finansowej. Powinna być ona dopasowana do naszych możliwości, co dotyczy zarówno kwoty, o którą wnioskujemy, jak i okresu na jaki bierzemy pożyczkę na raty” – wyjaśniają eksperci z Aasa Polska.

Tym, co warto wziąć pod uwagę szukając najlepszej dla siebie pożyczki jest to, ile i na jak długo możemy pożyczyć. Równie ważny jest całkowity koszt pożyczki, RRSO, wysokość odsetek czy prowizji. Większość tych parametrów możemy sprawdzić na stronie pożyczkodawcy, korzystając z zamieszczonego kalkulatora. Posługując się nim poznamy nie tylko wysokość prowizji czy oprocentowania, ale także wysokość miesięcznej raty. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju wyliczenia mają jedynie orientacyjny i przykładowy charakter i nie są równoznaczne z ofertą pożyczki. To, jaka dokładnie oferta zostanie nam przedstawiona zależy bowiem od oceny naszej zdolności kredytowej dokonanej przez instytucję pożyczkową.

Upewnij się, że stać Cię na pożyczkę

Chociaż pożyczka na raty to z racji samej definicji długoterminowe zobowiązanie, nim złożysz odpowiedni wniosek, upewnij się, że będzie Cię stać na spłatę. Przeanalizuj to, ile miesięcznie wydajesz, jakie masz dochody i ile możesz przeznaczyć na opłacenie raty. Zastanów się, jakiej kwoty potrzebujesz i na co planujesz przeznaczyć pieniądze z pożyczki. Warto to dobrze oszacować i nie pożyczać ani mniej („dobranie” kolejnej pożyczki przed przynajmniej częściową spłatą poprzedniej zazwyczaj nie jest możliwe) niż potrzebujemy, ani więcej (pamiętajmy, że pożyczone środki będziemy musieli zwrócić). Przemyślmy także to, na ile chcemy pożyczyć pieniądze. Wybierzmy taki termin, co do którego mamy pewność, że zdążymy zwrócić pieniądze. Jest to o tyle istotne, że zarówno od kwoty pożyczki, jak i od tego na ile planujemy ją zaciągnąć, będzie zależała wysokość naszej miesięcznej raty.

Sprawdź pożyczkodawcę, zanim złożysz wniosek

Zanim staniesz się posiadaczem pozyczki na raty, sprawdź instytucję pożyczkową w której planujesz złożyć wniosek. Tym, co powinno wzbudzić Twój niepokój jest brak informacji o firmie czy danych kontaktowych. Niepojącym sygnałem jest także brak jasnego i rzetelnego przedstawienia warunków, które musimy spełnić, by otrzymać pożyczkę. Pożyczki nie warto brać również w tych instytucjach, które nie informują o całkowitym koszcie zobowiązania. Takich podmiotów jest wprawdzie coraz mniej, wciąż jednak zdarzają się nieuczciwi gracze rynkowi.

Tym, co możesz zrobić chcąc zweryfikować pożyczkodawcę jest sprawdzenie tego, czy interesująca Cię firma nie otrzymała ostrzeżeń od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Upraszczając, o wiele lepszym pomysłem jest wnioskowanie o pożyczkę w dużych i rozpoznawalnych firmach, niż w małych, prywatnych instytucjach, które jutro mogą zniknąć z rynku.

Dokładnie przeczytaj umowę

Zdecydowana większość firm pożyczkowych prześle Ci ją online, tak byś mógł spokojnie się z nią zapoznać. Uważnie przeczytaj zarówno samą umowę pożyczki, jak i harmonogram spłaty swojego zobowiązania. Zapoznaj się z terminami i pojęciami, które pojawiają się w tym dokumencie i nie bój się pytać o to, co jest dla Ciebie niejasne. Odpowiedzi na wiele nurtujących Cię kwestii możesz znaleźć na stronie pożyczkodawcy albo w zakładce Pytania i odpowiedzi. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z firmą pożyczkową i poproś o wyjaśnienia. Upewnij się, co do tego, ile dokładnie i w jakim terminie będziesz musiał zwrócić. Dowiedz się, czy nie jest konieczne ubezpieczenie pożyczki i czy istnieje możliwość spłaty pożyczki przed terminem (i czy nie wiążą się z tym dodatkowe opłaty).

Jeśli lekturę umowy masz już za sobą, zwróć uwagę na to, jakie dokumenty (poza harmonogramem spłaty) zostały do niej dołączone. Mogą one dotyczyć np. zasad przetwarzania danych osobowych, warunków ubezpieczenia pożyczki, zgody na ustanowienie cyklicznego przelewu na konto pożyczkodawcy itd. Nawet jeśli pieniędzy potrzebujesz „na już”, to przeczytanie umowy (wraz z załącznikami) nie jest czymś, co możesz sobie „darować”. Pośpiech w tej kwestii może Cię potem drogo kosztować, bowiem podpisując umowę „w ciemno” godzisz się na wszystko to, co się w niej znajduje (i czego spełnienia będzie później miała prawo żądać od Ciebie firma pożyczkowa).

Pilnuj terminów spłaty

Je również znajdziesz w umowie pożyczki. Wypełniając wniosek na stronie https://www.aasapolska.pl możesz wskazać termin płatności pierwszej raty. Dobrym krokiem jest wybór takiej daty, co do której masz pewność, że będziesz wówczas dysponował środkami wystarczającym do uregulowania raty (może to być np. dzień, w którym dostajesz wypłatę).

Robiąc przelew na konto pożyczkodawcy, zwróć uwagę na poprawność danych oraz na termin wykonania operacji. Postaraj się zlecić przelew odpowiednio wcześniej, by mieć pewność, że płatność trafi na konto pożyczkodawcy bez żadnych opóźnień wynikających ze świąt czy godzin księgowania przelewów. Nawet jeśli planujesz terminowo spłacać swoją pożyczkę, to zorientuj się z jakimi kosztami wiąże się opóźnienie w płatnościach. Na wszelki wypadek sprawdź wysokość karnych odsetek, sposób ich naliczania i to, jak będzie egzekwowana spłata. Dowiedz się, jakie koszty wiążą się z wezwaniami do zapłaty i w jakiej formie je otrzymasz. Zapytaj o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, mogą Ci się przydać, gdy Twoja sytuacja finansowa niespodziewanie ulegnie pogorszeniu.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.